Rekordní nálož vědy na ISS

Jestli se má ve vesmíru něco lámat, ať jsou to rekordy. Pozemní středisko pravidelně zaznamenává a vyhodnocuje nejrůznější údaje a může se stát, že se ukáže, že některé z nich jsou rekordní. V tomto článku se proto vrátíme na začátek letošního března – v týdnu od 6. do 12. března, kdy probíhala 50. dlouhodobá expedice zlomili astronauti jeden z rekordů. Thomas Pesquet z Francie, Peggy Whitson a Robert Kimbrough z USA společně se Sergejem Ryžikovem, Andrejem Borisenkem a Olegem Novickým v tomto týdnu dohromady věnovali vědě celých 99 hodin.

Ano, když si to rozpočítáme na jednotlivé dny, nemusí se to zdát jako mnoho, ale je potřeba si uvědomit jednu zásadní věc. Astronauti mají na stanici 40 hodinový pracovní týden, přičemž jeho součástí jsou kromě vědeckých úkolů i údržba stanice a hlavně dvě a půl hodiny cvičení denně. Do výše zmíněného rekordu pochopitelně nejsou nevědecké úkoly započítány.

Tento rekord nám ukazuje, že stanice konečně začíná naplno plnit svou úlohu špičkové vědecké laboratoře, která má podmínky, jakými se nemůže chlubit nikdo na zemském povrchu. V minulých letech astronauti trávili hodně času stavbou stanice a jejími úpravami, takže vědecké úkoly musely občas stranou. I přesto na stanici stihlo proběhnout přes 2000 vědeckých experimentů. Nyní se ale karta obrací a ISS plně otevírá svou náruč vědě. Rekord by navíc neměl moc dlouho vydržet. Očekává se totiž, že po navýšení počtu obyvatel západního segmentu o jednoho astronauta bude možné zvýšit čas věnovaný tamní vědě o celých 50%!

Zdroje informací:
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/16908447-1-eng-GB/In_the_name_of_science.jpg

Rekordní nálož vědy na ISS, 5.0 out of 5 based on 18 ratings
Pin It
(Visited 1 357 times, 1 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (18 votes cast)
(Visited 1 357 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Více se o tomto tématu dočtete zde »
(odkaz vede na příslušné vlákno diskuzního fóra www.kosmonautix.cz)


9 komentářů ke článku “Rekordní nálož vědy na ISS”

 1. Jirka napsal:

  Ten 40-hodinový pracovní týden je zajímavý. To znamená, že mají poměrně hodně volného času. Vzhledem k tomu, že se ve zbytku času nestarají o děti, zahrádku, dům apod. Tak jak s takovým množstvím volného času naloží?

  • Dušan Majer napsal:

   Focení, komunikace s rodinou a tak dále.

  • Michael Voplatka napsal:

   Jak psal Dušan + dále dvě a půl hodiny tělocviku denně, hygiena zabere více času než na zemi, a hlavně, astronauti často pracují “přesčas”, ať už z vlastní iniciativy nebo nařízením shora (v tomto případě zdola 😀 ).

   • Pospíšil napsal:

    Plus jidlo a spánek a máte narvaný den, že se nezastavíte. Na druhou stranu je pravda, že jim odpadá každodenní cesta do a z práce – postel či spíš spacák v telefonní budce mají jen 5 metrů od pracoviště. 🙂

   • Pospíšil napsal:

    Pro informaci, takto vypadá denní plán členů posádky
    https://i.stack.imgur.com/tv2p2.jpg

   • tyčka napsal:

    Takže doba toho tělocviku se tedy nezapočítává do těch 40 hodin – což jsem původně pochopil z toho článku. A co dělají o víkendu – myslel jsem si, že sobota je tam běžný pracovní den. V neděli je odpočinek – samozřejmě kromě cvičení.
    Třeba co vím, tak třeba na vědecké výzkumné lodi je pracovní den 12 hodin – spánek je tam 8 hodin. Odpočinek je maximálně tak jeden den za těch 7 dní.

    • Michael Voplatka napsal:

     V sobotu se normálně pracuje, i když myslím, že o něco méně. Neděle bývá zpravidla volná, až na nejdůležitější experimenty, které vyžadují každodenní práci nebo např. odběr vzorků. Ale jsou i výjimky. Pokud je potřeba naložit/vyložit nákladní loď nebo se třeba chystá EVA. Má-li posádka více dní vyšší pracovní tenpo, dostává zpravidla volno v týdnu, když se vše uklidní.

Zanechte komentář