Cesta k adaptéru IDA

Aktuálně platný plán umístění adaptérů IDA

Už v pátek se k Mezinárodní vesmírné stanici připojí adaptér IDA-2, který je klíčovým prvkem k tomu, aby k ISS mohly začít létat soukromé lodě Crew Dragon a Starliner. Adaptér bude ke stanici připojen během výstupu dvou amerických astronautů, ale na tomto místě je vhodné připomenout, že abychom se dostali do současné fáze, musely v minulých letech proběhnout hned čtyři další kosmické procházky, při kterých astronauti připravovali technologie pro instalaci adaptéru. Šlo především o natahování nejrůznějších kabelů. V dnešním krátkém článku kromě jiného najdete video, které vybírá ty nejlepší záběry z těchto výstupů.

K finálnímu připojení adaptéru na tunel PMA-2 dojde 19. srpna během výstupu Kathleen Rubins a Jeffreyho Williamse do volného prostoru. K této události ještě v pátek vydáme samostatný článek, kde bude možné celý výstup sledovat živě. Zatím Vám nabídneme dvě animace, která ukazují, jak by měla páteční instalace adaptéru probíhat.

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/aa/IDA_planned_locations_on_ISS.png

Cesta k adaptéru IDA, 2.4 out of 5 based on 20 ratings
Pin It
(Visited 1 521 times, 1 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 2.4/5 (20 votes cast)
(Visited 1 521 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.


2 komentáře ke článku “Cesta k adaptéru IDA”

 1. kolemjdoucí napsal:

  Podle informací ve videích se zdá, že NASA bude k přibližování lodí (tedy alespoň v závěrečné části) využívat optické navádění.

  • Jirka napsal:

   Optické navigační cíle jsou součástí standardu IDSS a adaptér IDA-2 je zjevně implementuje. Jedná se o středové a periferní cíle. Obsahují retro-reflexní prvky a podle IDSS se dají zaměřovat optickými senzory/kamerou, infračervenými senzory a laserem.

   Otázka je, jestli Starliner a Dragon tyto navigační prvky budou využívat. Zajímavá otázka, která se ale nabízí, je jaký systém se bude používat pro přibližování. IDSS totiž řeší jen spojování, ne přibližování – nic ve stylu Kursu nedefinuje.

Zanechte komentář

You must be logged in to post a comment.