Představujeme Vám naši mobilní aplikaci

Vážení čtenáři a čtenářky, mám velkou radost, že Vás mohu prostřednictvím tohoto článku seznámit s novinkou, kterou jsme pro Vás připravili. Velice nás těší stále rostoucí zájem o náš web a proto se snažíme hledat i další možnosti, jak Vám usnadnit přístup k informacím. V minulosti se nás několik lidí ptalo, zda neuvažujeme o vytvoření mobilní aplikace, ale sami jsme nevěděli, co by v ní mělo být a tak to vždy vyšumělo do ztracena. Před pár měsíci se nám ale ozval pan Tomáš Klvaňa, který čte náš web a zároveň tvoří aplikace pro operační systém Android. A výsledek Vám dnes chceme představit.

Aplikace se jmenuje Kosmonautix LITE a je k dispozici zdarma. Měla by sloužit především jako pohotový rozcestník – velmi snadno se dostanete na všechny naše subdomény – fórum, blog, přelety ISS i termíny startů. Nechybí ani přímý odkaz na náš YouTube kanál, kde najdete hlavně živě a česky komentované přenosy. Aplikace poslouží i tehdy, když se chcete na naše sociální sítě – Facebook, Google+ nebo Twitter.

Vzhled aktuální verze aplikace Kosmonautix LITE

Vzhled aktuální verze aplikace Kosmonautix LITE
Zdroj: https://lh3.googleusercontent.com

Asi nejzajímavější možností je přihlásit se k upozorněním na nové články. Tato funkce je ale poměrně nová a potřebuje odladit. Možná jste si v názvu všimli slovíčka LITE – to znamená, že se jedná o odlehčenou verzi. Její autor již ale pilně pracuje i na „plné“ verzi, která by mohla obsahovat i nějaké další funkce. A co o aplikaci Kosmonautix LITE říká její autor, Tomáš Klvaňa?

Přestože se jedná o jednoduchou aplikaci, doufám, že se stane Vaším pomocníkem při prohlížení článků tady na webu. Vývoj dále pokračuje, tak nás určitě čeká mnoho nových funkcí a snad brzké dokončení plné verze.

Aplikaci vyvíjíme hlavně pro Vás, naše čtenáře. Budeme tedy velice rádi, když si ji stáhnete a napíšete nám svůj názor. Pokud máte nějaké konkrétní tipy na vylepšení, případně na přidání nových funkcí, bude nejlepší kontaktovat přímo pana Klvaňu, který jakožto autor aplikace je osoba nejpovolanější. Do pravého sloupce jsme navíc přidali banner s odkazem, který bude návštěvníky na aplikaci upozorňovat.

Je nám úplně jasné, že pokud bychom nedoplnili tento odstavec, začaly by se v komentářích množit otázky, zda se dočkají i majitelé telefonů s iOS, nebo Windows. Momentálně nic takového nepřipravujeme, ale nikdy neříkej nikdy. Pokud by ke změně došlo, budeme Vás o tom veřejně informovat.

Představujeme Vám naši mobilní aplikaci, 4.8 out of 5 based on 18 ratings
Pin It
(Visited 3 006 times, 1 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.8/5 (18 votes cast)
(Visited 3 006 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Více se o tomto tématu dočtete zde »
(odkaz vede na příslušné vlákno diskuzního fóra www.kosmonautix.cz)


62 komentářů ke článku “Představujeme Vám naši mobilní aplikaci”

 1. Honza napsal:

  Staženo a nainstalováno, konečně snadnější život, když jsem bez pc 🙂

 2. Kamil napsal:

  nainstalováno. Výhoda pro android 🙂

 3. Martin Gembec napsal:

  Používám ji od začátku jejího vývoje a na mobilu už jinak ani na Kosmonautix nelezu. Je to pohodlné a těším se na další drobnosti, které v ní najdu. Autor zaslouží velký dík.

 4. Štěpán Krňanský napsal:

  Taktez nainstalovano..

  Zatim to vypada pekne 😉

 5. tonda napsal:

  Tak je nainstalováno!Škoda,že už to nevyužiju v práci,poslední dvě směny a důchod!Ale stejně děkuju autorovi i redakci,jste fain!

 6. Smůla napsal:

  Držím palce. Ať se to stahuje furt pryč.

 7. Milanek napsal:

  Grafika je dělaná v malování ? Kdybyste raději udělali responzivni design.

  • Dušan Majer napsal:

   No já bych řekl, že se váš názor dá říct i trochu méně pohrdavou formou, nemyslíte? Kritika je fajn, ale neměla by být destruktivní.

  • Tomáš Klvaňa napsal:

   Pokud vám vadí grafika počkejte si prosím na plnou verzi aplikace.

  • Adam napsal:

   Znáte tu o darovaném koni?
   Zkuste ještě jednou mrknout na celý web kosmonautix… nic? Stále nic? Ano, správně, 0 (slovy nula) reklam! Tzn. že vše je zadarmo a ve volném čase.

   Ale invenci, alespoň myslím, budou všichni v redakci nadšeni. Takže se můžete přihlásit a ostatní se budou těšit 🙂

   • Milanek napsal:

    Pokud to někdo děla v takovém rozsahu ale nemá to jako práci, tak proč to děla?

    • Dušan Majer napsal:

     Proč to dělá? Proč se lidé dívají na fotbal, proč sbírají známky, proč pěstují sukulenty, proč lidé vedou bezplatně volnočasové kroužky pro děti, nebo proč vyšívají dečky? Aby produkty své práce prodali? Ale kdepak! Přece proto, že je to baví. Každý máme nějaký koníček a přijde mi velmi zvláštní, že jste tuhle otázku vůbec dokázal napsat. Skoro to vypadá, jako kdybyste uvažoval pouze z hlediska financí a všechno přepočítával na peníze. Zkuste se zamyslet nad tím, co jsem Vám teď napsal a až se zamyslíte, odepište mi. Velmi by mne zajímal Váš názor.

     • Milanek napsal:

      Článek dva týdne možná ale v tomhle rozsahu to už asi koníček není, ze? Lidé si tak obvykle něco kompenzují nebo dokazuji. Je to vaše věc.

     • Dušan Majer napsal:

      Je pro Vás těžké pochopit, že nás baví šířit mezi čtenáře informace a těšit se z jejich reakcí? Je to jen můj dojem, ale připadá mi, že jste moc mladý a tak na vše koukáte přes peníze. Třeba až budete starší, tak pochopíte, co tím myslím.

     • Milanek napsal:

      Nekdo žije pro rodinu a má třeba i cíle, někdo žije jen z pochvalnych komentářů pod články. Třeba až budete starší, tak pochopite 🙂

     • Dušan Majer napsal:

      Pocit z toho, že odvedená práce dělá radost lidem za to stojí. Myslete více na druhé a méně na peníze. Náš portál stojí na dobrovolné činnosti všech autorů, kteří rádi ve volném čase dělají radost čtenářům. A věřte, že nejsme samotáři, ale máme i rodiny. Jen místo toho, abychom třeba chodili do hospody a vedli tam chytré řeči, tak raději děláme něco, co potěší naše čtenáře.

     • bill napsal:

      Zdravím Tě Kosmonautixi. Pan Milánek spíš napřed psal a potom myslel. To se občas stane. To co pro nás děláte, je opravdu možná tak těžko uvěřitelná věc, že to jednoho zmate. 🙂 Děláte to výborně! Kosmonautix pro mě nejsou jen zprávy ze světa kosmonautiky, ale i zprávy o tom, že svět je pořád dobrým a přátelským místem. Děkuji!

     • Dušan Majer napsal:

      Díky za moc pěknou zprávu. Jsme opravdu rádi, že se k nám rád vracíte.

    • Tomáš Klvaňa napsal:

     Milanek musím ti říct že tě nechápu,celý portál kosmonautix funguje jen na dobrovolné aktivitě nemá zisk ale to nevadí všichni ho vytváří protože je to baví né kvůli zisku

    • maro napsal:

     Milanku, člověče, nespadl jsi z workaholického Měsíce? Dokážeš si vůbec představit, jak roztodivné koníčky lidé mají a kolik času jimi stráví? Jsou lidé, kteří dokážou tři hodiny každý den strávit na internetu, koukáním na televizi, cvičením v posilovně a běháním, vedením modelářských kroužků, rybařením. A jejich rodiny nestrádají. Tihle kluci ty hodiny stráví nad tímto webem a nad kosmonautickými událostmi posbíranými po netu. Fakt si myslíš, že je to horší než vyšívání deček, trénování a venčení psa nebo koukání na televizní seriály?

    • Karel Zvoník napsal:

     Ano pro materialně založeného člověka to bude asi těžké pochopit. Svět totiž opravdu není jen o penězích…

    • Roman napsal:

     Redaktoři dělají tuto práci bezúplatně ve svém volném čase a ještě mají nervy na podobnou diskuzi.. 🙂 klobouk dolů a děkuji za vše 🙂

 8. jindra napsal:

  Plánujete udělat tak, aby se tam ukazovali články v té plné verzi i zprávy?

 9. sidewinder napsal:

  dakujeme! ja hlavne tie starty. v tom mam chaos.

 10. Dadejs napsal:

  Rozesmutnil mne poslední odstavec. Nemám na co nainstalovat a chtěl bych ☹️

 11. Xkostol napsal:

  iPhone ? 😉

  • Dušan Majer napsal:

   Prosím, četl jste ten článek celý?

   • Marek napsal:

    Pouze dává najevo, ze zájem by tu byl 🙂 Také používám iOS a pokud do budoucna bude iPhone verze, nainstalovat bych si ji 🙂

    • Dušan Majer napsal:

     Aha, z toho jednoho slova se to těžko pozná. Shodou okolností se mi po zveřejnění tohoto článku ozval člověk, který vytváří aplikace pro iOS a byl by v nějakém širším časovém horizontu ochotný udělat i aplikaci pro nás. Dozvěděl jsem se od něj však, že pro zveřejnění je potřeba jakýsi Apple účet (omlouvám se, jestli nepoužívám správnou terminologii, ale výrobky od Apple jsem nikdy neměl a tak mi chybí zkušenosti) a tento účet stojí 99 dolarů ročně. Upřímně řečeno si nejsem jistý, zda do toho jít, protože aplikace je pouze bonus navíc a nemohu s jistotou říct, zda takový bonus stojí za onu cenu.

   • Tomáš Klvaňa napsal:

    v komentářích se řeší webová aplikace pro iphony zatím tu mám připraveno http://sys.klvana.eu/lite snad pomůže 🙂

 12. viktor napsal:

  Dusane s tim se netrapte..sice nevim jak jinym,ale me bohate na mem iphonu staci webova/mobilni verze vasich stranek..je bezva..aplikaci ani nepotrebuji..za tu cenu to nestoji.

  • Ondra napsal:

   Souhlasím, jakožto zapřísáhlý jablíčkář nemám problém s používáním webu. Aplikace je hezký bonus, ale není nutná. Navíc odkaz na Vaše stránky, který mám v iOS na “ploše” má hezkou ikonku 🙂

   … za mě tedy zbytečně vyhozené dvě stovky měsíčně.

 13. Vojta napsal:

  Upřímně trochu nechápu, že dnes musí být aplikace na všechno, ale když to lidem vyhovuje… Chápu aplikace, které mohou být užitečné i offline nebo takové, které využívají výpočetní výkon zařízení k získání přidané hodnoty z online dat, ale když jde jen o jinak naformátované zprostředkování informací z webové stránky nebo rozcestník, tak si myslím, že by byla vhodnější webová aplikace, která by se nemusela instalovat a byla by dostupná pro všechny platformy. Mám trochu zkušenosti v tomto oboru, takže kdyby byla ze strany redakce o něco podobného zájem, mohu zkusit najít trochu času a pustit se do toho.

  • Dušan Majer napsal:

   To zní opravdu velice zajímavě, ale upřímně si nedokážu představit, jak by to mohlo vypadat. Rozumím tomu správně, že by na internetu byl jakýsi rozcestník, jehož vzhled by byl podobný mobilní aplikaci a sloužil by k rozvádění návštěvníků na jednotlivé subdomény?

   • Vojta napsal:

    Přesně tak. Ideálně přímo na kosmonautixu (třeba kosmonautix.cz/lite). Vzhledem k malému rozsahu aplikace by nebyl problém ji udělat i responzivní, aby vypadala slušně na malém i velkém displeji. Daly by se tam snad zakomponovat i nějaké omezené offline prvky (jako je v současné aplikaci pro Android k dispozici rozpis startů). Akorát nejsem moc dobrý designer, takže bych se asi musel domluvit s panem Klvaňou na převzetí jeho návrhu a případném dalším zlepšování. Napadá mě i pár dalších věcí, které by se tam daly přidat, ale asi by bylo nejlepší, kdyby to se stažitelnou aplikací bylo co nejpodobnější.

  • Houba napsal:

   Mam v tomto oboru také jisté zkušenosti, kdyby jste potřeboval pomoc neváhejte se na mě obrátit. Tento web jsem si oblíbil již před delším časem a rád pomůžu když vím jak.

 14. Vít napsal:

  Nainstaloval jsem. Jsem zvyklý na klasické zobrazení na Opera Mobile a na apce se to čte mnohem lépe. Za mě Dík!

 15. Firzen napsal:

  Sice jsem aplikaci nezkousel, ale dle screenshotu vypada pekne! (Zvlast kdyz uvazim, ze to neni finalni verze)

  Je uzasne, ze se to vse deje z dovre vule a nadseni. Napada me ted otazka – neni zde nejaky zpusob, jak bych vam mohl poslat nejaky prispevek? Prijde mi, ze Kosmonautix uz dospel do faze, kdy by si nejakou tu obcasnou dotaci zaslouzil.

  • Dušan Majer napsal:

   Dobrý den,
   velice si vážím toho, že se Vám náš portál líbí a že se k nám rád vracíte. Věřte mi, že to je pro nás největší možná podpora, jakou nám můžete dát.
   Co se finanční podpory týče – můžete maximálně kontaktovat jednotlivé autory a zeptat se jich na soukromá čísla účtů. Žádný společný redakční PayPal, Patreon, běžný účet ani nic podobného nemáme. Náš portál totiž nestojí na finanční podpoře čtenářů – byť už několik lidí finance na účet poslalo. Velmi si ceníme toho, že náš web čtete. Jak jsem již psal – je to pro nás ohromně důležité. Když nás někdo čte, dává nám tím důvod pokračovat v práci. Neděláme to pro peníze, ale kvůli čtenosti, komentářům a hodnocení. Těší nás, že můžeme šířit informace mezi lidi, kteří o to stojí. Pokud nás doporučíte svým známým, uděláte nám opravdu ohromnou radost. Větší, než v případě finanční podpory.
   S těmi penězi je to celkově hodně složité. Web vytváří mnoho lidí – každý měsíc napíše alespoň jeden článek více než pět autorů. Představme si situaci, že by nějaký takový účet byl a chodily by na něj finance. Jakým klíčem by se měly peníze dělit? Podle počtu vydaných článků, podle toho, jak byly články oblíbené, nebo podle něčeho jiného? Každá metoda má slabiny a některé metody mají slabiny dokonce výrazné. Mám strach, že jakmile se začnou do celé věci zapojovat peníze, tak riskujeme hned několik věcí – jednak bychom byli čtenářům zavázáni (což jsme už nyní, ale pak by to bylo oficiální), dále by pak hrozilo, že se z celé činnosti vytratí to současné zlato. Všichni autoři píší proto, že je to baví. Pokud by z toho plynuly finanční výhody, už by to mohlo být o něčem jiném. Navíc by při zapojení peněz vzrostla zodpovědnost za správu prostředků a s tím by byly spojené starosti a nervy.
   Upřímně říkám, že zatím se mi do finanční podpory jít nechce, protože současný systém funguje už několik let. Na druhou stranu neříkám, že tento stav bude trvat věčně. Po roce, po dvou letech (nebo možná po půl roce – těžko říct) třeba změním názor a budu některým řešením otevřenější.

 16. Vladimír Podivínský napsal:

  Také mám iOS, také odkaz na ploše, naprosto dostačující, ani mobilní verzi nepoužívám.

 17. Tom Skála napsal:

  Pánové, jsem jediný, komu se prohlížení webu přes apku seká, resp. je to celé výrazně pomalejší? (S7edge)
  To mne osobně hodně odrazuje, web je krásně plynulý a přehledný.
  Na vaše stránky lze mít na ploše přímý odkaz, stačí jen jeden klik a apka mi tak osobně přijde zbytečná. A na ty starty stačí odkaz na vašem webu…

  Jinak obecně obrovské díky za dlouhodobě skvělou práci!

  • Dušan Majer napsal:

   Díky za pochvalu i za informaci. zatím nikdo nic podobného nehlásil, ale podíváme se na to.
   Velkým plusem aplikace je, že se můžete přihlásit k odběru novinek. Dostanete tak upozornění, jakmile vydáme nový článek nebo krátkou zprávu – můžete si vybrat, jestli chcete články,nebo krátké zprávy, nebo obojí.

  • Tomáš Klvaňa napsal:

   Podívám se přesně na váš typ mobilu a zkusím to otestovat,případně doporučuji stejně jako pro iphone http://sys.klvana.eu/lite

 18. Tomáš P. napsal:

  Dobrý den, také se zabývám mob. aplikacemi. Tuhle jsem si stáhnul a není to přímo aplikace, ale vlastně jen web browser resp. rozcestník, který směřuje uživatele na internet. To je vzkaz pro ty, co se jim něco nezdá. Lite verze to je a jíž se těším na verzi ostrou.

Zanechte komentář