Rozhlédněte se po Murray Buttes

Americké vozítko Curiosity nedávno oslavilo čtyři roky působení na Marsu a stále je v dobrém stavu. Rover postupně míří k centrálnímu vrcholku Aeolis Mons (též Mount Sharp), ale po cestě potkává celou řadu míst, která jsou pro vědce velmi atraktivní a stojí za zastávku. Jednou z nich je oblast zvaná Murray Buttes na úbočí centrálního vrcholku. Právě v této lokalitě rover pořídil velmi povedenou sérii fotek, které umožnily vytvořit kompletní 360° panorama okolního terénu. Snímky, ze kterých bylo vytvořeno toto 360° panorama byly pořízeny 5. srpna 2016 pomocí kamery Mastcam, která je umístěna na hlavě vozítka.

Video je sice statické – jeho podkladem je nehybná fotografie, ale zkuste za fotku chytit myší a táhnout – najednou se rozhlížíte po krajině, která je od nás vzdálená desítky milionů kilometrů. Stejného efektu docílíte na mobilních zařízeních jejich nakláněním, nebo dotykem a následným tahem. Výrazný útvar nalevo od robotické paže je zhruba 50 metrů vysoký a v horní části měří na šířku okolo 60 metrů.

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/

Zdroje obrázků:
http://i.imgur.com/nDhMCdL.jpg

Rozhlédněte se po Murray Buttes, 2.5 out of 5 based on 17 ratings
Pin It
(Visited 1 807 times, 1 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 2.5/5 (17 votes cast)
(Visited 1 807 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Více se o tomto tématu dočtete zde »
(odkaz vede na příslušné vlákno diskuzního fóra www.kosmonautix.cz)


6 komentářů ke článku “Rozhlédněte se po Murray Buttes”

 1. Kamil napsal:

  už se ví, jak se bude jmenovat „Curiosity 2“? Stále platí, že bude +-stejné, navíc tedy bude mít vrtulník a schránku na vzorky, které se vrátí na Zemi? V čem se bude ještě lišit?

  • Dušan Majer napsal:

   Vozítko se zatím označuje jako Mars rover 2020, ale snad dostane nějaké lepší jméno. Vrtulník je od začátku jen neověřená informace, buďme připraveni spíše na to, že tam nebude. Ano, vozítko bude ukládat vzorky do několika schránek, které uloží na povrch Marsu, aby je později mohla jiná sonda dopravit na Zemi. Lišit se bude třeba v lepších kamerách, které budou schopné zoomovat, ale i v přístrojovém vybavení obecně.

   • Kamil napsal:

    proč ten rover 2020 bude mít těch návratových schránek několik? jedna by nestačila? Rover by jí plnil, dokud by si pro ní nepřijelo nákladní vozítko z návratové rakety. Jaký má význam průběžně se těch schránek zbavovat a ukládat je po trase?

    • Dušan Majer napsal:

     Těch důvodů může být více, takhle je to jednak bezpečnostní pojistka kdyby se náhodou cokoliv pokazilo při ukládání posledního vzorku, byly by ztraceny i všechny ostatní, při použití více schránek se toto riziko minimalizuje – v terénu už budou uložené i další vzorky. Dále je možné si vybrat, které pouzdro vrátíme na Zemi, které je nejzajímavější, tím se ušetří i hmotnost.

   • Kamil napsal:

    k rozdílům: taky by měli zapracovat na designu kol

    • maro napsal:

     To nebude zas taková legrace. Bez pryže nebo jiných elastických materiálů bude docela komplikované udělat lehké kolo, kterému nedělá problém ostrý trčící kámen a které má současně velkou plochu, aby se v písku moc nebořilo. Možná trochu víc vyztuží stávající konstrukci, ale s tím opotřebením se prostě bude dál počítat. Samozřejmě lze snížit tlak přidáním dalších kol, ale osm kol by asi bylo už moc.

Zanechte komentář