AKTUALIZOVÁNO: Neplánovaný výstup na výměnu počítače

Kosmonautika je zajímavá (pro někoho děsivá) tím, že se spousta událostí nedá naplánovat dopředu. I přes nesporný technologický pokrok jsme stále konfrontováni s poruchami – vždyť v kosmickém prostředí jsou systémy vystaveny extrémním podmínkám, které napomáhají jejich degradaci. Když v sobotu 20. května večer našeho času selhal na ISS jeden z řídících počítačů MDM, bylo jasné, že se situace musí co nejdříve vyřešit – úkoly sice převzal záložní exemplář, ale systém ztratil zastupitelnost. Astronauti tedy během neděle z náhradních dílů sestavili záložní jednotku a pozemní týmy mezitím rozhodovaly o zařazení neplánovaného výstupu do volného prostoru.

K výstupu dojde už dnes – Peggy Whitson a Jack Fischer by měli svou kosmickou procházku zahájit kolem 14:00 našeho času, přičemž NASA TV se celému tématu začne věnovat už okolo 12:30. Běžné výstupy z ISS trvají kolem šesti hodin, ale tato procházka má být kratší – jen okolo dvou až dvou a půl hodiny. Peggy Whitson se postará o výměnu poškozené jednotky MDM, zatímco její kolega Jack Fischer na modul Destiny nainstaluje anténu pro bezdrátový přenos dat. Tento vedlejší úkol měl být součástí minulé kosmické procházky, které však byla nuceně zkrácena. V našem článku budete mít možnost sledovat vysílání NASA TV v přímém přenosu.

EDIT:
Výstup nakonec trval 2 hodiny a 46 minut. Astronauti úspěšně provedli výměnu jednotky MDM a nainstalovali i anténu na modul Destiny. Okno s přímým přenosem jsme tedy nahradili kompletním záznamem.

Zdroje informací:
http://spaceflight101.com/
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/…/ISS-50_EVA-1_%28e%29_Peggy_Whitson.jpg

AKTUALIZOVÁNO: Neplánovaný výstup na výměnu počítače, 5.0 out of 5 based on 29 ratings
Pin It
(Visited 2 686 times, 1 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (29 votes cast)
(Visited 2 686 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Více se o tomto tématu dočtete zde »
(odkaz vede na příslušné vlákno diskuzního fóra www.kosmonautix.cz)


17 komentářů ke článku “AKTUALIZOVÁNO: Neplánovaný výstup na výměnu počítače”

 1. Kamil napsal:

  Tímto se pro mě Peggy zařazuje do hardcore nejtvrdších drsňáků vesmíru, kde mám své oblíbence jako John Young, Story Musgave nebo Valerij Rjumin. Chtěl jsem jí tam dát po přistání, ale tenhle její jubilejní desátý výstup to urychlil.

  • Kamil napsal:

   Takže při desátém výstupu Peggy překročila 60 hodin v otevřeném kosmu a vyhoupla se na třetí místo historických tabulek.Kdo umí, umí.

  • Vlastimil Pospíchal napsal:

   Peggy má mé sympatie už hodně dlouho. Myslím si, že je velký dříč a že ji tahle práce prostě baví. Když se k tomu přidá skvělá komunikace se zbytkem posádky (je to jeden z důležitých parametrů pro výběr žen), dostaneme ideál.

 2. Štěpán napsal:

  Jsou z těchto výstupů záznamy?

  • Dušan Majer napsal:

   Určitě. Na YouTube se dají najít jak sestřihy nejzajímavějších momentů s délkou pár minut až po mnohahodinová videa, která nejsou prostříhaná.

 3. Goodman napsal:

  Ten nadpis mi připadá strašně bulvární. Takhle to evokuje dojem, že se ti kosmonauti jen tak z fleku rozhodli jít ven. A to není pravda, protože to bylo plánované od 20.května. Opět Dušan ukázal, že je vesmírným paparazzi. Je to přímo šokující! Navrhuji zrušit nadpisy a pro jistotu i obrázky.

  • jakubv napsal:

   🙂
   Nakonec vše dobře dopadlo, MDM ještě čeká update SW a bude opět k dispozici záloha.
   Proběhlo to tak, jak jsem si myslel, že to proběhnout má, vypadne jeden systém, spustí se jeho záloha, zjistí se, co se stalo a pokud jsou na palubě náhradní díly, tak se vadný systém vymění za “nový”.
   Dušane, přijmi moji omluvu, že jsem přispěl také k vyhrocené diskusi ohledně titulku…

  • maro napsal:

   Ne ne. Teď se autor držel při zdi. Nadpis měl znít:
   “Počítač jede bez zálohy! Astronauti musí ven!”
   To by byl trhák.

 4. Jirka Hadač napsal:

  Musím říct, že mě zaujal ten rozhovor Peggy a Jacka se studenty. Budu si to muset asi poslechnout celé 🙂 Původně sem chytl jen poslední dve otázky, ale vypadalo to moc fajn.
  Ikdyž hovory takoveho Hadfielda a té jeho sestavy byli zatím nej co sem viděl 🙂 Anebo mě zaujal, jen si nevzpomenu za boha která dívčina to byla, jak tam vysvětlovala nějakému dámskému klubu, jak si nedovedou představit, jak dlouho už neměla kafe a nepoklábosila si s holkama 🙂

  • maro napsal:

   Hadfield byl skvělej s těma experimentama, které navrhovali diváci. Třeba video, ve kterém na ISS vykroutí mokrou hadru a co se děje s vodou z toho hadru je naprosto geniální.

   • Jirka Hadač napsal:

    Jo, to byla naprostá bomba. Ty videa s Hadfieldem na ISS sem shlédl snad všechny a do konce. 🙂

 5. Exa napsal:

  Pochopil jsem to správně, že jedno mdm vydává přikazy, druhé zpracovává data a třetí je v záloze, ale jedno mdm zároveň v připadě výpadku dvou dokáže dělat všechno? V jednu chvíli to tam myslím padlo ale máj engliš iznt gůd.

 6. Štěpán napsal:

  Chtělo by to novou anketu!

Zanechte komentář