ŽIVĚ A ČESKY: Dva starty během čtvrt hodiny

Kosmonautika někdy umí být hodně štědrá – třeba ve středu 25. července bychom se měli dočkat startů dvou raket, které od sebe bude dělit jen 14 minut a 25 sekund. V obou případech jde o velmi zajímavé starty – Evropa na své raketě Ariane 5 vypustí čtveřici družic Galileo a SpaceX pro firmu Iridium dopraví do vesmíru hned deset družic Iridium NEXT. Pro Ariane půjde o poslední let v konfiguraci ES, poslední použití středního aerodynamického krytu a poslední použití horního stupně EPS. V případě Falconu půjde o první start, kdy se bude zároveň jak přistávat s prvním stupněm, tak se mají zachytávat aerodynamické kryty. Navíc se SpaceX vůbec poprvé pokusí zachytit aerodynamický kryt v noci. To jsou jen základní důvody, proč Vás chceme pozvat na dvojitý přenos obou těchto startů.

Jako první má startovat Ariane 5. K jejímu startu by mělo dojít zítra, tedy ve středu 25. července ve 13:25 středoevropského letního času, náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 13:10 SELČ. Po dosažení parkovací dráhy plynule přejdeme na přenos Falconu 9, kterému bude do startu chybět jen pár minut. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu. Tím se dostanete na stránku přenosu na YouTube. Pokud z jakéhokoliv důvodu (třeba kvůli pomalému internetu, nebo datovým limitům) nemůžete sledovat video, bude pro Vás na této stránce připraven psaný online přenos, o který se bude starat Martin Gembec. Nové příspěvky se Vám zobrazí automaticky – stránku obnovujte pouze v případě, kdy se nový příspěvek neobjeví více než pět minut.

P.S. Pokud dojde ještě před spuštěním přenosu k odkladu jednoho ze startů, nebudeme dělat dvojitý přenos, ale budeme vysílat přenos na jinou adresu – každý start má pro jistotu založený i vlastní přenos – právě pro případ odkladu. V takovém případě bychom v článku změnili adresu vloženého přehrávače, abyste se dostali k videu bez problémů.

Zdroje informací:
https://www.nasaspaceflight.com/

Zdroje obrázků:
http://www.starspace.lv/assets/gallery/1101/3974.jpg
https://spacenews.com/wp-content/uploads/2016/07/Iridium-Next-satellites.jpg

ŽIVĚ A ČESKY: Dva starty během čtvrt hodiny, 5.0 out of 5 based on 18 ratings
Pin It
(Visited 7 938 times, 1 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (18 votes cast)
(Visited 7 938 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Více se o tomto tématu dočtete zde »
(odkaz vede na příslušné vlákno diskuzního fóra www.kosmonautix.cz)


36 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: Dva starty během čtvrt hodiny”

 1. Vladimír Todt napsal:

  Přiznávám, že ze startů SpaceX už blbnu.
  Posledně mi u Sojuzu problesklo hlavou kde bude část rakety v tej Sibiři přistávat. A teď něco podobného u Ariane na čem v moři.

 2. Alois napsal:

  Ve 12.35 SELČ je plánován ” třetí ” start – amatérská raketa klubu DARE. Zájemci se tam dostanou kliknutím na včerejší odkaz v Krátkých zprávách z 16:03. Je to se zvukem .

  • Alois napsal:

   Doplňuji :
   Shlédl jsem úvodní video. Nejsou to žádní amatéři, kolektiv cca 30-ti mladých lidí. Komponenty rakety, která měří cca 10 m řádně zkoušeli. Kosmodrom mají na úžasném místě u moře. Zajímavá je vodící věž cca 20 m. Mají dokonce i řídící středisko. Připomíná to ” Muska” v malém.
   Doporučuji jako předkrm před hlavním jídlem, kterým jak doufám bude přenos dvou startů velkých raket. Dal bych vykřičník, ale slyším na adresnou kritiku.
   Přímý přenos již běží, nebo to byl záznam? , nakonec je to jedno, kdo si to pustí, tak to pozná, nebudu to řešit.

   • Dan napsal:

    >>Připomíná to “ Muska“ v malém.<<

    Mě jako první vyskočili ti mladí z Rocket Lab. Ale bohužel, přenos jsem zahlédl v T-3h, ke startu jsem se už nedostal.

  • Datel napsal:

   Asi to posunuli, podle https://twitter.com/DARE_TUDelft/status/1022031447706791937 mají začít s livestreamem až v 14:45 SELČ, takže až po dvojstartu.

 3. BlackSheepOI2 napsal:

  Ariane V je krásne fotogenická kráska.
  https://spaceflightnow.com/2018/07/24/photos-ariane-5-rocket-rolls-to-launch-with-four-galileo-satellites/

  Pripomenulo mi to troška Energiu-M. Škoda tých zabudnutých projektov.

 4. Al napsal:

  Tak pri Ariane som mal zimomriavky ako uz davno nie. nadherny start.
  A Dusan, vdaka za prenos a info o druziciach Galileo (okrem ineho)
  Palec hore

 5. Alois napsal:

  Jak je možné, Slovensko , které není členem ESA, tedy nic tam neplatí si klidně může pojmenovat družici ESA po svém občanovi ?

  • Vít Výmola napsal:

   Protože Galileo nejsou družice ESA, ale EU.

  • Dušan Majer napsal:

   Není to akce Slovenska, ale přímo ESA, která Slovensku do této akce přizvala, jelikož jejich rozhovory o připojení probíhají velmi dobře.

  • Al napsal:

   no proste úplatky, úplatky, úplatky a všetko sa dá.
   Ale vážne, Galileo je projekt EU. EU je zadávateľ, ESA dodávateľ (zjednodušene). Súťaž pre deti vypísala Európska komisia.

  • boris11 napsal:

   ako je to mozne? no tak, ze slovensko sa ako clen eu podiela na financovani vyvoja galilea, tak ma v pripade galilea rovnake pravo ako kazdy iny clen eu

   netreba pisat siahodlhe komentare ale treba si o veciach aj nieco nastudovat, co si zjavne v pripade galilea nespravil inak by sa na na takuto vec nepytal

   esa galileo sice vyvija ale hlavne slovo ma vo vsetkom vzdy ten co to financuje a tym je eu a teda aj slovensko

 6. jregent napsal:

  Diky moc za prenos , pekny navzdory tomu ze v praci bez zvuku 🙂

  • Dušan Majer napsal:

   Stane se, ale ceňme si snahy informovat o té události.

  • Martin Gembec napsal:

   Pak se jistě nemůžete divit, že budeme i nadále raději informovat čtenáře bez nároku na honorář, protože tohle je typický výsledek snahy o rychle vydané zprávy v honbě za čtenáři / penězi. Jak ale napsal Dušan, klobouk dolů, že vůbec taková relativně přesná zpráva vyšla.

   • Dušan Majer napsal:

    Osobně si nemyslím, že je to důsledek rychlé honby za penězi. Spíše je to o tom, že novináři píší o všem možném a tedy i o věcech, které jsou mimo jejich zájem / znalosti.

  • jregent napsal:

   pekny mismas
   “SpaceX se proto po přistání pokusí raketu zachytit do sítě napnuté nad lodí „Just Read the Instructions”.”
   Kdyz se dari tak se dari 🙂

  • Vlastimil Pospíchal napsal:

   Skoro v každém odstavci je nějaká faktická chyba, ale snaha se cení.

  • Pavel Riedl napsal:

   Tak jsem si to přečetl. Je to prostě strašné. Jsem dost shovívavý, ale kam se hrabu na Dušana, který i v tomhle dokáže najít pozitivum.

   Ten redaktor si snad vůbec neuvědomuje, jaké může takovým diletantstvím napáchat škody. Pokud tomu nerozumím, tak o tom nepíšu. Pokud už o tom chci psát, tak si dám sakra pozor a dobře si ověřím, co píšu.

   Uff, bouchly mi saze 🙂

   • Dušan Majer napsal:

    No jo, takhle fungují média zaměřená na všeobecné zprávy bez specializace. Redaktoři píší o všem a nemohou rozumět všemu. Svým způsobem to chápu. Čtenáři těchto médií by vložené úsilí neocenili.

    • jregent napsal:

     je to tak.
     radeji si nepredstavuji pocet clorekostranek na den,
     ktere musi vychrlit

    • tyčka napsal:

     Nedělají to náhodou spíše jen kvůli větší sledovanosti a to podle mne i úmyslně. Více nesmyslů – větší senzace a tím pádem i sledovanost, více čtenářů – více tak zobrazené reklamy – větší zisk média.

     • Dušan Majer napsal:

      Nemohu samozřejmě mluvit za všechna média, ale myslím si, že ve většině případů to rozhodně není záměr. Samozřejmě nemluvím o bulváru, tam to záměr být může.

  • Dan napsal:

   Vypadá to, že ten článek stáhli, škoda, chtěl jsem se pod tlakem citace ohledně chytání rakety do sítě na JRTI takhle po ránu pobavit 🙂

Zanechte komentář