ŽIVĚ A ČESKY: Sedmnáctá zásobovací mise Dragonu

Falcon 9 se zbrusu novým prvním stupněm by měl zítra dopoledne vynést na oběžnou dráhu zásobovací loď Dragon. Startovat se bude z floridské rampy číslo 40 a můžeme se těšit na noční start, ze kterých většinou vznikají působivé fotky. Aby toho nebylo málo, tak se první stupeň rakety pokusí o přistání na mořské plošině, která bude čekat jen dvacet kilometrů od pobřeží. I tato skutečnost slibuje velmi pěkné záběry. Rádi bychom Vás tedy pozvali na náš komentovaný přenos – startovní okno je okamžité a nastává v 9:11 našeho času.

Náš přenos spustíme jako obvykle 15 minut před startem, tedy okolo 8:55 SELČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Ve vloženém okně naleznete i záznam vysílání, který by měl být k dispozici zhruba dvě hodiny po ukončení přenosu, děkujeme za pochopení.

EDIT 3.5. 9:40
Start byl odložen kvůli dvěma technickým problémům – první byl na elektrickém systému přistávací plošiny, druhý souvisel s únikem helia na druhém stupni. Start se tedy odkládá nejméně na zítřek. Letět by se mělo v 8:48 SELČ – pokud se to zítra nestihne, bude následovat týden dlouhá odstávka kosmodromu, kdy se nedá startovat.

Zdroje informací:
https://spaceflightnow.com/
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
http://spaceflightnow.com/…/10904397_10155398957535131_6988152543507651642_o.jpg

ŽIVĚ A ČESKY: Sedmnáctá zásobovací mise Dragonu, 5.0 out of 5 based on 9 ratings
Pin It
(Visited 6 741 times, 1 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (9 votes cast)
(Visited 6 741 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Více se o tomto tématu dočtete zde »
(odkaz vede na příslušné vlákno diskuzního fóra www.kosmonautix.cz)


21 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: Sedmnáctá zásobovací mise Dragonu”

 1. Štěpán napsal:

  To je dilema. Maturita, nebo start? 😀

  • L. Pospíšil napsal:

   jasná volba pro další život: start 😉

  • Dušan Majer napsal:

   Záleží, jak moc se to kryje 😀

  • frank napsal:

   Maturita je start do života, takže preference by měla být jasná 🙂

   Navíc je nová doba, my jsme mohli vidět start raket jen občas, většinou ve filmovém týdeníku, dneska člověk vidí starty celý rok každou chvíli.

   Pamatuji, že před 40 roky , tehdy hodně překvapivě vysílali start Vladimíra Remka a to se v podstatě objevilo v přenosu až těsně před startem, nikdo z diváků o tom nevěděl dopředu 🙂

  • Miloš napsal:

   Samozrejme, že štart. Maturovať môžete aj na jeseň.
   Ale určite držím palce, nech vám to dobre dopadne.

 2. David K. napsal:

  Zdravim z USA fanousky kosmonautiky. Vyrazime na Caneveral na dnesni start z Miami. Drzte palce, at neni scrub! … 🙂

 3. Alois napsal:

  Přeji ať to vyjde. Já plánuji cestu na Cap na let Orionu k Měsíci a pokud se tlak na let na Měsíc ukáže jako produktivní, tak na let na Měsíc.

 4. Marook napsal:

  Už dlouho bych rád věděl nejaké podrobné info o stabilizaci satelitů pomocí setrvačníků. Jak to funguje, jak jsou velké, životnost, otáčky, … Co o tomto udělat článek? 🙂 Marek

  • Dušan Majer napsal:

   Dobrý tip, díky!

  • Radim Pretsch napsal:

   Stabilizace samotného setrvačníku je zřejmá, navíc na té ukázce hezky názorná. Horší, alespoň pro mě, je řešení, kdy se stabilita gyroskopů přenší na družici či celou ISS. Tam dosud tápu.

   • Vojta napsal:

    Pod výše odkazovaným článkem je v diskuzi vložené video s experimentem, který si můžete vyzkoušet i doma (opatrně, působící síly nejsou úplně intuitivní). Přesně tak se používá setrvačník k otáčení satelitu v jedné ose. Pro tři osy je třeba mít tři setrvačníky s různě směrovanými osami.

   • pbpitko napsal:

    Je to jednoduché, platí zákon akcie a  reakcie a relativity pohybu. a, je vlastne čo považujete za točiace sa, rovnako ako gyroskop vplýva na loď, rovnako vplýva loď na gyroskop, len v opačných smeroch. Pre loď je gyroskom samotný gyroskop, loď je naopak gyroskopom pre gyroskop.
    🙂

    • pbpitko napsal:

     Ak máš bicykel nemusíš ani na ISS, pochopíš to aj doma, či radšej na dvore či záhradke. Odmontuj predné koleso, podrž ho oboma rukami za osky a požiadaj niekoho aby ti ho rozkrútil, pri trochu šikovnosti to zvládneš aj sám. Pomôže ti samotné koleso. Ak sa už koleso točí pokús oboma rukami nakloniť osku do strany. Koleso sa bude brániť o naklonenie osky, dokonca až tak že môžeš koleso jednou rukou celkom pustiť, udrží svoju os rotácie aj ak osku podržíš iba na končekoch prstov. Dávaj trochu pozor, koleso sa bude snažiť pootáčať sa, je to súčasne skvelá demonštrácia Coriolisovej sily.
     Mnoho zdaru v experimentovaní s kolesom. Len nestrč si prsty medzi špice kolesa, to by mohlo bolieť, ale aj tá bolesť ťa môže poučiť.
     pb 🙂

 5. Pavel napsal:

  TAKŽE IŠJU NA FALCONU 🙁

 6. Matej Klimo napsal:

  už opravyli ten problém s MBSU ?

Zanechte komentář