Vánoční přání z ISS

Dnes je den, kdy se všichni snaží být doma se svými rodinami a blízkými osobami. Existuje však i nemalá skupina lidí, kteří doma být nemohu – policisté, lékaři, hasiči, nebo správci jaderných elektráren se ale po uplynutí několikahodinové směny vrátí domů a mohou Štědrý večer oslavit později nebo dříve. Ale ve výšce 400 kilometrů nad Zemí obíhá Mezinárodní vesmírná stanice, na které jsou tři lidé – Rus Oleg Kononěnko, Američanka Anne McClain a Kanaďan David Saint-Jacques. Jejich mise trvá půl roku – měli bychom si na ně vzpomenout, až budeme za chvíli obírat kosti z kapra, nebo krájet sváteční řízek.

Anne McClain a David Saint-Jacques navíc před pár dny na palubě ISS natočili krátké video, ve kterém přejí všem lidem na Zemi klidné, šťastné a ničím nerušené vánoční svátky. Redakce našeho portálu se k tomuto přání s radostí připojuje.

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/

Zdroje obrázků:
https://sivtimes.com/wp-content/uploads/2018/12/ab3e76c90de4576469729965c5a3d9d5.JPG

Vánoční přání z ISS, 5.0 out of 5 based on 11 ratings
Pin It
(Visited 1 703 times, 1 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (11 votes cast)
(Visited 1 703 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Více se o tomto tématu dočtete zde »
(odkaz vede na příslušné vlákno diskuzního fóra www.kosmonautix.cz)


27 komentářů ke článku “Vánoční přání z ISS”

 1. Alois napsal:

  Přesně před padesáti lety zaznělo též Vánoční přání z Vesmíru, ale z 1000x větší vzdálenosti – z oběžné dráhy kolem Měsíce tři američtí astronauti, mezi nimiž byl jeden českého původu, četli z Knihy Genesis

  • maro napsal:

   Hmmm. Tak ale to bylo je trapné teatrální představení, přesně ve stylu maximálního cirkusového efektu, když si ten 6 denní let vybrali přesně tak aby ten přechod do gravitačního pole Měsíce vyšel zrovna na Vánoce. Ti kosmonauti klidně mohli být doma s rodinami a letět o čtyři dny později. Ale to by zas nebylo tak krásné divadlo.

   • Dušan Majer napsal:

    Ale zase z toho byl jeden z nejhezčích příběhů kosmonautiky, který dost možná k tomuhle oboru přivedl nějaké zájemce.

    • maro napsal:

     Jak pro koho. Ty jejich rodiny strávily extrémně nervní vánoce, kdy u obrazovek musely čekat, jestli se opravdu podaří přesně nastartovat a udržet v běhu na odvrácené straně Měsíce ten jediný raketový motor, který jim měl dát potřebný impuls pro cestu zpátky k Zemi. Tahle psychicky extrémně vyčerpávající situace jim asi už navždy vymazala spojení vánoční atmosféry s klidem a mírem.

     • Dušan Majer napsal:

      To je pravda, ale když to řeknu hodně ošklivě, tak třem rodinám to Vánoce zkazilo, ale tisícům rodin to naopak dalo mimořádně zajímavé zážitky. Jde o to, že z hlediska PR, to byl geniální nápad.

    • Racek napsal:

     Rozhodně jim nic nezkazilo. Drželi jim palce jako ostatně celý svět. A proč zrovna na vánoce? Prostě a jasně spěch, protože se čekal oblet sovětů kolem měsíce. Pořás se o tom psalo a Sověti to opravdu připravovali, i když to nakonec nestihli, neb měsíční Sojuzy a i Proton byly ještě dost nespolehlivé. A navíc i na tuhle misi jsou potřeba dodržet určitá startovní okna a právě tohle připadlo na Vánoce.
     Spojení letu k Měsíci a Vánoce bylo opravdu krásné a dojímavé. Vč. té četby z knihy Genesis (všichni tři byli věřící stejně jako většina občanů USA). Tehdy ještě i většina čechů věděla, co to čtou. Opravdu to byl úžasný zážitek, to mi věřte. S přímými přenosy československé televize a výbornými komentáři našich špičkových odborníků.

   • Vítek napsal:

    Při plánování letu Apolla 8 hrály roli důležitější věci, než nějaké Vánoce. Vzájemná poloha Země a Měsíce, potřeba startovat na počátku dne na Floridě, potřeba správného osvětlení budoucích přistávacích ploch, které měla posádka snímkovat a v neposlední řadě také touha “udělat to dřív, než Rusové”, protože těm se zdánlivě velmi dobře rozbíhal program Zond. Že šestka byla v listopadu prakticky zničena při návratu na Zemi Rusové v té době tajili.

   • Spytihněv napsal:

    První pilotovaný let k Měsíci významem určitě přebil v rodinách těch tří astronautů význam vánoc a šlo nejen o velmi odvážnou, ale samozřejmě i prestižní misi. Hodně lidí na vánoce pracuje, někdo řídí dopravu, jiný operuje a další třeba zase letí do vesmíru. Navíc to byl skvělý dárek většině z těch lidí na světě, kteří kosmonautiku aspoň trochu vnímali. A speciálně u nás, kde se to čerstvě hemžilo okupanty, byla na místě škodolibost. Tedy aspoň u těch, kteří tušili, že se Rusové o něco také snaží.

   • Gendibal napsal:

    Ti tři to klidně mohli odmítnout a namísto nich by letěla náhradní posádka. Jenže neodmítli. Taky proč, byli prvními lidmi, kteří letěli k Měsíci, což pro ně samotné byl vánoční dárek par excellence. Když to člověk srovná s tisíci jiných lidí, kteří v době Vánoc jezdí přes polovinu zeměkoule na nějaké montáže (jejichž rodiny také nevědí, jestli se z nějaké divočiny táta vrátí zpátky), tak myslím, že není co řešit.

   • pbpitko napsal:

    Ten termín štartu bol vynútený gravitačnou mechamikou a tým čo kde sa malo preskúmať. Ak by sa neletelo tak ako sa letelo tak by ďalšie štartovné okno sa otvorilo najskôr o 1 Mesiac, možno aj o 2 mesiace. Bol by to naprosto nezmyselný odklad, „len aby sa vyhovelo tvojim strešteným predstavám !”
    pb 🙂

 2. pbpitko napsal:

  Krásne, pokojné a šťastné Vianoce nielen kozmonautom na ISS, ale všetkým ľudom čo si to zaslúžia, ale aj tým čo si nezaslúžia a dúfať že už čoskoro takých nebude.
  pb 🙂

 3. Alois napsal:

  O Vánocích 1968 zbývalo do přistání Američanů na Měsíci půl roku. Vše bylo hotovo, vše připraveno . Bylo vyrobeno a odzkoušeno několik nosičů a kosmických lodí. Vlastní let byl operativní změnou původního plánu letu a důležitou prověrkou trasy k Měsíci a zpět po níž se pak létalo na Měsíc. Rodiny astronautů, vesměs zkušebních pilotů v letectví jejichž původní povolání bylo extrémně nebezpečné, zcela jistě zkažené Vánoce neměly, ba právě naopak musely být hrdé na své členy. Kdo měl zkaženou náladu byli zcela jistě Sověti a jak se zdá jejich příznivci to dodnes ” nerozdýchali “.

 4. vitek napsal:

  Je to požád dokola.Příznivci kosmonautiky se v zásadě dělí na ty co fandí více Rusům a na ty co fandí spíše Američanům….Nechápu proč to tak je.Právě o vánocích by se měly oba tyto”tábory”spojit a táhnout do budoucna za jeden provaz.Pak ta budoucnost bude mít ještě vetší sílu a úspěchy přijdou i další!

 5. Alois napsal:

  Na ČT 24 byl před půl hodinou pořad o Apollu 8 panem K. Pacnerem. Byly tam fantastické dobové záběry a zejména celé poselství astronautů. Je naprosto velkolepé, zcela nepolitické a zcela ohromující. V oné době to musela být ” bomba “, ty “druhé” jak je označil JFK, tím převálcovali tak, až je mi jich líto.
  Doufejme, že i my se dočkáme opravdového kosmické letu jako naši dědové a že konečně skončí žabaření na LEO.

 6. Jan napsal:

  Ahoj lidičky, máte zdroj informací o psychické situaci Anne McCleinové? Prý ten dlouhodobý pobyt špatně snáší.

  • Dušan Majer napsal:

   hezký den, odkud máte tuto informaci? Nikde jsem na nic podobného nenarazil.

  • Ondřej Šamárek napsal:

   Bez urážky, ale pokud máte na mysli nějaké psychické potíže, je to s největší pravděpodobností nesmysl. Na ISS není zatím ještě nijak dlouho a na odloučení a izolaci je zvyklá z výcviku (stinty v Rusku, výcvik na různých místech světa).
   Pokud máte na mysli nějaké fyziologické problémy, je možné, že trpěla horší formou SAS, ale ten nikdy netrvá déle než pár dní/týdnů. A o jiných zdravotních problémech se veřejnost nemá moc šancí dozvědět, protože NASA si tyto informace pečlivě hlídá.
   Obávám se, že jste někomu naletěl, nebo jste si trochu zatrollil…

Zanechte komentář

You must be logged in to post a comment.