ŽIVĚ A ČESKY: Česká a slovenská družice na jedné raketě

Fanoušci kosmonautiky mají radost z každého úspěšného satelitu na oběžné dráze. Přesto jsou některé důležitější – většinou je to případ nějakých významných vědeckých sond, ale velký zájem vzbudí i situace, kdy do vesmíru letí družice vyrobená daným státem. Češi už takový pocit již zažili, ale jde o poměrně dávnější vzpomínky, Slováci zatím na podobný zážitek čekají. Ale obě čekání se chýlí ke konci a do jejich skončení zbývají pouhé hodiny – na indickém kosmodromu Šríharikota stojí raketa PSLV-XL, která zítra ráno našeho času vynese kromě mnoha dalších i český a slovenský cubesat – VZLUSat-1 a SkCube. A to už je pořádný důvod uspořádat česky komentovaný přenos.

Ke startu by mělo dojít zítra, tedy v pátek 23. června v 5:59 středoevropského letního času, náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 5:45 SELČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu. Tím se dostanete na stránku přenosu na YouTube. Pokud z jakéhokoliv důvodu (třeba kvůli pomalému internetu, nebo datovým limitům) nemůžete sledovat video, bude pro Vás na této stránce připraven psaný online přenos, o který se bude starat Lukáš Houška. Stránku není potřeba obnovovat – nové příspěvky se Vám zobrazí automaticky.

Zdroje informací:
http://spaceflight101.com/

Zdroje obrázků:
https://lh3.googleusercontent.com/-zHFW2q1qn6o/U26Ae2uUjcI/AAAAAAAAEm4/vFWCNAqBjiw/w900-h520-no/563964_10151374675021894_214423930_n.jpg
http://www.skcube.sk/wp-content/uploads/2016/05/skcube-2-700×524.jpg
http://space.skyrocket.de/img_sat/vzlusat-1__1.jpg

ŽIVĚ A ČESKY: Česká a slovenská družice na jedné raketě, 5.0 out of 5 based on 14 ratings
Pin It
(Visited 6 005 times, 1 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (14 votes cast)
(Visited 6 005 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Více se o tomto tématu dočtete zde »
(odkaz vede na příslušné vlákno diskuzního fóra www.kosmonautix.cz)


45 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: Česká a slovenská družice na jedné raketě”

 1. Racek napsal:

  Družici jsme měli možnost vidět nedávno v Letňanech, i s výkladem ochotných vystavovatelů.

  • Ano to jsme měli a je dvojnásobně smutné, že nyní kašlou na jakoukoli propagaci vlastního díla. A jak by mohl někdo namítnout, nota bene, hrazené z velké části z veřejných prostředků.

   • Racek napsal:

    No, vlastně máte pravdu. V tisku jsem našel snad jednu zmínku. Ale to víte, stěžujeme si na malou podporu naší vědě, no ale my lopaty očekáváme jaksi větší informace od našich vědců co s těmi penězi vlastně dělají.
    Setkal jsem se s ve své praxi s profesionálními vědci a byl jsem dost často zklamán jejich chováním a arogancí a přitom ne moc často nám byli schopni ani za tučný honorář pomoci.
    Nejhroznější bylo setkání s vědci z ústavu polarografie, kteří žádali o podporu své vědecké práce, vyvinuli jsme tehdy příslušný produkt. Očekávali jsme nějaký převratný objev, ale projekt byl na optimalizaci prodejních automatů Coca Coly. Hezký příklad toho, na čem bádají žáci Heyrovského za naše daně.
    No, je to už 9 let, třeba už to není pravda, že.
    Mimochodem, skvělou presentaci naší vědy a mladých vědců jsou přílohy v českém vydání National Geographic. Dovedl bych si to představit i jinde.

   • Pavel Toufar napsal:

    Michale, to je nejen ostré, ale také krajně nepravdivé osočení, a argumentovat státními prostředky je přímo podpásová rána, protože lze uvést jiné a skutečné příklady, jak se “hospodaří” se státními penězi tak, že to stojí za kritiku i v “kosmickém tématu”. Skupina dr. Dániela a VZLÚ udělali pro zveřejnění své práce co mohli, ale médiím přikazovat nemohou – zde záleží na zájmu, ochotě a vstřícnosti novinářů. Z Vaší strany jde opravdu o nejen příkrý, ale hlavně nepravdivý a nespravedlivý kritický osten. Až mi to připadá, že Vám někdo šlápl na příslovečný bolavý palec. Takhle Vás neznám. Zdraví P.

    • Naopak, já si za tím stojím. Podívejte se kdy a jak byl aktualizován web družice VZLUSat-1. Stalo se tak včera po půlroční nečinnosti a i ta včerejší aktualizace je nepravdivá :/ Stejně tak mlčí VZLÚ jako celek atd.

    • Ono to na první pohled vypadá jako maličkost až malichernost, ale následkem může být budoucí nezájem o podporu podobných projektů a to jak vedených týmem Ing. Dániela tak i jiných. A já si jejich práce velmi cením, proto jsem také takto rozohněn.

    • JP napsal:

     Nevím, ale chlapci na Technetu a v Čt, nebo na E15 jsou většinou docela kooperativní, když se jim to dobře prodá. Jen je potřeba jim nějakou informaci nebo článeček předem připravit. Škoda taková příležitost zas pár let nebude.

    • Jiný Honza napsal:

     Ostré to možná je, ale má pravdu předsedo. O české družici nikde ani písmenko, samozřejmě s čestnou výjimkou zdejšího webu.

     Je strašné, jak snadno si člověk zvykne na luxusní zpravodajství a pak klidně napíše “samozřejmě”. Díky za parádní přenos a vůbec za celý web.

    • JP napsal:

     Ok tak je to už v ČT a bude to i v událostech. no alespoň něco 😀

    • PM napsal:

     Dobrý den, jako vesmírný laik musím souhlasit s tím, že propagace se mi zdá jako nedostatečná, až možná tragická. Dnes je důležité i komunikovat “ven” a “prodat se”. Tady mám pocit, že se to ale vůbec nepovedlo. Mrknul jsem velmi zběžně na “konkurenční” SKCUBE asi na 2 minuty a tam se to povedlo asi lépe, alespoň to tak na mě působí… Škoda…

 2. Štěpán napsal:

  Tento článek by možná stalo za to vydat trochu dřív. Jen paůr hodin před startem, to si pak je těžší udělat na start čas. Nota bene pozvat své přátele. Ale neva, i tak díky moc za zprostředkování

 3. pmd1980 napsal:

  o Skcube bol na ta3 rozhovor podrobnosti info účel atd na linku od 39minuty do 57minuty s Michaela Musilová, SOSA, Jakub Kapuš, SOSA
  http://www.ta3.com/clanok/1107860/predseda-knesetu-na-slovensku-korupcia-na-skole-a-urade-start-druzice-skcube.html

  • vedator napsal:

   Na slovenskom webe, http://kozmonautika.sk/, bol dokonca priamy prenos so par ludmi, ktory skCube pripravovali a podielali sa na nej. Link som nasiel az po starte, takze vela toho som zrejme zmeskal ale aj tak to stalo za to.

 4. Samo napsal:

  Dmitrij Paškov R4UAB z moskvy zachytil morseovku z baluby skCUBE!! DRUŽICA ŽIJE!!!

 5. Android napsal:

  Aktuální data z družice je možné sledovat online na příslušných webových stránkách https://www.pilsencube.zcu.cz/vzlusat1/

  • PM napsal:

   Ty stránky pilsencube.zcu.cz mi připadají tak trochu nepřehledné, až zmatečné. Last record údaje tam jsou s datem 22.6.2017. Škoda, každopádně fandím.

   • Vertat napsal:

    Tento web nebyl primárně určen pro propagaci, ale pro širší skupinu lidí kolem VZLUSATu s tím, že kosmo fandové se mohou také kouknout – obdobné je plné rozhraní pro operátora satelitu. Bohužel na interaktivní nápovědu ve shonu kolem testování nezbýval čas. I tak nás naše rodiny v posledních týdnech doma moc neviděly a od startu je to ještě horší. Jinak co se týká datování, web obsahoval v počátcích data z testování na zemi proti družici i proti emulátoru družice. Nyní se postupně bude plnit skutečnými daty, ale jen z automatického běhu povelování. V počátcích je nutné použít inteligenci operátorů a věci řešit postupně povelováním ručně. Musíte mít s námi strpení, stačí se podívat, v jakém blízkém sledu létají všechny družice z PSLV C38, nemluvě o velmi blízkých kmitočtech některých z nich. Norad dosud třeba nerozlišil všechny tyto satelity od sebe, vystupují pod dočasnými názvy (např. 2017-036AB) a nyní je naším prvotním úkolem měřením Dopplerova posunu se snažit určit, který z nich je VZLUSAT-1, abychom mohli přesně ladit radiostanici pro plný datový přenos.
    Slibuji, že zkusím v dohledné době vytvořit jakéhosi průvodce stránkami a nějaký deník, co se aktuálně děje.

 6. Pavel Toufar napsal:

  Zvažoval jsem, Michale, zda Vám vůbec ještě odpovědět, když si za svými nepravdami a urážkami práce druhých stojíte, jak jste napsal. Kdo z novinářů měl zájem, informace ve VZLÚ dostal a s dostatečným předstihem. A pak už záleží jen na každém z novinářů, zda informace použije, zda téma bude publikovat. Obávám se, že jste se až příliš vžil do role jakéhosi kazatele a ještě více karatele, takže mi dovolte Vám doporučit svůj tón sebekriticky zmírnit ( o “razantním” slovníkun snad ani nemluvě) a netrvat na svých pronesených nepravdách. Zlá krev, kterou totiž vyvoláváte takovými nepravdami nejen že vytváří mylné názory v lidech, kteří si podobné nepravdy přečtou a takto oklamáni netuší, že jde o jedovatou slinu a že byla zneužita jejich důvěra, ale především v důsledku vše škodí českému kosmickému tématu jako takovému. A pokud si nedej Pán myslíte, že tím prospějete nějakým jiným zájmům, pak se podle mého přesvědčení velice mýlíte a podobnými nepravdivými kritickými útoky se stáváte nedůvěrohodným. Příště můžete raději přiložit ruku k dílu a věci pomoci, tam kde si myslíte, že je pomoci třeba, najmě, když poukazujete u druhých, které kritizujete, na “státní prostředky”, protože i Vy jste de facto placen ze státních prostředků. Očekával bych, že pracovně budete ráno ve VZLÚ a přiložíte pomocnou ruku k dílu v propagaci celé věci a při přenášení aktuálních informací veřejnosti prostřednictvím svých mediálních a dalších kontaktů, ale holt jste dal přednost soukromému výletu za kamarády na Slovensko. Tak si pak nestěžujte. Přeji více dobré vůle, pt

  • No vidíte a vy teď hodnotíte moji cestu na Slovensko (mimochodem jako dovolenou). Z jaké pozice to píšete? Proč mě hodnotíte? :DDD Přečtěte si co psali jiný přispěvatelé zde na fóru. Já se snažil spojit s Ing. Dánielem celý týden a pomoci mu. Nestalo se nic, žádná reakce z VZLÚ. Vydal jsem svůj článek (mimochodem vytvořený ve volném čase, takže veřejné prostředky nebyly nijak využity) ve středu, aby se alespoň něco aktuálního objevilo na českém webu. Nic víc nic míň.

  • Dušan Majer napsal:

   Možná se nesluší, abych vstupoval do diskuse dvou takto zkušených odborníků, ale rád bych přidal svůj osobní názor. Je pravda, že i já jsem mohl pro popularizaci obou cubesatů udělat více – napsat o nic články s nějakým předstihem a podobně. To je pravda a beru to na svá bedra. Pokud ale srovnám to, jak se česká a slovenská strana staví k popularizaci, vychází mi (opět podotýkám z mého hlediska) lépe práce slovenských kolegů. Máte jistě pravdu v tom, že pokud by se kterýkoliv novinář obrátil na VZLÚ, dostal by potřebné odpovědi i s ochotou. tomu já velmi rád věřím. Ale jde mi o něco trošku jiného. Mám dojem, že slovenská strana byla jaksi aktivnější v šíření informací do éteru. Jako kdyby SOSA nečekala na to, až se někdo z novinářů ozve, ale dělala propagaci sama – krásným příkladem je třeba práce na Facebooku, který se v dnešní době stává velmi mocným nástrojem v šíření informací. SkCube má vlastní profil na této síti, který je poměrně pravidelně aktualizován.
   Tolik tedy můj osobní názor, pokud bych porovnával to, jak se obě strany samy aktivně snaží šířit informace mezi zájemce o toto téma. Nejde z mé strany o kritiku, pouze říkám, kdo je v čem lepší. Michal to možná myslel stejně, možná mu přišlo líto, že se sami autoři VZLUSatu nesnaží tolik o popularizaci svého díla tak, jako to dělají lidé ze SOSA. Možná to bral jako promeškanou šanci, která šla využít lépe. Michalovi do hlavy samozřejmě nevidím a je to opět můj soukromý odhad.

   • Vítek napsal:

    Napsal jste to hezky Dušane a já s Vámi souhlasím. O SkCube zkrátka “bylo slyšet”, SOSA byla v šíření informací aktivní, já osobně jsem o projektu věděl už pár let díky tomu, že Jakub Kapuš kromě jiného o družici přednášel všude možně (např. na KNP, na kosmonautickém semináři ve Valmezu atd.) Kdežto o českém cubesatu jsem se dozvěděl relativně nedávno a bylo to pro mě překvapení.

    • Robert1 napsal:

     Ja len dolnim ze SKcube sprevadzalo vela skandalov ohladom financovania a zalozenia SOSA, preto sa mohlo zdat ze sa jej dostava viac publicity, co nas slovakov bohuzial velmi mrzi a lebo to nesie zo sebou tienistu stranku mimoriadne hmlisteho financovania, ako skoro kazdy projekt do ktoreho sa z nenazdajky zacne zapajat stat. Po technickej stranke sa ale neda porovnat s ceskym cubesat.

    • marian napsal:

     to Robert1: Ja len doplním, že projekt skCube doprevádzalo veľa POKUSOV o škandalizáciu od ľudí, ktorý pre rozvoj kozmonautiky v SR reálne neurobili ani zrnko (veľmi slušne povedané). Títo hejteri zbytočne hľadali tieň tam, kde nie je, a ak aj nejaký našli, bol to len ich vlastný a mimoriadne hmlisté sú akurát ich pohnútky k takémuto správaniu. 😉

  • Radoslav Packa napsal:

   Vážený pán Toufal. Vy ste v poslednom príspevku vôbec nevyvrátil Michalove tvrdenie. V tom dlhom príspevku útočíte na Michala, ale žiadny argument ktorý by spochybnil jeho tvrdenia som tam nenašiel.
   Predstavitelia SAV osočujú tvorcov skCUBE, že aký dostali mediálny priestor (aj financie) a pritom aj SAV má nepochybne veľa skvelých výsledkov v kozmonautike a nikto o tom nepíš., Ale to zabudli spropagovať, proste zaspali dobu.
   Vidím tu peknú paralelu.

   • marian napsal:

    Súhlasím, keď to prehnane zovšeobecníme, trošku mi to ako na Slovensku tak aj v Česku pripomína boj medzi starou a mladou generáciou odborníkov. Stará však argumentačne aj propagačne očividne ťahá za kratší koniec. 🙂

   • vedator napsal:

    Ake ma SAV vysledky v kozmonautike? A aby nedoslo k nedorozumeniu, pytam sa vazne, bez ironie.

    Zaregistroval som vymenu nazorov medzi SAV a SOSA a bolo to nechutne. V principe ma AsU SAV v popise existencie vyskum vesmiru, a v sucasnosti, ked je 1U satelit viac menej dostupny kazdej institucii, druzicu zatial neskonstruoval a nevypustil, zatial co nadsenci (zrejme s konexiami) ano. SOSA a SAV by sa mali spojit a nie bojovat proti sebe a to iste plati aj pre ceske organizacie.

    • marian napsal:

     Presne o to ide! SAV, čo sa týka reálnej kozmonautiky, neurobila na Slovensku nič, a to doslova! A namiesto toho, aby (keď už im nepomohli), prejavili aspoň uznanie voči mladým odborníkom, ktorí z vlastnej iniciatívy kozmonautikou v SR ako prví aspoň trochu pohli, oni ich začali otvorene osočovať. Viacerí slovenský akademici ma týmto veľmi sklamali. A k tým údajným konexiám – nie sú to žiadne konexie v zmysle nejakého klientelizmu, ako sa to snažia niektorí naznačovať. Aby získali aspoň akú takú pozornosť štátnych inštitúcii, museli si to chalani (obzvlášť J. Kapuš) riadne odmakať. Vari si nikto nemyslí že to bolo hned! Pred rokmi som hovoril, že získať v slovenských podmienkach financie na projekt družice je mission impossible. Ale Jakub to dokázal. 🙂

    • tyčka napsal:

     Ale to, že v Ústave experimentálnej fyziky SAV v Košiciach je 31 aparatúr, aké sa vyrobili pre rôzne družice. V Košiciach predsa vyrobili napríklad kľúčový komunikačný modul pre Rosettu, ktorá pristávala na kométe.

     Podle tohoto vyjádření se podílejí na různých vědeckých družicích.

    • marian napsal:

     to tyčka: Tak pozor, ja som hovoril o politike SAV a jej vedenia ako celku! Dôkazom nekompetentnosti týchto ľudí pre kozmonautiku je tebou nižšie uvedený rozhovor s pánom Kučerom, ktorý je očividne skôr byrokrat ako vedec, bohužiaľ však vedie Astronomický ústav SAV. Ľudí z ústavu experimentálnej fyziky v Košiciach obdivujem, v tomto ohľade sú kategóriou samou o sebe a ich angažovanosť nemá s politikou vedenia SAV nič spoločné. Mimochodom, ak o tom nevieš, tak oni, vrátane Jána Baláža, hlavného tvorcu tebou spomínaného kľúčového modulu pre Rossetu, projekt skCube priamo podporili.

    • Dušan Majer napsal:

     Je šokující vidět, jak se někdo může takto nevybíravě vyjadřovat o tomhle úspěchu. Buďto to ten člověk dělá schválně, nebo nechápe základní rozdíly mezi cubesaty. Obě možnosti jsou děsivé.

 7. VH napsal:

  Kde se prosím dají získat TLE od VZLUSAT-1? Zatím je nikde nanacházím.

  • marian napsal:

   Pokiaľ nezverejnenia TLEs samotný tvorcovia družice, budeš musieť počkať až na oficiálne zverejnenie od amerického JSpOC. Kedže však išlo o hromadný štart, pár dní to potrvá, kým všetky objekty z neho korektne zaevidujú.

   • Vertat napsal:

    TLE dosud nejsou Noradem rozlišeny pro jednotlivé satelity z PSLV-C38, nicméně měřením Dopplerova posunu u nás a u kolegů jihokorejců se domníváme, že jsme 2017-036AB. Nicméně je zde několik satelitů v relativně malém časovém rozestupu, takže úplná jistota dosud není.

   • Vertat napsal:

    Potvrzeno Noradem. Skutečně VZLUSAT-1 byl objekt -036AB. Nyní jsme v databázi Celestraku pod názvem satelitu ve skupině cubesat.

    VZLUSAT-1
    1 42790U 17036AB 17180.91684283 .00001329 00000-0 63513-4 0 9994
    2 42790 97.4491 240.6037 0010699 224.6164 135.4211 15.20729196 953

 8. Spytihněv napsal:

  Za cubesaty by měla být Nobelova cena. S trochou nadsázky lze říci, že svou družici na oběžné dráze může mít dnes už kdekdo. Dopravci dychtivě čekají a vynesou cokoliv a to v případě množstevních slev za cenu relativně příznivou. Takže už dávno není potřeba se spoléhat na libovůli kohokoliv. Opět se potvrzuje, že tržní prostředí je blahodárné všude. I v kosmonautice.

  • Petr Kasan napsal:

   Souhlasím. Tohle jsou věci, které nás posunují dál, a ukazují, že malá země nemusí se rovnat menší možnosti. O co je tohle zajímavější oproti ESA projektu, kde jsme “pripuštěni” k výrobě (nikoliv návrhu) přechodového elementu mezi dvěma stupni nosiče.

 9. VH napsal:

  hmmm tak to mám smůlu, skCube tle zveřejnilo a tak ho mám v Orbitronu
  ale tady asi nemám šanci se něco konkrétního dozvědět

 10. pbpitko napsal:

  Veľké Ď. za skvelé komentáre a info, tak ako vždy.
  pb

Zanechte komentář