Na ISS unikl freon

Ruská zpravodajská agentura TASS informovala o tom, že včera večer našeho času došlo v americkém segmentu Mezinárodní vesmírné stanice k úniku o trochu více než 100 gramů freonu. Bezpečnost posádky podle dostupných informací není ohrožena a není nutná ani evakuace západního segmentu do ruské sekce. Američtí astronauti pracují na nápravě závady. V době vydání článku (1:00) zatím tyto zprávy nepotvrdil žádný zdroj z NASA. Článek budeme v průběhu dne doplňovat o aktuální informace.

EDIT (6:30): Na svém blogu ISS On-Orbit Status Report potvrdila zprávu o události i NASA. Podle prvotních informací došlo k úniku přibližně 100 ml freonu z nanosatelitu, který má být vypuštěn v pátek z japonského modulu Kibo. Bylo potvrzeno, že únik neznamená žádné riziko pro posádku ani pro stanici a stále se počítá s vypuštěním nanosatelitu v určeném termínu.

Zdroje informací:
http://tass.ru/
https://blogs.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://i.ytimg.com/vi/P3pIbg4hxb0/maxresdefault.jpg

Na ISS unikl freon, 5.0 out of 5 based on 23 ratings
Pin It
(Visited 3 321 times, 1 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (23 votes cast)
(Visited 3 321 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Více se o tomto tématu dočtete zde »
(odkaz vede na příslušné vlákno diskuzního fóra www.kosmonautix.cz)


8 komentářů ke článku “Na ISS unikl freon”

 1. Alois napsal:

  Chyba je tedy v Japonsku nikoli v USA.

  • jregent napsal:

   Kosmos nám stále připomíná, že lety nejsou trivialita

  • Dušan Majer napsal:

   Nebylo specifikováno, čí ta malá družice je. Ale uznávám, že v západním segmentu se to těžko rozlišuje, jelikož se jejich využívání přelévá.

  • maro napsal:

   Chyba není v Japonsku. Chyba je v nanosatelitu, o kterém zatím nevíme, čí je. Ale možná je americký, jestli na jeho opravě pracují Američani. Modul Kibo je v tom nevině. Je to prostě místo, odkud se, díky speciálnímu výstupu na vnější plošinu, cubesaty vypouštějí.
   A protože tam Japonci věčně nejsou, tak jim tam kdekdo leze :- )
   Ale teď tam mají hlídacího robota-kouli, která si po modulu sama lítá a návštěvníky natáčí, co zrovna dělají…

   • Fantasta napsal:

    Tak sumárně – 100ml kapalného freonu dá asi 80 litrů bezbarvého, nehořlavého plynu bez vůně a zápachu, prakticky netoxický. Spíš nepříjemné překvapení, než nebezpečné. To požár na Miru, kdy hořel kyslíkový generátor plameny až půldruhametrovými a nešlo to uhasit, dokud to neshořelo – to byl horor. Ti chlapi neztratili nervy a zvládli požářiště uchladit a zachránit svoje životy i stanici.

    • Cx napsal:

     Na MIRu bylo koupání se v jedovatých kapalinách denním chlebem 🙂

    • maro napsal:

     To nemusíte psát mně. Mně je jasné, že je to prakticky prkotina, která se v pohodě vyřeší. Napište to tady rozumbradovi Aloisovi, kterej tady obviňuje Japonce bez jakéhokoliv podkladu.

Zanechte komentář