Tři Rusové na ISS – snad už za rok

Podle plánu z letošního září  by ke startu ruského laboratorního modulu Nauka mohlo dojít 21. března 2019 a po devíti dnech samostatného letu dojde k jejímu připojení ke spodnímu uzlu modulu Zvezda. Už dlouho předtím však budou mít ruští kosmonauti plné ruce práce s přípravami na přílet dvacetitunového modulu, který o třetinu zvýší hmotnost a velikost ruské sekce ISS. Kompletní propojení Nauky se všemi staničními systémy se protáhne až do roku 2020, protože bude potřeba 2000 pracovních hodin včetně 11 výstupů do volného prostoru!

Počítačem generovaný obrázek ukazuje, jak se modul Nauka napojí na ISS. Vlevo Zvezda - vpravo Zarja - nahoře Poisk - dole Nauka

Počítačem generovaný obrázek ukazuje, jak se modul Nauka napojí na ISS. Vlevo Zvezda – vpravo Zarja – nahoře Poisk – dole Nauka
Zdroj: http://upload.wikimedia.org/

Přípravy na přílet Nauky mají začít už 8. září 2018, kdy má odstartovat Sojuz MS-10 s tříčlennou posádkou pro 57. dlouhodobou expedici. Tento Sojuz bude prvním od října 2016, ve kterém bude více než jeden ruský kosmonaut. Do křesel usednou zkušený Alexej Ovčinin a nováček Nikolaj Tichonov, kterým bude dělat společnost americký kolega Tyler Hague. Trojice zůstane na stanici do 24. února 2019, takže neuvidí přílet Nauky, ale jejich úkolem bude připravit stanici na její připojení.

7. listopadu 2018 odstartuje Sojuz MS-11, ve kterém budou Oleg Kononěnko, Američanka Serena Auñón-Chancellor a Kanaďan David Saint-Jacques. Ti se pak 7. března 2019 setkají s posádkou Sojuzu MS-12, ve kterém přiletí dva Rusové a jeden Američan, jejichž jména zatím neznáme. Tyto dvě trojice, ve kterých budou celkem tři Rusové, by měli kompletně obsloužit připojení Nauky k ISS.

Modul Pirs

Modul Pirs
Zdroj: https://upload.wikimedia.org/

Ještě v době, kdy z Bajkonuru odstartuje raketa Proton s modulem Nauka, bude u modulu Zvezda na portu, kam se má dokovat Nauka, připojen modul Pirs. O odnesení 16 let starého modulu se postará zásobovací loď Progress MS-10, která se ke stanici připojí v říjnu 2018. Progress s sebou při odletu vezme i Pirs a jelikož je loď schopna samostatného manévrování, stáhne s sebou malý modul do atmosféry.

Jakmile budou na ISS tři ruští kosmonauti, mělo by se přistoupit k obnovení čtyř letů lodí Progress za rok – v současné době sníženého počtu ruských kosmonautů stačí jen tři Progressy ročně. Návrat ke čtyřem lodím v roce 2019 ale ještě musí schválit ruská vláda.

Zdroje informací:
http://russianspaceweb.com/

Zdroje obrázků:
http://russianspaceweb.com/iss-fgb2-mlm-integration.html
http://upload.wikimedia.org/…post_Nauka_launch_(3D_rendering).jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/23/ISS_pirs_module.jpg

Tři Rusové na ISS - snad už za rok, 5.0 out of 5 based on 25 ratings
Pin It
(Visited 2 208 times, 1 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (25 votes cast)
(Visited 2 208 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Více se o tomto tématu dočtete zde »
(odkaz vede na příslušné vlákno diskuzního fóra www.kosmonautix.cz)


17 komentářů ke článku “Tři Rusové na ISS – snad už za rok”

 1. Štěpán napsal:

  A Američanů bude zase míň? Neplánuje se navýšení kapacity ISS o jednoho Američana?

  • Dušan Majer napsal:

   Až začnou létat soukromé pilotované lodě, tak se počet Američanů zvýší na 4.

   • dodiksl napsal:

    ak spravne počítam tak s korea sat to bude spacex 50-odpal…..takže ten sukromny sektor ochvilku predbehne vladne rakety

    • Samo napsal:

     Jop cena robí svoje 😀 SpaceX má už tento rok viac štartov ako čisto Rusko pričom Rusi do nedávna štartovali najčastejšie.

    • maro napsal:

     Proton M a Falcon 9 mají prakticky identickou cenu za vynesení 1 kilogramu (2800 dolarů). Všichni ostatní jsou s cenou úplně někde jinde. To zní jako neuvěřitelná náhoda, ale je to samozřejmě tím tvrdým konkurenčním bojem. A Proton se snaží neztrácet pozice i v kvalitě. Posledních 13 startů bylo úspěšných.
     Ale ta cena je to podivuhodně vyrovnaná, že to vypadá skoro jako kartelová dohoda :- )
     http://www.parabolicarc.com/2017/08/18/ride-space-costs-days/

  • Jiří Hošek napsal:

   Po návratu Sojuzu MS-11 v květnu 2019 mají být na ISS opět jen dva Rusové (NASA koupila třetí místo v Sojuzu MS-12 od Boeingu, Sojuz MS-13 má letět až v září 2019).

 2. Honza napsal:

  To vypadá, jako by měla Nauka doopravdy letět.

 3. qa napsal:

  Hmm,
  a nepsalo se už dříve o Nauce, že už teď na po dlouhém uložení na zemi má prošlou “záruční lhůtu” ? (pryžové součásti, jakési mechanismy v nádržích, atd…)
  q.

  • Dušan Majer napsal:

   Psalo, ale Rusové to zřejmě nějak vyřešili.

   • Marw napsal:

    Len aby sa podarilo uspesne vycistit palivovy system…inak su vsetky uvahy zbytocne. A podla toho co tu uz v minulosti zaznelo to bude dost divoka operacia na ktoru maju len jeden pokus :-/ Alebo su uz nebodaj zname nejake pozitivne novinky o tomto probleme co mi usli?

    • Dušan Majer napsal:

     Myslím, že nic bližšího, než že na tom pracují.

    • Radim napsal:

     Podle plánu z dubna letošního roku měli mít hotovo v srpnu.
     Poslední informace, kterou jsem zachytil, je že v polovině září dokončili testování postupu na zkušebním vzorku a mají přejít/ přešli na letový hardware. Nic aktuálnějšího (jestli už práce skutečně začaly a jak případně postupují) se mi nepodařilo objevit.

   • Radim napsal:

    Pokud vím, tak zatím nevyřešili. Čeká se na výsledek pokusu o vyčištění nádrží. Podle mě nepanuje přílišná důvěra v úspěch…

    • Dušan Majer napsal:

     Nezbývá než věřit.

    • Android napsal:

     Věříme už deset let nebo kolik. Pokud odstraní ty špony, tak najdou něco jinýho. A pokud to přeci jenom náhodou pošlou do vesmíru, tak se nejspíš nezvládne připojení ke stanici. Buď k ní ani nedoletí a nebo se pokazí něco jiného. HW který nikdy letět neměl musel být echt odfláknutej.

 4. Android napsal:

  No podle toho článku co tu o Nauce byl, z tohoto plánu zřejmě sejde.

Zanechte komentář