BulgariaSat-1 připojen k raketě

Aerodynamický kryt s družicí BulgariaSat-1 byl připojen k raketě Falcon 9. Zítra odpoledne místního času se raketa vydá na rampu.
18. června 11:44

Pin It
(Visited 130 times, 1 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
(Visited 130 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.


6 komentářů ke článku “BulgariaSat-1 připojen k raketě”

 1. Jan Bělehrad napsal:

  Jenomže se start kvůli počasí opozdí

  • Dušan Majer napsal:

   To je pravda, informovali jsme o tom v další zprávě.

  • Jan Bělehrad napsal:

   Hledám,hledám ale žádnou další zprávu o zpoždění se mi nedaří najít

    • Jan Bělehrad napsal:

     Aha děkuji, mimochodem nevíte jestli má spacex v plánu používat 1.stupňe i vícekrát než pouze 2x?Někde jsem četl že by to motory už nevydržely kvůli prasklinám na lopatkách turbo čerpadla.

    • Dušan Majer napsal:

     Ono je to celé trochu jinak. Praskliny se na lopatkách opravdu objevily, ale šlo pouze o estetický problém, který neovlivňoval kvalitu daných dílů. SpaceX ale již vypracovala řešení, které si vynutila především NASA. Ta chtěla praskliny vyřešit dříve, než začne SpaceX vynášet posádku. Očekává se, že nové lopatky se nasadí na poslední generaci Falconu 9, která se označuje jako Block 5 a bude obnášet více změn – detailněji zde (http://www.kosmonautix.cz/2017/04/block-5-nejlepsi-falcon-9-v-historii/).
     Co se opakované použitelnosti týče, tak určitě se časem dočkáme více než dvou použití. SpaceX ale zatím vyšlapává novou cestu, učí se všechny procesy a postupy. Současné Falcony jsou podle obecných odhadů schopné zhruba pěti použití. Verze Block 5 by již měla obsahovat konstrukční změny pro jednodušší znovupoužitelnost, což sice bude trochu dražší, ale jelikož už je systém přistávání relativně bezpečný (ťuk ťuk ťuk), vyplatí se tyto změny zavést do provozu a těžit z jejich přínosů. Tato verze by již měla být schopna více než deseti znovupoužití jen se základní kontrolou a s lehkou údržbou / výměnou dílů se můžeme dostat i na násobky tohoto čísla.

Zanechte komentář