Archiv rubriky ‘Aktuální dění’

Nové snímkování Země a dva malé satelity

1261038679315

Dnes ráno v 5:17 našeho času odstartovala z kosmodromu Tchj-jüan raketa Dlouhý pochod 4B. Na její palubě se nacházela družice Ziyuan-3-02 určená ke snímkování naší planety a také dva malé satelity pocházející z Argentiny. Šlo o pátý čínský start v tomto roce, přičemž hlavní náklad měl váhu 2640 kilogramů. Družice Ziyuan-3-02, tedy druhý zástupce třetí generace snímkovacích satelitů Ziyuan, dosáhla polární oběžné dráhy zhruba deset minut po startu.

Orbital ATK uvažuje o těžké raketě

tumblr_inline_o60e1n1paj1r51rk1_540

Společnost Orbital ATK je v současné době známá především díky tomu, že vypouští lodě Cygnus na raketách Antares. Kromě toho je ale významným stavitelem družic a její plány jsou velmi smělé. Firma se rozhodla, že by bylo dobré zvýšit konkurenci v lukrativním oboru vynášení armádních satelitů. Požadovanou certifikaci má zatím jen společnost ULA a nově i SpaceX. Orbital ATK vyhcází z myšlenky, že by vyvinula novou raketu, kterou by osadila dvojicí motorů na tuhá paliva, jejichž produkci by zajistila sama. Horní stupeň by pak mohla dodat společnost Blue Origin. První informace o této raketě jsme přinesli již minulý měsíc, ale nyní je k dispozici více detailů.

Další posila systému Glonass

251208-1.b131e2325852f559be033d20c06340a51779

Ruský kosmodrom Pleseck se dnes v 10:44 našeho času stal svědkem startu rakety Sojuz 2.1B s horním stupněm Fregat-M. Nosič měl za úkol vynést do vesmíru navigační družici Glonass M-53. Celý systém Glonass se začal vyvíjet v roce 1976 a první družice letěla do kosmu roku 1982. Vypouštění družic trvalo deset let a od té doby je systém v provozu. Satelity ale stárnou a je potřeba je nahrazovat novějšími modely. Takový je i úkol aktuálně vypuštěné družice.Sojuz pracoval bezchybně a zatím se zdá, že neselhal ani horní stupeň, který měl za úkol provést tři zážehy. První, který zakulatí oběžnou dráhu, druhý, který vytáhne nejvyšší bod dráhy do výšky 19 100 kilometrů a třetí, který provede závěrečné zakulacení.

Kosmotýdeník 193. díl (23.5. – 29.5.2016)

Nafukování nafukovacího modulu BEAM

Je dvanáct hodin v neděli a většina z vás ví, že je čas na Kosmotýdeník. Tento týden byl napěchovaný událostmi a to událostmi, které se alespoň ve dvou, minimálně však v jednom případě dají nazvat revolučními. Podíváme se samozřejmě na to, jak se nafoukl modul BEAM, ale neujde nám ani další úspěšný start a především třetí úspěšné přistání v řadě v podání rakety Falcon 9 v1.2 od SpaceX. Stranou nám však nezůstane ani dění ve zbytku sluneční soustavy. Vydáme se ke kometě 67P, nebo na Pluto. To a mnohem více naleznete v aktuálním vydání Kosmotýdeníku. Přeji vám pohodovou neděli a dobré čtení.

Nafukování modulu BEAM, dějství druhé

BEAM-Deploy-1x

Předevčírem se měl na ISS nafouknout modul BEAM od firmy Bigelow Aerospace, ale jak jsme již psali ve včerejším článku, celá operace se nepodařila. Modul se téměř nezvětšoval a napouštěním vzduchu se jen zvyšoval vnitřní tlak, takže byla operace zastavena. Týmy specialistů využili pátku k vypuštění vzduchu z modulu, aby si stěny trochu odpočinuly před druhým kolem. Stejně tak došlo k detailnímu vyhodnocení celé situace a nakonec se rozhodlo, že dnes zkusí modul nafouknout podruhé. I dnes vám proto přinášíme živé vysílání NASA TV, kde můžete tento proces sledovat v přímém přenosu.

BEAM se nenafouknul

13241312_1021522447917154_8387068831345201957_n

Včerejší den se mohl do historie zapsat jako okamžik, kdy byl na obydlené stanici nafouknutý první nafukovací modul BEAM od společnosti Bigelow Aerospace. Celou operaci jste na našem webu mohli sledovat živě, ale kýženého výsledku jsme se ani po několika hodinách nedočkali. Nafukování provázelo hned několik menších komplikací, ale tou největší byl nakonec přetlak uvnitř modulu. V dnešním článku se pokusíme všechno zrekapitulovat a zároveň přineseme i předpokládaný výhled na další události.

ŽIVĚ A ČESKY: Podaří se SpaceX třetí přistání v řadě?

yt_160526

Raketa Falcon 9 v1.2 již stojí na startovní rampě číslo 40 na Mysu Canaveral a čeká na okamžik, kdy se zapálí devět motorů Merlin 1D na prvním stupni. K zážehu by mělo dojít dnes ve 23:40 našeho času. Vynášená družice Thaicom 8 bude umístěna na geostacionární dráze, ale raketa Falcon ji dopraví na velmi protáhlou dráhu s hodně vysokým nejvyšším bodem. I proto bude velmi zajímavé sledovat, zda se podaří experimentální přistání prvního stupně na mořské plošině. A co víc – podle některých spekulací by na prvním stupni mohl letět motor Merlin, který už jednu misi absolvoval. Nenechte si proto celý start ujít a sledujte jej v našem česky komentovaném přímém přenosu.

ŽIVĚ: Na ISS se nafukuje modul BEAM

beam_dual_views2

Nafukovací modul BEAM (Bigelow Expandable Activity Module) dovezla na ISS kosmická loď Dragon ve svém nehermetizovaném nákladovém prostoru.16. dubna se složeného balíčku ujala robotická paže, která jej vyjmula z trunku Dragona a po několika hodinách připojila k volnému uzlu na modulu Tranquility. Tady modul čekal až do dnešního dne na svůj velký okamžik. Dnes totiž začne tolik očekávané nafukování celého modulu. V dnešním článku Vám dáváme možnost sledovat celý postup v přímém přenosu prostřednictvím NASA TV.

Cubesat ze základní školy

20151216T1100-0321-CNS-SCHOOL-CUBESAT-SPACE_800-800x500

Možná jsme si už pomalu zvykli, že články týkající se cubesatů se zabývají buď hi-endovými kousky nebo zajímavými trendy týkající se např. využití letu v různých formacích či aplikace jiných průkopnických přístupů. Přírůstek o němž dnes bude řeč, ale není ani z jedné skupiny, není to ani původem český počin. Přesto je tato krychlička pozoruhodná právě díky svému původu, ale nikoli místem nýbrž svým týmem, postavili ji totiž žáci základní školy.

Falcon 9 absolvoval statický zážeh před další misí

13260935_951888144931560_1937247590_n

Raketa Falcon 9 se připravuje na Floridě na další start. V dnešních ranních hodinách byl úspěšně proveden již tradiční statický zážeh. Ten zahrnoval plné natankování rakety a celý startovní odpočet, který byl následován krátkým zapálením všech motorů. Po tomto testu bylo opět všechno palivo vypuštěno a raketa zamířila zpátky do hangáru na kontrolu a poslední předstartovní přípravy. Vynášeným nákladem je telekomunikační družice Thaicom 8, která po startu zamíří na geostacionární dráhu. Jak už se u SpaceX stává tradicí, i tentokrát proběhne pokus o přistání prvního stupně na plošině Of Course I Still Love You.