ŽIVĚ A ČESKY: Sentinel startuje z armádní základny

Evropský environmentální satelit Sentinel 3B bude studovat především pozemské oceány. Na oběžné dráze se připojí ke svému dvojčeti, Sentinelu 3A, který startoval už před více než dvěma roky. Náš živě a česky komentovaný přenos bychom chtěli spustit přesto, že nosná raketa Rokot odstartuje z ruské vojenské základny Pleseck. Tamní technika není příliš připravena na vysílání na internet, takže není jisté, jakou bude mít přenos kvalitu. ESA však na svém webu uvádí, že přímý přenos pojede. Nezbývá tedy, než si přát, aby to vyšlo.

Ke startu by mělo dojít dnes, tedy ve středu 25. dubna v 19:57 středoevropského letního času, náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy krátce po 19:40. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu. Tím se dostanete na stránku přenosu na YouTube.

Zdroje informací:
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://webgate.ec.europa.eu/maritimeforum/sites/maritimeforum/files/Sentinel-3-4-1.jpg

ŽIVĚ A ČESKY: Sentinel startuje z armádní základny, 5.0 out of 5 based on 15 ratings
Pin It
(Visited 3 642 times, 1 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (15 votes cast)
(Visited 3 642 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Více se o tomto tématu dočtete zde »
(odkaz vede na příslušné vlákno diskuzního fóra www.kosmonautix.cz)


44 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: Sentinel startuje z armádní základny”

 1. Jirka Hadač napsal:

  Dobrý den, měl bych otázečku, protože jsem tuto informaci v článku nepostřehl. Bude zde na webu online přenos startu? Na FB se z práce nedostanu. Ale protože to zmíněno není, přepokládám zápornou odpověd, no neva, už vím, co si pustím, až dojedu domů. Ikdyby to bylo točeno kalkulačkou 🙂

 2. Vladimir Todt napsal:

  Zaskákněte si na web elonx.cz. Konkrétně vše hezky česky a aktuálně máte zde http://www.elonx.cz/mise-bangabandhu-1/

 3. Miloš napsal:

  No mne to riadne seká. Škoda.

 4. David napsal:

  Pleseck, mraky a nazdar:) Viděli jste dokument na Prima Zoom o Plesecku a továrně na rakety Angara? bylo to v rámci nějakých dokumentů o ruské armádě. Myslím, že díly 15 a 16..

  • RoCho89 napsal:

   To jsem neviděl, ale rád se na to podivám

  • Rado napsal:

   Je to super dokument. Rusi tam kupodivu ukázali veci o ktorých som nemal tušenia a nikde inde som to nevidel. Fakt sa to oplatí pozrieť. Klobúk dole pred nimi.

 5. Alois napsal:

  Retrográdní dráhy by se měly zakázat, je to nebetyčné zvěrstvo.

  • Dušan Majer napsal:

   Tohle není retrográdní, ale polární dráha. Retrográdní dráha je výrazněji skloněna proti ose rotace.

   • Jiný Honza napsal:

    Jestli to dobře chápu, tak Sentinel má být na helio-synchronní dráze, což je opravdu retrográdní dráha.

    A polární dráha by byla čistě technicky asi taky retrográdní.

    • Dušan Majer napsal:

     Jasně, o pár stupňů retrográdní je, ale běžně se jako retrográdní dráhy označují dráhy, které jsou vůči rovníku skloněny výrazně více.

    • Jiný Honza napsal:

     No já myslím, že v praxi se ani jiné retrográdní dráhy než ty heliosynchronní nepoužívají.
     Těžko někdo bude něco posílat třeba na geostacionární dráhu v “protisměru”.

     • Dušan Majer napsal:

      Na geostacionární druhá určitě ne, ale retrográdní dráha se skutečně někdy (opravdu velmi zřídka) používá. Nejčastěji je to případ Izraele, který má jediný bezpečný střelecký prostor nad Středozemní moře – viz

    • Dan napsal:

     Retrográdně musí startovat například izraelské Shavity, myslím, že ze zcela zjevného důvodu 🙂

  • MilAN napsal:

   Pro koho a proč je to zvěrstvo ?

  • Jirka Hadač napsal:

   Zkuste své tvrzení prosím nějak rozvinout, takto se těžko reaguje.

   • Alois napsal:

    Každé těleso na LEO je potenciální ” kosmické smetí ” . Pokud by se kosmické smetí pohybovalo v jedné rovině, byla by rychlost střetu snesitelná a dokonce by se dalo i ” pochytat “. Právě rozdílné roviny jsou zdrojem nebezpečí. Při polární dráze je to zhruba 8km z boku do tělesa o rychlosti 8 km a při retro se střetávají dvě tělesa o 8km čelně.

    • Jirka Hadač napsal:

     Dalo by se tu rozepsat, jak je prostor okolo Země prázdný, protože objektivně je, pravdou také je to, že dochází i k vámi popsaným nárazúm, Kosmos 2251 x Iridium 33 prostě přehlédnout nejde.

  • Spytihněv napsal:

   Zpomalují zemskou rotaci. To je přece jasné. Za chvíli dopadneme jako Venuše. Den delší než rok 🙂

  • Jiný Honza napsal:

   Těžko soudit, co tím p. Alois myslel. Ale jestli nám něco ucpe smetím dveře do vesmíru, budou to nejspíš družice na těchto drahách.

   Na heliosynchronních drahách je spousta velkých vojenských i civilních družic. Stejně jako Sentinel jsou moc vysoko na to, aby je v rozumné době zbrzdila atmosféra. Vůči např. ISS mají obrovskou relativní rychlost. Stačilo by pár zkoušek protidružicových zbraní a je vymalováno.

   • pbpitko napsal:

    Super nápad, máme tam stovky nefunkčných družíc so známou obežnou dráhou,
    Budeme mať milióny trosiek s chaotickou dráhou 🙁

 6. Jirka Hadac napsal:

  Dekuji za hezky prenos, videl sem start ze zaznamu, takze o sekancich nevim nic. A ty sipecky barevne byly zajimave, opravdu jsem je nikde jinde nevidel. Myslim, ze kousany prenos byl krome zminovaneho FH jeste jeden, posledni pred FH, nebyla to Zuma?
  Diky za dobrou praci, takhle pred usnutim start rakety je opravdu prijemna vec. Dobrou noc.

  • Dušan Majer napsal:

   Díky za pochvalu. Zuma to, myslím, nebyla. Možná nějaký ruský start, ale tam ty výpadky nebyly tak intenzivní.

   • Jirka Hadač napsal:

    Díval jsem se ráno pak na seznam startů, a tuším, že šlo o GovSat-1/SES-16, to byla taková generálka před startem FH, a bylo to podobné, teď ho poslouchám, sám uvádíte 11% ztracených snímků. Mimochodem, chápu to dobře, že ste FH taktéž smazal a nahradil ho záznamem z vlastního PC?

    • Dušan Majer napsal:

     Nikoliv, tohle jsem udělal včera poprvé, protože množství ztracených snímků (50% bylo extrémní). U FH si s tím YouTube dokázal vždy nějakým způsobem poradit a počet výpadků zredukoval. V této oblasti mám značné slabiny, takže netuším, z čeho se mu podařilo do záznamu doplnit ztracené snímky.
     Osobně mám svou teorii, ale jelikož to opravdu není můj obor, tak poprosím o to, abyste ji brali se značnou rezervou. I když se divákům přenos seká a já vidím ztracené snímky, tak to neznamená, že v tu dobu můj počítač nic neodesílá. Rychlost připojení je třeba poloviční nebo čtvrtinová oproti plánu. K divákům se tak tyto nekompletní snímky nedostanou, ale YouTube stejně všechna data uloží a pak po přenosu zkusí odvodit z neúplných dat v době slabé rychlosti odesílání zbytek. Tam, kde je ztráta moc velká, tak už výpadek zůstane. Ale záznam startu FH má mnohem méně výpadků, než kolik bylo při přímém přenosu. Včera ale bylo ztracených snímků víc než polovina a to by Youtube obnovit nedokázal.

    • Jirka Hadač napsal:

     Už jsem to tu psal, ale opravdu jsem se bál si pustit poprvé FH ze záznamu, po těch neskutečných výpadcích. A máte pravdu, nějak si s tím poradil tak, že tam vlastně není po výpadcích ani stopa. Což je jen a jen dobře, že pro historii to bude v pořádku. Protože ten záznam je díky tomu spravení skvěle koukatelný.

 7. Rob napsal:

  záznam byl perfektní, dobrá práce 🙂

 8. Racek napsal:

  Záznam dobrý, zajímavá raketa, zejména start z té trubky nahrazující silo. Akcelerace tedy úžasná, holt vojenská raketa využitá nakonec k něčemu opravdu užitečnému.
  Vzhledem k tomu, že jsem se na originál nedíval, tak mě sekání nevadilo. Ale internet holt rád zlobí. Mě třeba vypadával cca 5x za hodinu v období prosinec až únor, vyměnili mi (O2) i krabičku a stejně … no, asi technické problémy, které samozřejmě nikdo od nich nepřiznal. Díky za přenos!

Zanechte komentář