Krása Země z geostacionární dráhy

Na našem portálu Vám čas od času přinášíme zajímavé pohledy na naši rodnou planetu. Určitě znáte například seriál Krásy modré planety, který se zaměřuje na fotografie, ale jsou tu i samostatné články, ve kterých najdete poutavá videa. Dnešní krátký článek bude také zaměřený na krásu Země, jen se budeme dívat z trochu většího nadhledu. Geostacionární dráha je kouzelná v tom, že rychlost oběhu satelitu kolem Země je tu shodná s rychlostí jejího otáčení. Ze snímků družice na této dráze proto může vzniknout působivý časosběr. Dnešní video pochází z ruské družice Elektro–L1 v upravených barvách viditelného a infračerveného spektra.

Tato družice pořizuje každých 30 minut snímky s rozlišením 121 megapixelů (11 136 x 11 136 pixelů). Fotky pro tohle 4K video vznikly mezi 15. a 19. květnem 2011.

Zdroje obrázků:
http://i.imgur.com/wZ0Kv.jpg

Krása Země z geostacionární dráhy, 2.5 out of 5 based on 10 ratings
Pin It
(Visited 1 726 times, 1 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 2.5/5 (10 votes cast)
(Visited 1 726 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Více se o tomto tématu dočtete zde »
(odkaz vede na příslušné vlákno diskuzního fóra www.kosmonautix.cz)


4 komentáře ke článku “Krása Země z geostacionární dráhy”

 1. Martin napsal:

  Taketo fotky samozrejme aj lepsie by mali byt aj z mesiaca ale stale su tajne..

  • Dušan Majer napsal:

   Tajné fotky z Měsíce? Ale jděte. Na internetu je kompletní archiv fotografií z americké sondy LRO, která Měsíc snímkuje. Dohledat se dají i snímky z programu Apollo.

 2. Martin napsal:

  Dnes uz musia byt tak kvalitne snimky ze tu americku vlajku na mesiaci by sme videli a ukazte mi kvalitne snimky z odvratenej strany mesiaca

  • Michael Voplatka napsal:

   Tady máte americkou vlajku, i s přistávacím stupněm lunárního modulu Apolla 16 a roverem. A zde je rozsáhlá galerie sondy LRO, kde najdete obrovské množství zajímavých fotografií celého Měsíce i s podrobným popisem. A nakonec ještě interaktivní mapa Měsíce vytvořená z dat LRO.

Zanechte komentář