Na úterý připravujeme speciální článek

Asi bychom mezi fanoušky kosmonautiky nenašli nikoho, kdo by neměl v kalendáři, na počítači, na sociální síti, nebo alespoň v paměti nějak zvýrazněné datum 14. července. Právě tehdy totiž americká sonda New Horizons proletí pouhých 12 500 kilometrů od trpasličí planety Pluto. Poprvé v v historii prozkoumáme tento neznámý svět, který se zatím jen nesměle ukazuje na stále se zlepšujících fotkách. Na našem portálu nemůžeme tuto kosmonautickou událost roku ignorovat a proto Vás prostřednictvím tohoto článku chceme seznámit s tím, co jsme si pro Vás, čtenáře našeho portálu, na úterý připravili.

Naši pravidelní čtenáři si jistě vzpomenou na náš speciální článek, kde jsme pokrývali přistání pouzdra Philae na kometě. Na 14. července chystáme velmi podobný formát. V deset hodin dopoledne našeho času vyjde článek, který budeme během dne doplňovat o nové události, zajímavosti a zkrátka všechno, co by nemělo zapadnout.

Snímek Pluta ze vzdálenosti 5,3 milionu kilometrů

Snímek Pluta ze vzdálenosti 5,3 milionu kilometrů
Zdroj: http://www.nasa.gov/

Je tu ale jedna velmi důležitá věc, kterou budeme v průběhu „online přenosu“ opakovaně zdůrazňovat. Jak jsme již vysvětlovali v tomto článku s často kladenými dotazy, sonda New Horizons nebude po dobu 24 hodin v době nejbližšího průletu komunikovat se Zemí. Má se totiž plně věnovat focení a měření a nezdržovat se s odesíláním dat. To znamená, že prvních fotek z maximálního přiblížení bychom se mohli dočkat až v na konci noci z úterý na středu, spíše ve středu dopoledne. O tyto fotky Vás neochudíme, jen budou zařazeny do nových článků.

Náš přenos poběží zhruba od již zmíněných deseti hodin dopoledne do zhruba jedenácti večer. Budeme se snažit, abyste se tu ani při absenci aktuálních fotek nenudili. Jednak se můžete těšit na aktuální informace o tom, kde sonda zrovna je, kolik km ji od Pluta dělí a další zajímavosti – třeba z historie této mise, ale ukážeme Vám také fotky ze sondy, které pořídila v posledních hodinách a dnech před nejbližším průletem.

Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/…/300px-Encounter_01_lg.jpg
http://www.nasa.gov/…/nh-7-10-15_pluto_image_nasa-jhuapl-swri_0.png

Na úterý připravujeme speciální článek, 2.4 out of 5 based on 18 ratings
Pin It
(Visited 2 057 times, 1 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 2.4/5 (18 votes cast)
(Visited 2 057 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Více se o tomto tématu dočtete zde »
(odkaz vede na příslušné vlákno diskuzního fóra www.kosmonautix.cz)


19 komentářů ke článku “Na úterý připravujeme speciální článek”

 1. Papánek napsal:

  sonda New Horizons nebude po dobu 24 hodin v době nejbližšího průletu komunikovat se Zemí.

  To je myšleno jak? To furt opakujete, není lepší napsat od do? Pokud to je 12 hodin před a 12 hodin po průletu + ten signál nějakou dobu letí, tak moc nechápu, jak mohou být první fotky v úterý v noci.

  • Dušan Majer napsal:

   Myslel jsem, že je to logické. Ano, je to 12 hodin před průletem a 12 po něm. To znamená, že s odesláním se může začít někdy kolem půl druhé ráno ve středu našeho času. Signál ze sondy letí cca. 4,5 hodiny. Tím pádem se snímky dostanou na Zemi kolem šesté ráno, kdy končí noc.

 2. sima napsal:

  Zajímalo by mne, kolik lidí z redakce si bude brát v úterý dovolenou v práci 🙂

  • Dušan Majer napsal:

   Máme to naštěstí docela dobře zařízené. Jeden kolega je učitel, který má v létě prázdniny, druhý kolega je bohužel na nemocenské, ale k PC přístup má no a já jsem de facto podnikatel, takže není problém si zařídit věci tak, aby to všechno klaplo. Ostatní kolegové pomohou odpoledne, kdy stejně přijde to nejzajímavější. 😉

 3. hulvath napsal:

  A jste Velkopodnikatel, Stredni podnikatel, nebo Malopodnikatel ?

  • Dušan Majer napsal:

   Velkopodnikatel nejsem zcela určitě :-D. Spíše malopodnikatel. 😉

   • gg napsal:

    Z pohledu Vesmíru jsme všichni malopodnikatelé všichni… 😀

   • Spytihněv Čumpelík napsal:

    Je to krásné profesně se zabývat tím, co bych jinak stejně dělal s chutí ve volném čase.

    Tedy aspoň předpokládám, že se ve vašem případě nejedná o podnikání v oboru živočišná výroba nebo odvoz odpadu 🙂

 4. Radoslav Packa napsal:

  Ocenil by som, keby sa v názve článku pri slove „AKTUALIZOVÁNO“ použil dátum a čas, aby bol lepší prehľad o čase aktualizácie.

 5. Spytihněv Čumpelík napsal:

  Právě teď přesně 700 000 km od Pluta. Už se rozehřívám 🙂

 6. Spytihněv Čumpelík napsal:

  Už jen 500 000….

 7. Spytihněv Čumpelík napsal:

  Zajímavé. Pěkně kulatá rychlost 🙂 100 000 km každé 2 hodiny….

 8. Vincent Kerman napsal:

  Neví někdo kdy nebo jestli vůbec přijdou v dohledné době pár dní i informace o tamní dusíkaté „atmosféře“? Ty mi přijdou stejně zajímavé jako fotky.

  • Dušan Majer napsal:

   Analýza jakýchkoliv spektrálních dat trvá vždy mnohem déle než zveřejnění fotky. Osobně si myslím, že na tyto detailnější rozbory si budeme muset pár týdnů počkat. Případně to vyjde rovnou jako nějaká studie.

Zanechte komentář