AKTUALIZOVÁNO: První znovupoužitý Dragon zakotvil u ISS

Jako setkání dvou starých známých má probíhat zachycení lodi Dragon u Mezinárodní vesmírné stanice. Dragon, který se do vesmíru vydal v sobotu večer našeho času je totiž poprvé v historii znovupoužitý a u ISS již v roce 2014 strávil jeden měsíc. Aktuální mise má být zhruba stejně dlouhá, přičemž k záchytu staniční robotickou paží by mělo dojít v 16:00 našeho času. Canadarm bude obsluhovat dvojice amerických astronautů Peggy Whitson a Jack Fischer. Ti po záchytu předají řízení ramene pozemnímu středisku, které se zachycenou lodí domanévruje ke spodnímu stykovacímu portu na modulu Harmony. V tomto článku můžete celou operaci sledovat živě.

EDIT: 5.6. 16:30
Dragon byl v 15:52 našeho času zachycen staniční robotickou paží. Okno přímého přenosu jsme nahradili záznamem.

Zdroje informací:
http://spaceflight101.com/
https://www.youtube.com/

Zdroje obrázků:
http://www.americaspace.com/wp-content/uploads/2013/08/Dragon_ISS.jpg

AKTUALIZOVÁNO: První znovupoužitý Dragon zakotvil u ISS, 5.0 out of 5 based on 23 ratings
Pin It
(Visited 3 874 times, 1 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (23 votes cast)
(Visited 3 874 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Více se o tomto tématu dočtete zde »
(odkaz vede na příslušné vlákno diskuzního fóra www.kosmonautix.cz)


10 komentářů ke článku “AKTUALIZOVÁNO: První znovupoužitý Dragon zakotvil u ISS”

 1. Petr napsal:

  Gratulace, povedlo se.
  Jak uvedli v prenosu, naposledy se opakovany prilet stejneho stroje konal v roce 2011.
  Drzim palce aby se toto stalo rutinou.

 2. Roman Bórik napsal:

  Chcem sa opýtať, prečo robí posádka iba zachytenie lode a domanévrovanie ku stykovaciemu portu je na pozemnom personále? Prečo nemôže celé pripojenie urobiť posádka ISS?
  A keď začne lietať Crew-Dragon s posádkou, tak ten sa bude už dokovať sám, alebo opäť bude musieť byť zachytený pomocou Canadarm?

  • jandys napsal:

   zdravím,
   čas posádky na orbitě je velmi drahý a nyní jsou na stanici jen 3 místo obvyklých 6 astronautu. Rutinní úkoly jako přeparkování zachycené lodi může převzít pozemní tým a space crew může chystat vše potřebné na převzetí živých vzorků, jež Dragon přivezl.
   Pokud jde o Dragon 2 , chcete-li Crew-Dragon, dle dostupných informací má mít autonomní dokovací systeém, jež loď v automatickém režimu spojí s IDA2. Záloha bude poloautomatické přiblížení do bezpečné vzdálenosti jako nynější Dragony a zachycení Canadarmem2. S čistě manualním řízení, kterým disponují například lodě Sojuz, se údajně nepočítá.

  • Dušan Majer napsal:

   Je to tak, jak píše pan Jandys. Posádka se věnuje důležitějším úkolům – je nutná jen u zachycení. O zbytek se už postará pozemní středisko. A Crew Dragon bude dokovat samostatně.

  • Roman Bórik napsal:

   Ďakujem obom za odpovede.

 3. Edemski napsal:

  A já marně v 22:45 vyhlížel ISS + Dragon… Viděl jsem na cca dvě vteřiny dírou v mracích ISS a von si Dragon už zadokoval! :-DDD

 4. RiMr napsal:

  Včera jsem viděl ISS nad nasvícenou Prahou, zcela jasně, zpočátku jsem si myslel, že jde o letadlo a furt jsem si kontroloval na aplikaci na mobilu jestli je to fakt ISS. Je to fičák, maně jsem si vybavil hlášku z Kuahošigutnták “To sů prdy to sů prdy kolik to tak jedé?!”

Zanechte komentář