ŽIVĚ: Dva Američané na kosmické procházce

Andrew Feustel a Richard Arnold dnes vystoupí do volného prostoru a bude se jednat již o jejich třetí společný výstup (první měli 29. března, druhý pak 16. května). Pomáhat jim budou dva kolegové, kteří na stanici dorazili teprve před pár dny – Serena Auñón-Chancellor a Alexander Gerst. Výstup samotný začne ve 14:10 našeho času, ale NASA TV bude ve svém vysílání informovat o přípravách na vycházku již od 12:30 SELČ. V našem článku najdete přehrávač přímého přenosu, kde budete moci celý výstup sledovat živě.

Astronauti budou mít za úkol nainstalovat nové kamery s vysokým rozlišením, které budou mít hlavní využití při chystaných pilotovaných misích soukromých lodí od SpaceX a Boeingu. NASA mimochodem možná poprvé oficiálně oznámila, že jejich první nepilotované testovací mise by měly přijít na konci letošního roku. Až doposud agentura informovala o startu nepilotovaných lodí v srpnu a pilotovaných do konce roku. Ale zpátky ke kamerám – jejich úkolem bude poskytnout kvalitní pohled na lodě během jejich přibližování a dokování ke stanici.

Alexander Gerst oběma mužům pomůže obléct skafandry a Serena Auñón-Chancellor bude mít na starost ovládání staniční robotické paže. Dvojice v minulých dnech ještě nacvičovala robotické manévry, při kterých bude kosmonaut připojen nohama ke konci robotické paže, která jej dopraví na pracovní místo a zase zpátky.

Zdroje informací:
https://blogs.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://blogs.nasa.gov/…/sites/240/2018/06/arnold_feustel_eva51.jpg

ŽIVĚ: Dva Američané na kosmické procházce, 5.0 out of 5 based on 9 ratings
Pin It
(Visited 1 228 times, 1 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (9 votes cast)
(Visited 1 228 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Více se o tomto tématu dočtete zde »
(odkaz vede na příslušné vlákno diskuzního fóra www.kosmonautix.cz)


9 komentářů ke článku “ŽIVĚ: Dva Američané na kosmické procházce”

 1. Ketivab napsal:

  “NASA mimochodem možná poprvé oficiálně oznámila, že jejich první nepilotované testovací mise by měly přijít na konci letošního roku.”

  Prý se nakonec jednalo o chybu.

  https://twitter.com/SciGuySpace/status/1007310319935524864

 2. Kamil napsal:

  Andrew překonal na třetím místě historických tabulek Peggy v čase stráveném ve volném prostoru. 61 hodin 54 minut.
  Bude mít ještě čtvrtý výstup během téhle mise? Nejlepší specialista, toho by měli využít. Na rekord mu schází ještě 17 hodin, to jsou 3 vycházky.

  • Dušan Majer napsal:

   Další plánovaný výstup je až 18 září, kdy už bude Andrew doma. Ale vždy samozřejmě musíme pamatovat na možnost neplánovaných výstupů.

   • Kamil napsal:

    Nepřeju ISS nic zlého, ale ten jubilejní desátý výstup bych Andrewovi přál.

   • Luděk napsal:

    Podle více zdrojů je přistání Sojuzu MS-08 naplánováno až na 4. října, takže A. Feustel bude mít v září předběžně dokonce 2 příležitosti (EVA-52 a -53) si kumulovanou dobu EVA posunout možná až o dalších 13 hodin (pokud budou výstupy +- 6,5 hodiny dlouhé, jak je zvykem) a celkově překročit 3 dny na “špacírech”. Pokud tedy “půjde ven” on a ne jiní členové amer. segmentu ISS.

 3. Petr Novák napsal:

  Zdravím,nedá mi spát jedna otázka.Jak je to na ISS se vzduchem?To se kyslík dováží a nebo je zde nějaké zařízení, které přeměňuje oxid uhličitý na kyslík a uhlík?

  • Dušan Majer napsal:

   Hezký den,
   je to kombinace obojího. ISS disponuje systémy, které umí převádět oxid uhličitý na kyslík, ale ta přeměna nikdy není dokonalá. Na stanici jsou proto nádrže, ze kterých se atmosféra postupně doplňuje. Tyto nádrže se doplňují ze zásobovacích lodí, které s sebou vozí nejen již namíchaný vzduch, ale třeba i čistý kyslík.

Zanechte komentář