Sestavování první kalifornské meziplanetární rakety

Z Vandenbergovy základny už startovalo mnoho různých raket na různé oběžné dráhy, kam dopravovaly různé družice s různými úkoly. Ještě nikdy však z této základny na pobřeží tichého oceánu neodstartovala raketa, která by mířila na únikovou dráhu od Země. Pokud se nic nepokazí, mělo by se to 5. května změnit. Právě v tento den by ze zdejšího odpalovacího komplexu 3E měla odstartovat raketa Atlas V v konfiguraci 401. Jde sice o nejslabší verzi tohoto nosiče, protože má pouze čtyřmetrový kryt a žádné urychlovací bloky, přesto však urychlí svůj náklad na únikovou rychlost od Země. Nosič navíc bude muset respektovat střelecký prostor a nebude moci letět na východ, jako když se startuje z Floridy. Na východním pobřeží je totiž momentálně čilý startovní ruch a navíc Atlas tuto misi zvládne i z Kalifornie. Na špičce rakety bude sedět lander InSight, který poletí k Marsu. Svými citlivými senzory by měl prozkoumat vnitřní vrstvy této planety a prozradit, jak se formovala. Do startu sice ještě zbývá několik týdnů, ale už nyní je vidět, že se nezadržitelně blíží. Sonda již dorazila na kosmodrom a včera technici zahájili sestavování rakety Atlas V pro tuto misi.

Příjezd prvního stupně k obslužné věži přišel ještě v noci.

Příjezd prvního stupně k obslužné věži přišel ještě v noci.
Zdroj: https://pbs.twimg.com

O zvedání se postaraly jeřáby montážní věže.

O zvedání se postaraly jeřáby montážní věže.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

První stupeň pohání ruský motor RD-180. Jelikož varianta 401 nemá žádné urychlovací bloky, bude první fáze letu závislá právě na jeho činnosti.

První stupeň pohání ruský motor RD-180. Jelikož varianta 401 nemá žádné urychlovací bloky, bude první fáze letu závislá právě na jeho činnosti.
Zdroj: https://pbs.twimg.com

Zdroje informací:
https://twitter.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/DYl_dcCWAAE06wQ?format=jpg
https://pbs.twimg.com/media/DYl_o5xX0AAwxRE?format=jpg
https://pbs.twimg.com/media/DYl_gHAWsAETUev?format=jpg
https://pbs.twimg.com/media/DYl_mnIW0AAnBtc?format=jpg

Sestavování první kalifornské meziplanetární rakety, 5.0 out of 5 based on 21 ratings
Pin It
(Visited 2 926 times, 1 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (21 votes cast)
(Visited 2 926 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Více se o tomto tématu dočtete zde »
(odkaz vede na příslušné vlákno diskuzního fóra www.kosmonautix.cz)


15 komentářů ke článku “Sestavování první kalifornské meziplanetární rakety”

 1. rhronza napsal:

  Tak držím palce 2 násobně. V jednom malém čipu mezi miliony dalších je i mé jméno ;-D

 2. jjakub napsal:

  ..by měl prozkoumat vnitřní vrstva/y této planety.

  Drobnost, miluji Váš web.

 3. Štěpán napsal:

  První co mě napadlo při čtení nadpisu: To už staví BFR?!!

 4. Alois napsal:

  T – 46:17:50:00

 5. Kamil napsal:

  Jakou výhodu má startovat k Marsu z Vandenbergu?

  • Dušan Majer napsal:

   Žádnou, jen je na Floridě nabitý harmonogram a InSight je lehký, takže ho utáhne i nejlehčí dostupný Atlas i když nepoletí po optimální dráze.

  • Spytihněv napsal:

   Už před dvěma lety se hned po odkladu startu spekulovalo, jestli se InSight nezruší úplně. A jedním z témat bylo to, že startovní okno 2018 spadá do období, kdy je na Floridě nabitý harmonogram. Prostě slovy klasika: “Kam s ním?” Odpověď: “Do Kalifornie.” 🙂

 6. Lojzo napsal:

  Pripomenul by som, že z Vandenbergu štartovala sonda Clementine 1994-04A. A bola navedená na obežnú drahu Mesiaca. Dnes je na heliocetrickej drahe.

  • Dušan Majer napsal:

   To je pravda, ale ona jednak nebyla jako meziplanetární plánovaná a navíc se od Měsíce do meziplanetárního prostoru dostala sama, bez pomoci rakety. Takže to není úplně srovnatelné s InSightem.

   • Dalicek napsal:

    Srovnatelné to určitě není, otázkou (na kterou neznám odpověď) je jestli se start k Měsíci počítá jako úniková dráha od Země. Ale asi ne, to by pak bylo jednodušší poslat sondu na “únikovou” dráhu než na hodně vysokou geocentrickou.

    • Spytihněv napsal:

     To je případ od případu. Samotný fakt, že proběhne start k Měsíci, sám o sobě nijak nevypovídá o tom, jestli má nebo nemá sonda únikovou rychlost od Země. Je pravděpodobné, že spíš ne, ale záleží právě na té rychlosti.

    • Dušan Majer napsal:

     Osobně bych let k Měsíci mezi únikové dráhy nepočítal. Ostatně i Měsíc je na oběžné dráze Země. Jako hraniční body zemského pásma bych považoval blízké librační body soustavy Slunce-Země.

    • Spytihněv napsal:

     Jde o to, že Dalicek se ptá, “jestli se start k Měsíci počítá jako úniková dráha od Země.” Podle mého názoru taková formulace nedává moc smysl. Jedna věc je cíl letu a druhá věc je úniková dráha (nebo rychlost). Když se vrátim k extrémnímu případu do pravěku, tak třeba Luna 1 letěla k Měsíci s cílem ho zasáhnout, ale netrefila se a skončila na heliocentrické dráze. Takže start byl k Měsíci, ale sonda byla současně na únikové dráze od Země. Asi to není obvyklé, nicméně jako příklad to stačí.

Zanechte komentář