ŽIVĚ A ČESKY: Falcon vynáší katarskou družici

Po více než měsíc dlouhé pauze přichází čas na další start rakety Falcon 9. Nákladem bude poměrně lehká (3 tuny vážící) telekomunikační družice Es’hail-2 pro operátora z Kataru. Jestli ale u tohoto startu něco přitahuje pozornost, pak je to opakované použití prvního stupně, který si svou premiéru odbyl letos v červenci. Mezi atraktivní zajímavosti patři start z floridské rampy 39A, která se od posledního použití dočkala přístupového ramene pro posádku. Některé fotografie navíc naznačují, že u paty obslužné věže začalo obkládání konstrukce. Jsme tedy zvědaví, co uvidíme v přenosu. Ten Vám nabídneme živě a s českým komentářem.

Ke startu by mělo dojít dnes, tedy ve čtvrtek 15. listopadu ve 21:46 středoevropského času. Náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 21:30 SEČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu. Tím se dostanete na stránku přenosu na YouTube.

Zdroje informací:
https://spaceflightnow.com/
https://www.nasaspaceflight.com/
https://www.elonx.cz/

Zdroje obrázků:
https://www.elonx.cz/wp-content/uploads/2018/07/DScsaGrW0AAwXcw.jpg

ŽIVĚ A ČESKY: Falcon vynáší katarskou družici, 5.0 out of 5 based on 16 ratings
Pin It
(Visited 5 055 times, 1 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (16 votes cast)
(Visited 5 055 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Více se o tomto tématu dočtete zde »
(odkaz vede na příslušné vlákno diskuzního fóra www.kosmonautix.cz)


25 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: Falcon vynáší katarskou družici”

 1. Daver napsal:

  Konečně lidský termín 😀

 2. Rosťa napsal:

  Ahoj. Zvuk byl zase velmi potichu, dokonce, i když byl originální zvuk při startu puštěn naplno. Sleduji na telefonu a v hospodě jsem neměl šanci. Musel jsem si to pustit doma ze záznamu a v naprostém tichu. Když komentuje Dušan, je zvuk v naprostém pořádku…

  • Dan napsal:

   Ale komentář byl i tak skvělý, nesledoval jsem sice kontinuálně, ale žádná bílá místa, mělo to spád. Díky za přenos 🙂

  • Jakub napsal:

   Zdar, u mne zvuk naprosto vpohodě. Problém nejspíše nebude na straně vysílače. Poté co Lukáš začal mluvit hlasiteji jsem stahoval hlasitost na cca 30proc. Zkusil bych si přehrát záznam na jiném zařízení a porovnat s hlasitostí s aktuálním.

  • lvy napsal:

   Musím potvrdit, kvalita zvuku naprosto tragická. Asi jako byste mluvili ve vedlejší místnosti.

   • Dušan Majer napsal:

    Absolutně nesouhlasím, zbytečně přeháníte. Většina lidí se shodla, že zvuk byl v pořádku.

    • Rosťa napsal:

     Jak už jsem psal. Když komentuješ ty, je hlasitost naprosto v pořádku. Telefonem to tedy rozhodně není. Navíc originální stream na YouTube je taky OK.

    • David Literák napsal:

     Ať se Lukáš mrkne na mic boost (zesílení mikrofonu) a pokud má “nahuleno”, možno zkusit reinstalace ovladače nebo fígl o kterém mluví tady týpek https://www.youtube.com/watch?v=MivbGhKzYVQ

    • kuban napsal:

     stačí si pustit ten přenos znova – hlasitost je pořád stejná (pochopitelně) cca 7-9% hlasitosti na SpaceX kanálu, nemluvě o jiných (včetně jiných přenosů zde)
     vyzkoušeno na dvou počítačích
     na mobilu je sice hlasitost také nižší (v porovnání s jiným přenosem), ale je to daleko lépe slyšet – předpokládám kvůli tomu, že Android používá nějakou loudness korekci nebo (akustickou) kompresi pro hlasitý poslech (aby bylo vůbec něco slyšet
     snad se podaří najít řešení

    • pave69 napsal:

     za mne ten zvuk – rozdíl je podle mne v tom, že Lukáš mluví víceméně normálně, zatímco Dušan má takový “naučený pedagogický přednes”, který mě u prvních videí trochu děsil (protože mi připomínal školu:-), ale v hraničnějších podmínkách je díky tomu jeho srozumitelnost znatelně vyšší.
     Určitě to není technickými problémy, rozdíl je mezi mikrofonem a židlí. Pokud mám dobré poslechové podmínky, tak bych zvukově preferoval civilnějšího Lukáše … 🙂

 3. David napsal:

  Jak dlouho bude trvat druhému stupni než shoří v atmosféře? Nebo má nějaké extra palivo na deorbit burn? Myslím, že by mělo být obecným pravidlem, že společnosti po sobě zároveň “uklízí”.

 4. Ojko napsal:

  Tak se to opet povedlo. Akorat by me zajimalo co to letelo kolem prvniho stupne v case T+00:06:01. Jinak komentar za me dobry a dekuji za prenos.

  • Geo napsal:

   Také mne to překvapilo, následně podle rychlosti setkání bych řekl, že to také padalo jen pomaleji než první stupeň. Takže co ? 😀

   • Dan napsal:

    Vzhledem k nízké relativní rychlosti to byl kus námrazy nebo něco takového , viz níže. Ale plulo si to tam pěkně 🙂

  • David Literák napsal:

   Teoreticky by to mohlo být něco zespod prvního stupně, vypadá to, že to vzlétlo odtamtud. Možná kus ledu někde od přistávacích nohou.

  • Dušan Majer napsal:

   Ten objekt měl rychlost velmi podobnou prvnímu stupni, takže velmi pravděpodobně pocházel z něj – zřejmě od motorové sekce. Pravděpodobně kus ledu obalený sazemi.

 5. Jirka napsal:

  Za mě komentář naprosto super.Hlasitost bez problémů.

 6. dodiksl napsal:

  24:44 to bolo čo?ufo?skoro to trafilo prvý stupeň

  • Dušan Majer napsal:

   Ten objekt měl rychlost velmi podobnou prvnímu stupni, takže velmi pravděpodobně pocházel z něj – zřejmě od motorové sekce. Pravděpodobně kus ledu obalený sazemi.

Zanechte komentář