Falcon 9 získal významnou certifikaci

Takto si start Falconu 9 Block 5 představuje Nathaniel Koga.

Americká agentura NASA udělila prostřednictvím svého programu pro správu startů (Launch Services Program) raketě Falcon 9 certifikaci třetí kategorie. Pro SpaceX to znamená, že se nyní může ucházet i o vynesení těch nejdražších a nejkomplexnějších vědeckých misí, které NASA potřebuje dostat do vesmíru. SpaceX již pro americkou kosmickou agenturu vynesla dvě vědecké mise – první byla Jason-3 v lednu 2016, podruhé pak TESS v dubnu letošního roku. V případě Jasonu šlo o certifikaci první kategorie, druhý stupeň získala SpaceX v únoru letošního roku a mohla tak vynášet středně cenné mise jako byl právě TESS. Zisk certifikace třetí kategorie firmě otevírá dveře k těm nejdůležitějším misím, jaké má NASA ve svém portfoliu.

První Falcon 9 ve verzi Block 5, jak jej v úžasných detailech zachytil K. Scott Piel.

První Falcon 9 ve verzi Block 5, jak jej v úžasných detailech zachytil K. Scott Piel.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com/

Certifikace třetí kategorie je velký úspěch pro celý tým kolem Falconu 9 a také jde o další z klíčových milníků v rámci našeho blízkého partnerství s NASA. Je nám ctí, že máme příležitost poskytovat cenově příznivé a spolehlivé služby pro ty nejdůležitější vědecké náklady naší země,“ uvedla k získané certifikaci prezidentka SpaceX, Gwynne Shotwell.

Pro získání certifikace první kategorie nepotřebuje raketa prakticky žádnou letovou historii, ale smí vynášet jen náklady z nejnižší kategorie D. Pro druhou kategorii už jsou potřeba letové zkušenosti – minimálně musí mít jeden úspěšný let v běžné konfiguraci nebo tři po sobě jdoucí úspěšné starty nosiče, který vychází z rodiny raket, která již má certifikaci 2. nebo 3. kategorie. Takové rakety už mohou vynášet náklady kategorie D a C, výjimečně i B.

Pro třetí kategorii už je potřeba mít významnou letovou historii. Protokol vyžaduje 14 po sobě jdoucích úspěšných startů, nebo 6 úspěšných (minimálně tři po sobě jdoucí) starty nosiče odvozeného z rodiny, která již má certifikaci 3. kategorie. Takové rakety už mohou vynášet všechny kategorie nákladů – D, C, B i A. Právě tuto certifikaci nyní Falcon 9 získal. Na závěr ještě dvě drobnosti – pro vynášení nákladů s jadernými zdroji je potřeba dodatečná certifikace. Musí se posoudit hlavně autodestrukční systém nosiče i to, jak by taková událost ovlivnila jaderný zdroj. Na úplný závěr přidáme malou tabulku, která se věnuje vysvětlení jednotlivých kategorií nákladu.

 Náklad
kategorie
A
Náklad
kategorie
B
Náklad
kategorie
C
Náklad
kategorie
D
Priorita (podle strategického plánu)VysokáVysokáStředníNízká
Národní významVelmi vysokýVysokýStředníNízký až střední
KomplexnostVysoká až velmi vysokáStřední až vysokáNízká až středníNízká až střední
Délka základní miseDelší než 5 let2 - 5 letKratší než 2 rokyKratší než 2 roky
CenaVysokáStřední až vysokáNízká až středníNízká
Omezení startuKritickáStředníMáloŽádná až málo
Letová údržbaN/ANeproveditelná nebo složitáMožná proveditelnáMožná proveditelná až plánovaná
Alternativní možnosti výzkumu či možnosti opakovaného startuŽádné alternativy ani možnosti opakovaného startuMálo nebo žádné alternativy nebo možnosti opakovaných startůMálo až několik alternativ nebo možností opakovaných startůVýznamné alternativy nebo možnosti opakovaných startů
PříkladyHST, Cassini, JWSTMER, MRO, program Discovery, náklady pro ISSProgram Explorer, MIDEXTechnologické demosntrátory, SPARTAN, SMEX

Zdroje informací:
https://forum.nasaspaceflight.com/
https://forum.nasaspaceflight.com/

https://en.wikipedia.org/
https://nodis3.gsfc.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2018/04/2018-04-23-223720.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/981/42019856771_ccc0f7a414_k.jpg

Falcon 9 získal významnou certifikaci, 5.0 out of 5 based on 23 ratings
Pin It
(Visited 4 586 times, 1 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (23 votes cast)
(Visited 4 586 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Více se o tomto tématu dočtete zde »
(odkaz vede na příslušné vlákno diskuzního fóra www.kosmonautix.cz)


39 komentářů ke článku “Falcon 9 získal významnou certifikaci”

 1. RiMr napsal:

  Blahopřejeme, jen by mě zajímalo, jaký má na tyto certifikáty vliv brzkého používání nových nádrží na Helium a použití “rychlého” tankování…?

 2. JanHonnza napsal:

  Dovolte otázku, jak do klasifikace zapadá/zapadala (bez ohledu na sporný výsledek) mise ZUMA?

  • Ketivab napsal:

   Nijak. Certifikace, o kterých je tento článek, vytvořila NASA pro své mise. Zuma byla pro nějakou jinou vládní agenturu, která má určitě také nějaké vlastní certifikace, které ale asi nejsou známé a vzhledem k tomu, že nemáme žádné bližší informace o satelitu, tak to nedokážeme ani nějak posoudit.

  • Petr Šída napsal:

   U Zumy byl start úspěšný

 3. Milan napsal:

  …By Dušan Majer
  …By Dušan Majer
  …By Dušan Majer… každý den nové a nové nadšené články na kosmonautix.cz našeho největšího guru přes kosmonautiku u nás.

  Kdo ale sleduje komplexně a dlouhodobě činnosti a projekty pana Dušana Majera, zarazí se u jedné podivuhodné skutečnosti. Na dříve tolik úspěšný a divácky atraktivní pořad – Vesmírné dotazy, pan autor nasliboval lidem hory doly a vyzval, aby posílali stále otázky, ale realita je ovšem taková, že se na tyto nekonečně čekající diváky a tazatele sprostě vykašlal bez vysvětlení, bez omluvy !

  Poslední vyrobené Vesmírné dotazy uvedl někdy 2.června 2016 a od té doby ticho po pěšině. Vesmírné dotazy naživo, které ještě sporadicky vyšly, nepokládám za plnodnotné díly, ozvučení sálu mizerné, na polovinu otázek v zahuhlaném sálu nebylo pořádně rozumět, organizace špatná, uprostřed přednášky chodí do sálu opozdilci jak do holubníku a ruší výklad.

  Ještě v roce 2016 pan Majer to omlouval, že na natočení původních studiových Vesmírných dotazů nemá již čas, porouchaná záznamová technika a dušoval se, že opět dotazy obnoví, možná s větším počtem otázek, aby tazatelé nemuseli čekat do “roku 2040” při současném tempu, ale zřejmě kdo otázku nějakou poslal už se odpovědi od slibotechny pana Majera nedočká nikdy.

  Výmluva, že ani během 2 let si pan Dušan nenajde potřebných 5 hodin na natočení aspoň toho sporadického dílu Vesmírných dotazů, nebereme my diváci ! Lenost, nespolehlivost nebo nechuť ještě někdy něco točit ve vašem domácím studiu ? Alespoň příště nemažte med kolem huby a nedávejde lidem falešné sliby ! Bohužel mūj strýc, který měl rovněž zaslanou otázku do Vesmírných dotazů, se ani po letech čekání odpovědi pana Majera nedočkal, před pár týdny zemřel.

  • Ondrej napsal:

   A vy jste panu Majerovi neco za Vesmirne dotazy zaplatil, ze mate pocit, ze Vam neco dluzi?

   • Dušan Majer napsal:

    Lidé si na placení na internetu ještě nezvykli, berou to jaksi samozřejmě. Pánovi jeho názor nevyčítám, má na něj nárok. Ale pokud by jeho strýc, nebo kdokoliv jiný kdykoliv napsal, že chce odpověď mailem, dostal by ji i zadarmo hned.

  • RiMr napsal:

   “nebereme my diváci”

   Proboha mluvte za sebe, zoufalče. Vy jste naprosto ukázkový příklad “maločešství”, když to řeknu velmi kulantně. Musíte žít velmi smutný život, když s takovou rozkoší takto prudíte. Přeju Vám, aby jste byl v životě šťastnější a neměl jste takovou potřebu projekce svých mizérií na ostatní.

   • Dušan Majer napsal:

    Prosím, neurážejte ostatní diskutující. Snažme se na našem webu udržet slušnou diskusi. I s názorovým oponentem se dá diskutovat slušně. 😉

   • rhronza napsal:

    Maločešství nebo petrohradská stopa – těžko rozeznat. Ta cetifikace je nutná pro vynášení astronautů do vesmíru nebo to s tím nemá nic společného?

  • Ondřej Šamárek napsal:

   Vážený pane, Dušan momentálně není online, nicméně váš koment mě přinutil reagovat, a to stejným tónem, jaký jste nastolil vy.
   Myslíte to, co jste napsal, skutečně vážně? Na základě jednoho momentálně hibernovaného projektu shodíte všechno, co Dušan v oblasti popularizace komonautiky dělá (viz “slibotechna”, ironické označení “guru”)? Předpokládám, že vy jste vždy všechny sliby dodržel na tisíc procent…
   Ad “Vesmírné dotazy naživo” a vaše stížnost: “ozvučení sálu mizerné, (…), uprostřed přednášky chodí do sálu opozdilci jak do holubníku a ruší výklad” – Dušan navrhoval ozvučení sálu a nutí posluchače “courat”?
   A totální vrchol – “lenost, nespolehlivost”? Dušan založil tento portál a, jak vidno z výpisu článků, táhne jej na 90 % sám. Navíc produkuje každý týden nové pořady na Streamu a nově na Mall TV (a pokud vím, od okamžiku, kdy je začal produkovat, nevynechal jediný týden). Tohle je podle vás definice lenosti a nespolehlivosti?
   Važte svá slova, prosím, a zkuste příště před podobným útokem zapřemýšlet.

   • Tomáš N. napsal:

    Přemýšlet?!? Vy chcete po někom, kdo dva roky trpělivě čeká na odpověď, místo toho aby si ji našel sám, aby přemýšlel? Myslím, že po něm chcete něco, čeho rozhodně není schopen 🙂

    • Dušan Majer napsal:

     U některých diváků (rozhodně netvrdím, že v tomto konkrétním případě) nemuselo jít jen o odpověď samotnou. Někteří lidé třeba chtěli jen slyšet zmínku o svém jménu, jiní zase mohli mít zájem o tričko, které dostal v každém díle jeden vylosovaný tazatel. Lidé jsou různí, věřím, že většina lidí psala, protože stála o odpověď, ale vím o tom, že to nebyla jediná motivace. Jinak jak jsem už psal, pokud by mi kdokoliv napsal mail (nebo jinou zprávu), že chce odpověď hned, okamžitě by ji dostal.

   • Dušan Majer napsal:

    Díky, Ondro, svým způsobem pána chápu – jeho strýc se na něco těšil a ono to nepřišlo. Přitom situace měla jednoduché řešení – stačilo napsat mail, že dotyčný chce odpovědět písemně a odpověď by dostal okamžitě.

    • Majkl napsal:

     Musím potvrdit. Už několikrát jsem měl na Dušana otázku. A téměř vždy mi bylo obratem odpovězeno a vysvětlena daná problematika. Jednou jsme vedli i diskusi přes faceboom. Opravdu stačí jen napsat a jednat slušně.

    • Roman89 napsal:

     Provádím některé editace článků o kosmonautice na české Wikipedii a s nějakými dotazy už jsem pana Majera nebo pana Hoška také kontaktoval a to prostřednictvím fóra kosmonautixu. Odpovědi jsem se od obou pánů vždy dočkal ve velmi krátké době.

   • tonda napsal:

    Pod tento příspěvek se určitě podepíšu!

  • BlackSheepOI2 napsal:

   Je zaujímavé, ako sa ľudia, frustrovaný z vlastnej neschopnosti púšťajú do hodnotenia života iných. Odpoviem len, pane, ak máte pocit, že niečo sa neuskutočnilo, skúste to poriešiť vy. Zdroje informácií, možno aj spolupráca iných Vám dá príležitosť pochopiť, čo to znamená niečo tvoriť a aký je to rozdiel kritizovať a vytvárať.

   Pán Dušan Majer – držím palce a prajem veľa nadšenia pre ďalšie príspevky.

   • Dušan Majer napsal:

    Děkuji za podporu. Pánův názor svým způsobem chápu. Možná jsme měl dříve říct, že projekt končí a nenechávat diváky v naději. jenže sám jsem to nechtěl ukončit a pořád jsem věřil, že si najdu čas.

  • Spytihněv napsal:

   Hm, nick “Milan” bude zřejmě někdo frustrovaný skutečností, že aktivity pana Majera a dalších kolem kosmonautixu mají větší úspěch než jeho vlastní aktivity z téhož oboru. Žárlivost je sice přirozená emoce, ale měli bychom ji v sobě spíše dusit.

  • Miloš napsal:

   Ty kokos. Tak to mi padla sánka nie raz, ale 10 krát za sebou.
   Toto je najlepší web o kozmonautike široko ďaleko. A to nesúhlasím ani s RiMr o “maločešství”, lebo niečo také ako “maločešstvi” si myslím, že neexistuje. A poprosím, aby ste mi tento názor nevyvracali, lebo počnúc kultúrou, športom, vedou atď. sa niektoré porovnateľné krajiny môžu v porovnaní s Českom strčiť viete kam. A to píšem ako Slovák priamo zo Slovenska!!!
   Nedávno som na CT1 sledoval reláciu, kde bol priamy prenos z ISS, kde český komentátor perfektnou angličtinou komunikoval s astronautom z vesmírnej stanice. Neveril som vlastným očiam. To u nás by museli pristáť mimozemšťania, aby niekto o vesmír, čo by len zavadil. Ale to naozaj porovnávam neporovnateľné.
   A takto je to aj v ďalších oblastiach.
   Príspevok Milana je aktom zúfalstva, beznádeje, ale hlavne absolútne neoprávnenej kritiky. Netvrdím, že nemožno kritizovať, ale toto je ďaleko ďaleko za čiarou!
   Viem a som si istý, že profíkov, ktorí tvoria túto stránku Milanov príspevok neodradí od ďalších fantastických článkov, ale niektoré veci trochu zabolia, najmä ak je to takáto zbytočná podpásovka.
   Končím, všetkým dobrú noc.

   • Dušan Majer napsal:

    Děkuji za Váš názor. Ale upřímně – profíkem nikdo z naší redakce není. Těší nás, že se k nám rád vracíte a že se Vám tu líbí. Pánův názor svým způsobem chápu. Asi jsem měl divákům jasně říct, že ten projekt skončil, aby nemuseli marně čekat, ale pořád jsem si myslel, že si na natáčení a všechno kolem ještě najdu čas.

  • Dušan Majer napsal:

   Vážený pane, smrti Vaše strýce je mi líto a rád bych Vám vyjádřil upřímnou soustrast. Co se týče Vesmírných dotazů, tak se musím pousmát nad tím, že si myslíte, že ke kompletnímu vytvoření dílu je zapotřebí pouhých pět hodin. Věřte mi, že kdyby tomu tak bylo, pískal bych si blahem a byla by to pohodička. Váš odhad se s realitou nemíjí o pár procent, ale o stovky procent. Kompletní příprava takového dílu od hledání odpovědí na některé otázky, přes točení,střih, shánění materiálů, export, upload by vystačil na zhruba dvacet hodin při střízlivém odhadu.
   Víte, já jsem do rekonstrukce pokoje, ve kterém jsem vybudoval studio, investoval peníze. Neříkám, že to byly desítky tisíc, ale zadarmo to také nebylo. Myslíte si, že by jakýkoliv normální člověk ve svém volném čase dělal něco, co jej stojí čas, práci a peníze s vědomím, že to nikdy nevyužije? V době, kdy jsem studio budoval, jsem měl opravdu upřímné plány, že budu Vesmírné dotazy natáčet častěji. Tazatelé investovali pouze svůj čas na sepsání otázky.
   Od té doby se ale situace změnila a na natáčení tohoto pořadu nemám čas. Možná se ptáte, co přesně se změnilo. Jedním z významných rozdílů je třeba počet mých přednášek, který se za poslední dva roky téměř zdvojnásobil. Zatímco v roce 2016 jsem měl za rok 12 přednášek, za letošní rok jich bylo zatím 21 a minimálně čtyři mne do konce roku ještě čekají. Ještě výraznější je rozdíl v počtech mých vstupů do rozhlasu či televize. Zatímco v roce 2016 jsem jich měl celkem 18, v letošním roce jich zatím bylo 62! Jak přednášky, tak i vstupy do médií nejsou jen o tom čase, který přednáším/mluvím do média/cestuju na místo přednášky. Do každého vystoupení (přednáška i médium) je potřeba započítat čas na přípravu. U přednášek je potřeba aktualizovat novinky od poslední prezentace, u mediálních vstupů si zase ověřit informace. Každá z těchto činností pak přidává dodatečný čas. Svůj kus času ukousnul i nový projekt živě a česky komentovaných přenosů, který se rozjel naplno právě v roce 2016. Příprava Vesmírných dotazů bohužel přesahuje mé časové možnosti. Na Streamu vyšlo 20 dílů tohoto pořadu, ve kterých jsem odpověděl na téměř 300 dotazů. Možná jsem měl ten projekt jasně ukončit dříve, abych nenechával tazatele čekat. Stále jsem si ale říkal, že to někdy zkusím. Jenže bohužel čas chyběl.
   Chtěl bych říct, že jsem nikdy neodmítl nikoho, kdo potřeboval s něčím poradit – ať už mi napsal mail, soukromou zprávu na fóru, zprávu přes Messenger na Facebooku, komentář pod příspěvky na Facebooku, nebo tady v komentáři. Zakládám si na tom, že na dotazy odpovídám hned, jakmile je dostanu, aby tazatel nemusel čekat. U Vesmírných dotazů jsem říkal, že kdo napíše mail s otázkou, tomu na ni klidně odpovím hned. Kdo napíše předmět Vesmírné dotazy, ten si počká. Bylo to tedy na každém – zda chce odpověď hned, nebo zda chce být zmíněn v pořadu. Stejně tak když někdo dlouho čekal, mohl mi klidně napsat, že už o odpověď v pořadu nestojí, ale že by ho zajímala odpověď na otázku. Neměl bych s tím problém a odpověď bych obratem poslal.
   Tolik můj úhel pohledu. Ten Váš akceptuji, ale myslím si, že byste měl vědět, proč jsem nevydával další díly. Snad je to z výše napsaných řádků jasné. Závěrem bych Vám chtěl popřát, aby vám nikdy povinnosti nepřerostly přes hlavu a nemusel jste ukončovat projekty, které jste dříve rozběhl. Pak byste totiž poznal, že to není ani pro autora nic příjemného, když vidí, že projekt, do kterého vkládal čas, úsilí a peníze, musí ukončit, protože na něj nemá čas.

   • Milan napsal:

    Pane Dušane,

    děkuji za vaši dlouhou odpověď a vysvětlení. Bohužel nevěděl jsem, že divácky populární Vesmírné dotazy skončily bez jasného oznámení, že už nebudou pokračovat. Já myslím, že se najdou i další, kdo tam kdysi poslali otázku a ještě v roce jste veřejně na Streamu.cz sliboval pokračování, a mnozí možná nechápavě dodnes čekají, kdy už bude další díl. Zbytečně tak vzniklo nedorozumění. Máte svaté právo váš projekt ukončit, pokud jsou pro vás důležitější jiné projekty. Já v žádném případě jsem nezpochybnil vaší jinou (a záslužnou) činnost zde na webu kosmonautix a vaše dosavadní úspěchy na poli popularizace kosmonautiky pro širokou veřejnost.

    Je chválihodné, že jezdíte mezi lidi a děláte přednášky. Ale ani při nejlepší vůli, se na všechny zájemce nedostane, leda cestovat stovky km, tam kde se přednáška bude konat. Lidi taky chodí do práce (často na 3 směny), a často ani není možné trefit se do volného termínu a stihnout nějakou přednášku na opačné straně republiky. Vesmírné dotazy byly výborné v tom, že se mohl na ně podívat káždý zájemce u nás, i ze zahraničí a když to přeženu, tak třeba i milión lidí, se na to mohlo podívat. Škoda, ale respektuji vaše rozhodnutí.

    Mějte se dobře, ať se Vám daří osobně i profesně.

    Milan V.

   • Mário Kovačič napsal:

    Veľa ľudí verí že čokoľvek čo chcú vedieť je na internete zadarmo. Mám pocit že internet pokrivil ľuďom vnímanie sveta a že tu je vážne všetko zadarmo. Ale opak je pravdou minimálne to človeka ktorý ten obsah tvorí stojí voľný čas.
    A veľa ľudí si ani nevie predstaviť koľko času zaberie kvalitný článok ktorý je 100% podložený informáciami a gramatiky správy. Video na YouTube je časovo ešte náročnejšie. Veľa ľudí nadáva na reklamu a vôbec si neuvedomujú že ak to aj nikto robí rád vo voľnom čase ajtak treba platiť za prevádzku stránky. Ak by aj nastala taká doba že by bolo treba za návštevu tejto stránky platiť nemám problém. Pretože viem že tu nájdem vždy kvalitný obsah aktuálne a presné informácie. A ochotných autorov ktorí si nájdu čas na otázky od nováčikov ktoré ostrieľaným čitateľom pripadajú hlúpe. Takže nakoniec dúfam že kosmonatix tu bude stále rovnako kvalitné. A najväčšia vďaka patrí každému kto sa podieľa na chode tejto úžasnej stránky.

    • Dušan Majer napsal:

     Děkujeme. Mohu upřímně říct, že i kdybychom někdy v budoucnu přistoupili na nějaké financování chodu našeho webu, tak to nikdy nebude tak, že by měli přístup k článkům jen ti, kdo zaplatí. Nejschůdnějším formátem by pro nás bylo zachování volného přístupu všem s tím, že kdo chce, ten by mohl něco přispět. Ale ani to není momentálně na programu.

 4. Martin Havrila napsal:

  Misie z programu New Frontiers su kategoria A alebo B?

 5. Petr Hájek napsal:

  To chce klid pane Majer ,takových “milanů” na světě je více než zdrávo.Pro mne pořad Vesmírné dotazy nepřinesl nic nového co by neobsahovaly články a diskuze na kosmonautixu .Pokud někdo opravdu o nějakou odpověď stojí tak ji zde určitě najde .Přesto je pravda ,že slib padl,jestli se dobře pamatuju.Pravda je též ,že Vaše ativita v jiných projektech sloužící k popularizaci je ohromná a lehce zastíní ne-li nahradí nedostatek v pořadu “dotazy”.Velmi oceňuji Vaši práci zde i v jiných projektech.Přeji hodně sil při Vaší práci.(kdo nic nedělá nic nezkazí)

  • Dušan Majer napsal:

   Já jsem v klidu. Pán má na svůj názor právo, částečně jej dokážu pochopit. Cením si Vaší podpory – i všech ostatních, kteří zde napsali svůj názor.

 6. Jirka Hadac napsal:

  Hezky napsane, Dusane. Je to dobre, ze to tak je. NASA aspon usetri za vynaseni. Tak me napada, i naklady NASA chteji vertikalni integraci obcas?

 7. dfx napsal:

  Predpokladam, ze Dragon Crew je vzdy kategoria A 🙂

Zanechte komentář