Poslední dny sondy Cassini

Jednou z největších kosmonautických událostí roku bude řízený zánik americké sondy Cassini v atmosféře Saturnu. Do 15. září již nezbývá mnoho času a proto je čas podívat se trochu detailněji na to, co přesně bude zániku předcházet. Rozhodli jsme se tedy, že pro Vás přeložíme infografiku, kterou NASA při této příležitosti zveřejnila na internetu. Je na ní krásně vidět, jakou roli bude při zániku hrát saturnův měsíc Titan, nebo kdy se můžeme těšit na přijetí úplně posledních fotografií od této úžasné sondy.

Poslední dny sondy Cassini.

Poslední dny sondy Cassini.
Zdroj: https://www.nasa.gov

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://cdn.images.express.co.uk/img/dynamic/151/590x/cassini-saturn-795114.jpg

Poslední dny sondy Cassini, 5.0 out of 5 based on 27 ratings
Pin It
(Visited 2 976 times, 1 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (27 votes cast)
(Visited 2 976 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Více se o tomto tématu dočtete zde »
(odkaz vede na příslušné vlákno diskuzního fóra www.kosmonautix.cz)


10 komentářů ke článku “Poslední dny sondy Cassini”

 1. Jirka Hadač napsal:

  Tak mě napadá, předpokládám, že hlavně bude při online přenosu posílat telemetrii. POkud fotky, tak asi v malém rozlišení, ať to stíhá poslat, protože si myslím, že v souboji kvalita vs kvantita bude lepší kvantita.

  • Dušan Majer napsal:

   Jak se píše v článku, poslední fotky sonda pořídí několik dní před zánikem a odešle je předtím, než se nakonfiguruje na odesílání dat v reálném čase. To znamená, že při zániku bude posílat kromě telemetrie i měření vědeckých přístrojů, ale fotky ne.

   • Kenny007 napsal:

    Přesně, telemetrie poskytne mnohem cennějších poznatků než pár snímků s mizerným rozlišením, které by stačila v online režimu odeslat.

    • Jirka Hadač napsal:

     Však jo, já si to přečetl důkladně, ale pak sem se při psaní komentáře nechal unést a po reakci Dušana Majera sem se zastyděl a zavřel okno s tímhle serverem 🙂 a až teď sem se přihlásil.

 2. scimani napsal:

  Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat, jestli bych mohl použít váš obrázek do mého článku. Chápu, že jste si ho vy sami počeštili, takže pochopím, pokud ne. Přeji pěkný den.

  • Dušan Majer napsal:

   Hezký den, samozřejmě s tím nemám sebemenší problém. Právě naopak, děkuji Vám za zájem!

   • scimani napsal:

    Děkuji moc, akorát se divím, že jste za to rád 🙂 Ale pravdou je, že je to asi něco jiného, když se někdo zeptá a ne to vidět někde jinde bez dovolení 😉

    • Dušan Majer napsal:

     I kdybyste se nezeptal a já to někde viděl, tak bych měl radost. Těšilo by mne, že čas, který jsem tomu věnoval, nebyl zbytečný, že je ten obrázek užitečný, líbí se lidem a že pomáhá šířit informace o kosmonautice.

 3. Bill napsal:

  To Dušan Majer: Toto teď nebylo jen o kosmonautice… děláte svět lepším. Díky. 🙂

Zanechte komentář