Perfektní bezoblačná Evropa z družice Sentinel 2A

Oblačnost je přirozenou součástí atmosféry, ale když chcete snímkovat Zemi z oběžné dráhy, velmi často Vám budou mraky překážet, protože zakrývají výhled na povrch. Stejný problém řeší i specialisté, kteří pracují s daty z družice Sentinel 2A. Nabízí se pochopitelně možnost, jak tento problém vyřešit – mraky se pohybují a pokaždé zakrývají jiné místo. Stačí tedy v počítači fotky stejného místa spojit a využít pouze výřezy, kde mraky nejsou. To může fungovat v malém měřítku, ale při rozměrech Evropy už  musí pomoci počítače.

Společnost EOX vzala fotky z družic Sentinel a nechala počítače dělat tuto komplikovanou a zdlouhavou práci. Konkrétně šlo o více než stěží představitelných 8 095 154 359 501 obrazových bodů. Výsledkem je bezoblačná mapa Evropy, což by bylo již samo o sobě zajímavé. Palec nahoru si tahle činnost ale zaslouží hlavně za to, že tato mapa je volně dostupná komukoliv na internetu.

Nepotřebujete žádnou registraci, natožpak platby. Stačí navštívit tento odkaz a můžete začít prohlížet mapu Evropy, na které není jediný mráček. Odborná veřejnost může těchto dat využít nejrůznějším způsobem. Vyčištění mapy od mraků z mnoha různých fotek je navíc jen ukázkou toho, co všechno je možné s komplexními daty dělat. Laická veřejnost si díky tomu zase lépe představí, jak detailní fotky dokáže družice ve výšce zhruba 800 kilometrů pořizovat. Jen houšť a víc takových otevřených projektů!

Zdroje informací:
https://s2maps.eu/

Zdroje obrázků:
https://s2maps.eu/img/info-01.jpg

Perfektní bezoblačná Evropa z družice Sentinel 2A, 2.6 out of 5 based on 24 ratings
Pin It
(Visited 2 718 times, 1 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 2.6/5 (24 votes cast)
(Visited 2 718 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Více se o tomto tématu dočtete zde »
(odkaz vede na příslušné vlákno diskuzního fóra www.kosmonautix.cz)


25 komentářů ke článku “Perfektní bezoblačná Evropa z družice Sentinel 2A”

 1. Jan Brezina napsal:

  Prostorově ty zazáplatované mraky sedí, ale blending nulový. Tj. ty opravy jsou v detailech hrozně vidět.

 2. Roman Bórik napsal:

  Veľmi pekné.
  Nechápem to, ale v mojom primárnom prehliadači Chrome 57 sa vôbec nezobrazujú mapy. Má niekto podobnú skúsenosť?
  V IE11 (32 aj 64 bit), MS-Edge28 a aj FF52 (32 bit) všetko funguje.

  • Dušan Majer napsal:

   Já mám taky Chrome a mapa v odkazu se mi zobrazuje bez problému.

   • Roman Bórik napsal:

    Nuž, je to zvláštne.
    Keď sa pozriem do vývojárskej konzoly, tak Requesty pre jednotlivé obrázky mapy skončili chybou net::ERR_INSECURE_RESPONSE.
    Keď vezmem niektorú z URL a nechám si zobraziť daný obrázok, tak mi to Chrome najprv nedovolí, keď ho nechám pokračovať, tak je URL označená ako nebezpečná, ale obrázok sa stiahne a zobrazí. Zjavne má Chrome nejaký problém s certifikátom…
    A teraz sa pri zväčšovaní a zmenšovaní mapy niektoré obrázky mapy zobrazia a niektoré nie. Fakt čudné…
    (Ospravedlňujem sa dodatočne za OT.)

    • Dušan Majer napsal:

     To je zvláštní, nemám ani jeden z popisovaných problémů. Všechno šlape správně.

    • Jan Švec napsal:

     Vyzkoušejte, zda to nezpůsobuje aktivní antivirus, zkuste ho dočasně zakázat… Některé totiž zasahují do webového provozu ne úplně čistým způsobem.

    • Ondra napsal:

     Pokud by něco Antivir blokoval, tak protože si tvůrci webu chtěli ušetřit práci a používají děravé praktiky a nastandartní komunikaci.
     Minulý rok by o tom mohla mluvit firma Adobe, která si podobným způsobem zablokovala všechny produkty. A prosila antivirové firmy, ať je dají rychle dočasně na whitelist. Stačilo, aby developer si chtěl ulehčit práci, kód tam asi omylem zůstal a šlo to ven.

     Rada vypnout AV je dost nebezpečná. Přístup, neumím programovat a neznám standardy, a ten škaredý AV mne blokuje je úsměvné. Často je to u her, kdy zapisují kam nemají. A chování je v ten moment prakticky totožné viry/spy/ransomware.

     A pak uživatelé, co radí vypni si AV, aby ti jel Crack k nějaké hře, protože to AV blokuje jen fiktivně. To je na Darwinovi ceny.

     • Jan Švec napsal:

      Oni antiviry používají stejné techniky jako běžný malware – například man-in-the-middle apod. Pro TLS spojení si generují vlastní certifikační autority, které pak instalují do počítače a přes něj toto spojení kontrolují. Pokud nejede TLS (a navíc jen v některém prohlížeči), pak bych se první podíval, zda v tom nemá prsty antivirus a až pak prohlížeč.

      To je ale už opravdu vysoce technická diskuze na hony vzdálená tématu portálu, pokud chcete, napište mi na e-mail a můžeme to probrat.

    • Peter napsal:

     re Ondra: (OT) bohuzial AV produkty maju velmi zlu historiu security problemov, takze ich zakazanie moze paradoxne zvysit vasu bezpecnost. Hlavne vyrobcovia browserov maju na AV produkty tazke srdce, vid napr. nedavny paper o tom, ako antiviry nezvladaju zaklady TLS: http://www.zdnet.com/article/google-and-mozillas-message-to-av-and-security-firms-stop-trashing-https/ Chcem tym len povedat, ze odpoved “skuste vypnut AV” ma svoj dovod.

  • Petr Bravenec napsal:

   Taky mi to nefunguje, stejný problém s certifikáty. Antivir za to rozhodně nemůže.

  • Martin Pačes (EOX) napsal:

   Problém je způsoben tím, že on-line mapy (WMTS server) používají starší certifikát vydaný StarSSL a Chrome 57 (beta) vyřadil kořenový certifikát této certifikační autority.

   Na nápravě se pracuje a zmíněný certifikát bude vyměněn.

   • Roman Bórik napsal:

    Vďaka za info.
    V robote mám Chrome 56 a v ňom to ide bez problémov. Takže zrejme je to tak, ako píšete.

 3. Adam Buchta napsal:

  Chvíli to trvalo, ale našel jsem svou dědinu.

 4. Kamil napsal:

  Jaké je rozlišení, odhaduji tak 10 m/pixel? Mít takto celou planetu je báječné, ale v Čechách máme skvělé letecké otrofotomapy s rozlišením 20cm/pixel aktualizované co dva roky. Zrovna v únoru vyšel Východ 2016. A taky jsou nové digitální modely povrchu a reliéfu s přesností desítek cm. Aplikace pak umí zabránit například výšky domu a stromů nebo dohlednost…

 5. Ondra napsal:

  Je to už off-topic. Je článek na studii, na který nikdo neodkáže, vážně?
  Autor zapomněl že HTTPs není samospásné. Velká většina útoků je z vygenerovaných certifikátů, podvržených a uživatel nemá šanci nic poznat, resp. kdo z Vás studuje, jestli https je navázaná skutečným vlastníkem. Minulý rok byl “zveřejněn” i případ, jak jde obejít ověřování renomovaných certifikačních autorit. To Vám pak browser nijak nepomůže. Tvrdit, že tím, že to spojení je ukončeno a uživatel varován, že tam kam leze to není zrovna ok. Čím víc těch obraných linií tím lépe. Minulý rok vypršel certificát od Applu, prostě smůla. Je jedno kdo to je. Je to trošku jejich zaslepený pohled. A zrovna Google si sama také určuje black listy atd. Takže je to spíš dvojí metr, kde se jim to hodí.

Zanechte komentář