ŽIVĚ: Američané mění pumpu na ISS

Dnes ve 14:10 našeho času by měl začít americký, šest a půl hodiny dlouhý výstup do volného prostoru, kterého se zúčastní Andrew Feustel (velitel výstupu – jeho skafandr bude mít červené proužky) a Richard Arnold (skafandr bez pruhů). Jejich prvním úkolem bude přesunout pumpu PFCS (Pump Flow Control Subassembly) z platformy pro náhradní díly k manipulátoru Dextre. Astronauti odstraní poškozenou pumpu PFCS, která se stará o cirkulaci čpavku ve vnějším chladicím okruhu. Pozemní operátoři pak s pomocí dálkového ovládání robotické paže Canadarm 2 a malé paže Dextre umístí náhradní díl na správné místo.

Další úkoly jsou už drobnějšího charakteru a jde třeba o výměnu kamerového systému a komunikačního přijímače na modulu Destiny. Půjde již o jubilejní 50. výstup provedený z amerického modulu Quest. Na ISS samozřejmě  proběhlo výstupů více, ale ty ostatní byly buďto z ruských přechodových komor nebo z komory na raketoplánu. V tomto článku budete mít možnost sledovat celý výstup živě na NASA TV, kde začíná vysílání již pár desítek minut před zahájením samotného výstupu.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/DdQom1-WsAARCdq.jpg:large

ŽIVĚ: Američané mění pumpu na ISS, 5.0 out of 5 based on 13 ratings
Pin It
(Visited 2 026 times, 1 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (13 votes cast)
(Visited 2 026 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Více se o tomto tématu dočtete zde »
(odkaz vede na příslušné vlákno diskuzního fóra www.kosmonautix.cz)


17 komentářů ke článku “ŽIVĚ: Američané mění pumpu na ISS”

 1. tonda napsal:

  Jestli se pletu,tak mě prosím opravte,ale tohle už bude třetí výměna pumpy v chladícím okruhu?

  • Dušan Majer napsal:

   Pumpy jsou na ISS celkem čtyři, nejsem si ale jistý, která pumpa byla měněna kolikrát.

  • Yokotashi napsal:

   Nase civilizace se specializuje na vyrovu suntu, ktery se rozpadne tesne po zarucni dobe. Neocekavam, ze by takovy sunt umyslne dodali na ISS, ale pokud jsou zkusenosti vetsiny lidi v prumyslu postavane takto, znamena to, ze malokdo umi udelat veci tak, aby vydrzely opravdu dlouho. Takze i kdyz se snazi je vysledek horsi, nez by se stejnou technologii mohl byt.

   A k tomu je nutne pripocitat fakt, ze zarizeni pracuje ve vakuu, prevdepodobne zaziva obrovske teplotni soky pri prechodu ze svetla (1.5kW/m^2) do stinu (efektivni teplota okoli par desitek K i kdyz vakuum je dobra izolace proti vsem typum prenosu tepla krome salani). Kosmicke sondy maji typicky co nejmene pohyblivych dilu. A rakety, Apollo a podobne veci maji zase za ukol vydrzet nekolik hodin az dni a pak shori v atmosfere, nebo zustanou nekde na orbite/Mesici.

   Takze veskere zkusenosti nasi civilizace s dlohodobe fungujici mechanikou ve vesmiru jsou: 1x Skylab, nekolik ruskych stanic (tusim, ze 3 vcetne MIRu, ale nechci kecat), cinske stanice (myslim, ze 2) a ISS. Optimista by zapocital jeste raketoplany, ale ty se po pristani kompletne kontorolovaly a opravovaly, takze v zasade byly v kosmu efektivne vzdy jenom par dni.

   V tehle kombinaci nezkusenosti, nezvyku delat veci poradne a silenych podminek povazuju 4 vymeny pumpy za 20 let za uspech. Zkuste nechat bezet 20 let v kuse klimatizaci, centralu, nebo motor v aute.

 2. Honza napsal:

  Chtěl bych se zeptat, kosmonauti při výstupu jsou nějak jištění nebo se drží jen rukama?

  • Dušan Majer napsal:

   Používají k tomu karabiny, které přicvaknou k zábradlí.

  • 3,14ranha napsal:

   Jako další opatření je k batohu skafandru připojena 38kg krabice “Simplified Aid For EVA Rescue” (SAFER)

   Což je defacto osekané raketové křeslo schopné dodat změnu rychlosti (delta-v) ne moc závratných 3 m/s

   Při selhání karabiny, nebo prvku zábradlí, nebo lidské chybě by to ale mělo k záchraně stačit…

  • Jirka Hadač napsal:

   V podstatě se dá říct, se ti, kteří nebyly jakýmkoliv způsobem přichyceni k lodi či stanici ať už lankem, kabelem či hadicí, se dají spočítat na prstech obou rukou, nebavíme se o IVA a Měsíci. Pokud wiki nekecá, bylo jich 6. A abych nekecal úplně, jak udělali EVA u sojuzů 4/5, to fakt netuším.

 3. Kamil napsal:

  Andrew vystupuje do první desítky specialistů podle délky práce v kosmu. A to ho ještě pár výstupů čeká. Ale aby se dostal na první místo, chtělo by to ještě jednu misi.

 4. Kamil napsal:

  Andrew vstupuje do první desítky specialistů podle délky práce v kosmu. A to ho ještě pár výstupů čeká. Ale aby se dostal na první místo, chtělo by to ještě jednu misi.

 5. Dave napsal:

  Chtěl bych se zeptat na co na iss potřebují čpavek ?

Zanechte komentář