AKTUÁLNĚ: Těžká čínská raketa selhala

Ačkoliv čínská média krátce po startu rakety Dlouhý pochod 5 oznámila, že mise byla úspěšná, nebylo to tak. Aktuální informace říkají, že start nebyl úspěšný. Dosavadní analýza dat ukazuje, první problémy se objevily ve 347. sekundě letu. tehdy se u motorové části centrálního stupně objevil výtrysk plynů. O dvě sekundy později přestal pracovat jeden z motorů YF-77 a řídící počítač chtěl vykompenzovat ztrátu tahu prodlouženým hořením druhého motoru. Ten ale nestačil a sestava začala ztrácet výšku. Centrální stupeň nebyl odhozen ve 466. sekundě letu ale až o 109 sekund později.

Snímek z přímého přenosu zachycuje moment, kdy se trajektorie začala odchylovat od plánovaného průběhu.

Snímek z přímého přenosu zachycuje moment, kdy se trajektorie začala odchylovat od plánovaného průběhu.
Zdroj: https://pbs.twimg.com

Druhý stupeň už to měl marné – měl hořet 4 minuty a 48 sekund, ale ve skutečnosti to byly jen tři minuty a 15 sekund. Sestup rakety tak pokračoval a ve výšce zhruba 75 kilometrů se rozpadla. Vynášený náklad – experimentální družice Shijian-18, která měla zkoušet nový vysokorychlostní přenos dat – byla ztracena. Nejpravděpodobnější příčinou selhání motoru YF-77 se zatím jeví chyba na turbočerpadle.

Aktuální selhání nejsilnější čínské rakety je poměrně velký problém. Nejde teď jen o vynášený náklad Shijian-18, ale i o budoucí projekty. Vždyť už v listopadu letošního roku měla tato raketa vynášet k Měsíci ostře sledovanou misi Chang’e-5, která má za úkol přistát na Měsíci, odebrat z něj vzorky a dopravit je na Zemi.

Zatím není jasné, jak dlouhé bude vyšetřování dnešního neúspěšného startu, ale je potřeba počítat s tím, že může dojít k odkladu lunární mise. Na této raketě má navíc v roce 2019 startovat modul Tianhe – základ modulární čínské stanice. Je tedy bezpodmínečně nutné, aby tento nosič fungoval bez problémů. Už loňská premiéra této rakety nebyla bez komplikací – druhý stupeň se tehdy vypnul o 11 sekund dříve a horní stupeň musel dohánět ztrátu.

Zdroje informací:
http://news.xinhuanet.com/
https://twitter.com/
https://twitter.com/

Zdroje obrázků:
https://assets.cdn.spaceflightnow.com/…/136396340_14984803531501n.jpg
https://pbs.twimg.com/media/DDu68GsXoAI0M47.jpg:large

AKTUÁLNĚ: Těžká čínská raketa selhala, 4.8 out of 5 based on 19 ratings
Pin It
(Visited 4 670 times, 1 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.8/5 (19 votes cast)
(Visited 4 670 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.


31 komentářů ke článku “AKTUÁLNĚ: Těžká čínská raketa selhala”

 1. Kupka napsal:

  někdo pude sedět : )

  • Jirka Hadač napsal:

   A nebude sám, protože přůšvihů bylo víc. 🙂

   • Android napsal:

    Nechápu proč ty veselý smajlíci. Co je na tom veselého?

    • Jirka Hadač napsal:

     Víš, přijde mi dost trapné, že to nejdůležitější ze všeho je někoho zavřít. A bohužel se obávám, že to tak dopadne. V první řadě by se mělo zjistit co se stalo a jak tomu zabránit. Ale při vzpomínce na bývalý režim, co tu vládl, se obávám, že cesta se bude ubírat způsobem, že se bude zjišťovat příčina sabotáže. A nad tímhle ubohým způsobem řešení se už ani nedá kroutit hlavou, nezbývá než se jen smát…. křečovitě, nevěřícně a jen smát.
     A co se týká mě, nemám předsudky. Narovinu říkám, a už jsem to tu říkal nejednou, Chang´e 5 měla být má druhá nejzajímavější mise letos, při vší úctě k všemu ostatnímu , co se letos zvedlo z odpalovací rampy. Vidět přímí přenos z přistání na měsíci by pro mě bylo jako žít v dobách apolla.

     • Viktor Balda napsal:

      Von Braun rekl cosi, ze mu ani tak nezalezi na konecnem vitezstvi, jako na dosazeni mesice. Nezavreli ho. Nejak se mi nechce verit, ze by kdekoli zavirali experty. To je dost neprakticky postup.

    • maro napsal:

     Tak to víte. Nejsou ještě tak uvědomělí jako Japonci. Japonec by sám od sebe spáchal sebevraždu.
     http://bydleni.idnes.cz/stavba-visuteho-mostu-v-turecku-japonec-sebevrazda-utrzene-lano-phu-/stavba.aspx?c=A150325_161547_stavba_web

    • MartinH napsal:

     Ona dřív ta spolehlivost čínských raket nebyla nic moc, až když zavedli vysoké tresty za nedodržení konstrukčních parametrů pro odpovědné osoby atd…, tak se najednou spolehlivost znatelně zvýšila.

    • Jirka Hadač napsal:

     to Viktor Balda: Sice odskočím trošku off topic, ale připomenu třebas jen jméno Jiří Hejda, kterého zavřeli právě proto, že byl odborník a řekl ostatním, co dělají špatně a kde budou problémy. Anebo, abych byli více v tématu, jednoho ze zakladatelů JPL, Qian Xuesen. Ale dělá se to a stává se to. A co se týká toho von Brauna, mám pocit, že za tyhle výroky ve stylu, že se přistává na špatné planetě, za malůvku Frau im Mond atd měli docela slušné problémy. A že to taky mohlo skončit kulkou.
     Jinak určitě s tebou souhlasím, je to silně nepraktické, a dost hloupé. A každý, kdo to dělá, si zadělává na problémy v budoucnosti.

    • Cateye napsal:

     Nemám předsudky přesto svůj názor vyplodím jen na základě nepodložené domněnky. To je stejně”kouzelné” jako klasická hláška: Nejsem rasista, ale…

    • Jirka Hadač napsal:

     Díky, že mi vkládáš do úst něco, co sem neřekl. Jen směle do toho…

  • marian napsal:

   Ach, zase tie trápne kultúrne predsudky… A ešte to má byť akože aj vtipné!

 2. Spytihněv napsal:

  Safra, safra. To tedy reálně hrozí, že letošní počet startů mimo oběžnou dráhu Země bude nula. Pokud to nezachrání soutěžící nadšenci.

  • Jirka Hadač napsal:

   Chlape, procházím seznam startů a obávám se, že máš pravdu. Těch pět startů je to jediné, co poletí mimo (pokud týmy Hindus a Hakuto startují jako dvě ruzné rakety, jinak to jsou jen 4). Inu, ne vždy se zadaří, pořád musíme mít na paměti, že se pohybujeme na hranici technologických možností.

  • pbpitko napsal:

   Tak skoro to nezačne znovu lietať, ono tam totiž bola nie jedna, ale najmenej 2 závady. 🙁

   • Dušan Majer napsal:

    Situace se trochu změnila – šlo zřejmě jen o jednu závadu. Článek jsem upravil podle aktuálních informací.

   • marian napsal:

    A to vieš odkiaľ? Prečítaj si radšej aktuálne informácie 😉

    • Dušan Majer napsal:

     Dřívější informace, které byly uvedené i v článku, naznačovaly, že problémy byly dva – pozdní oddělení centrálního stupně a předčasné vypnutí stupně druhého. Článek jsem ale již aktualizoval, aby odpovídal aktuálním informacím.

 3. Malky napsal:

  Jediná dobrá věc je, že k Měsíci se dá startovat prakticky kdykoliv, takže odklad té mise může být jen nejmenší nezbytně nutný. Ne jako u Marsu, kde je to minimálně dva roky, nebo nedej bože při misích k vnějším planetám…

  • pbpitko napsal:

   Skôr ako sa to nevysvetlí a neurobia nápravy sa nepoletí vôbec, nie to ešte k Mesiacu. 🙁

 4. Kenny007 napsal:

  Bohužel se to stává. Ale pokud záznamy z telemetrie dokáží objasnit co se přihodilo tak je to jen věc nápravy daného problému. A lepší teď s experimentálním nákladem než potom s modulem nové stanice. Snad každý nový nosič si prochází porodními bolestmi.

  • marian napsal:

   Presne tak, radšej nech sa to stalo teraz a nech vychytajú všetky muchy, ako by sa to malo stať pri Chang’e-5 či stanici. To by bola oveľa väčšia škoda.

 5. Pavel Riedl napsal:

  V seriálu ‘Kosmo’ viník nafasoval koště a šel zametat kosmodrom. Jeho místo přebral okamžitě další v řadě.

  • Vlastimil Pospíchal napsal:

   Bohužel tento postup znamená, že ve vývoji budou stále jen junioři.

   Odborník je člověk, který se již dopustil všech běžných chyb.

   • Rudolf Šíma napsal:

    Junioři mne pobavili. 🙂 Odborník je člověk, který přichází z jiného města, v době nadnárodních firem, z jiné země. Každý technik, který měl někdy potíže se zpožděným projektem, ten problém zná. Manažeři musí před nejvyššími šéfy projevit aktivitu, tak zařídí příjezd (přílet) odborníků. Ti nejsou seznámeni se záludnostmi konkrétního projektu a svými dotazy zdržují skutečné řešitele. Po vyřešení problémů už nikdo nezjištuje, zda přivolaní odborníci skutečně pomohli.
    Manažeři všech zemí, neotravujte! Věřte, že přidáním lidí do projektu se projekt zpozdí! Omlouvám se za OT, ale musel jsem reagovat na nesprávnou definici odborníka. 🙂

 6. matikom napsal:

  Je to velká škoda, snad se vychytají mouchy hned na začátku, držím palce

 7. Racek napsal:

  Pokaždé mě neúspěch zamrzí. Tentokrát hlavně kvůli té superzajímavé misi Chang’e-5. No, Číňané se ale nikdy nevzdávají, i když to tak někdy vypadá. Jak známe s historie.

 8. stealer napsal:

  Potvrzuje se, že úspěšné zvládnutí technologie kyslíko-vodíkových motorů je skutečné mistrovství a k jeho dosažení vede trnitá cesta. Pozitivní je, že selhání fatálně nenarušilo strukturu nosiče – když by si nenaložili 7,5 tunového cvalíka, tak by to ten jeden motor na orbitu možná dotlačil a škoda by nevznikla. Do listopadu je zatím relativně dlouhá doba, určitě to bude pro soudruhy výzva, aby Měsíční mise odstartovala včas nebo alespoň dříve, než bychom po obdobném selhání čekali.

 9. Petr Kasan napsal:

  Dovolím si odkaz na projev gen. Hytena, který nabízí zajímavý pohled na selhávání (nejen) v kosmonautice: http://spacenews.com/if-america-wants-to-succeed-it-needs-to-learn-to-fail-top-general-says/

 10. Honza napsal:

  Máte daleko lepší živě komentované přenosy, než “největší a nejvlivnější mediální organizace v Číně” (en wiki). Takže díky 🙂

Zanechte komentář