AKTUALIZOVÁNO: Vypuštění navigační družice GPS

V tom všem spěchu okolo včerejšího průletu sondy New Horizons v blízkosti trpasličí planety Pluto je potřeba nezapomínat na další události. Dnes v 17:38 středoevropského letního času by totiž z floridského kosmodromu měla odstartovat raketa Atlas V. Ta má dopravit na oběžnou dráhu americký navigační satelit pro systém GPS. Celý název družice je GPS 2F-10, což znamená, že jde o desátý exemplář z vývojové řady 2F, u které se počítá ještě se dvěma starty – letos v září a příští rok v lednu. V tomto článku jste měli možnost celý start sledovat živě. Nyní jsme okno s přenosem nahradili záznamem celého startu.

Pokud se těšíte na nové fotky z New Horizons, mohu Vás nalákat – ve 21:00 začne na NASA TV tisková konference, na které se zřejmě dočkáme zveřejnění snímků – ty Vám pak přetransformujeme do článku, který bychom rádi vydali po půlnoci.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/
https://en.wikipedia.org/

Zdroje obrázků:
https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/…766e5baca50b93b26fdaa25aa3bc973d&oe=56138AFE

AKTUALIZOVÁNO: Vypuštění navigační družice GPS, 2.5 out of 5 based on 7 ratings
Pin It
(Visited 1 542 times, 1 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 2.5/5 (7 votes cast)
(Visited 1 542 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Více se o tomto tématu dočtete zde »
(odkaz vede na příslušné vlákno diskuzního fóra www.kosmonautix.cz)


7 komentářů ke článku “AKTUALIZOVÁNO: Vypuštění navigační družice GPS”

 1. Hombre napsal:

  Druhý stupeň jakoby vůbec nehořel °O°

  • Dušan Majer napsal:

   To se u kyslíkovodíkových motorů na horních stupních občas může zdát. 😉 Raketa podle dosavadních zpráv pracovala správně.

  • gg napsal:

   Kyslíkovodíkový plamen sám o sobě není moc dobře vidět, navíc celé hoření probíhá uvnitř – za absence okolní atmosféry nemohou výtokové plyny (s přebytkem paliva) dokončit hoření vně motoru (což je důvod, proč první stupně mají více viditelný plamen).

   • Petr Kasan napsal:

    Díky – vám oběma – za vysvětlení. Uvedomil jsem si, proč mi to přišlo divné: u druhého stupně Falconu sice taky není vidět plamen, ale tryska se rozžhaví do oranžova.

    • gg napsal:

     Tak to by u Centauru znamenalo selhání motoru, protože zvonová tryska jeho motoru je chlazená regenerativně, nikoli radiativně. 🙂

 2. Flash napsal:

  Flash Player již léta je nejděravějším software, takže ho používá tak leda sebevrah (hlavně na počítači odkud se realizují i bankovní transakce, či jsou na něm uložena citlivá data)

Zanechte komentář