ŽIVĚ A ČESKY: Třetí typ Sentinelu startuje

Evropská kosmická agentura se kromě průzkumu vzdáleného vesmíru zaměřuje také na výzkum naší planety země. K tomuto účelu je navržena série družic Sentinel, což je součást programu Copernicus. Zatímco družice z první řady disponují radarovou anténou, druhá série je zaměřena na snímkování pevniny, třetí bude mít na starosti oceány. Každá série bude jednou disponovat dvojicí družic a právě první exemplář třetí řady právě nyní stojí na startovní rampě ruského kosmodromu Pleseck na raketě Rokot. Ke startu by mělo dojít dnes v 18:57 a v tomto článku najdete česky komentovaný přenos ze startu.

Bez mučení přiznávám, že tento stream připravujeme narychlo. Z kosmodromu Pleseck se totiž většinou žádné přenosy nedělají. Proto mne asi tři hodiny před startem velmi překvapila informace, že bude k dispozici online přenos. Rozhodli jsme se proto narychlo sehnat všechny informace, které Vám budeme během přenosu sdělovat a zřídili jsme vlastní přenos. Ten by se měl rozjet okolo 18:45. Jestli máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu. Tím se dostanete na stránku přenosu na YouTube.

AKTUALIZACE:

19:12: Briz-KM se už plánovaně vypnul. V režii nám to zatím neukázali. Jsme na parkovací dráze 153 × 785 km. Dráha bude poté zakulacena krátkým asi půlminutovým zážehem. Dráha bude heliosynchronní. To znamená, že satelit bude vidět na určitá místa na povrchu pod stejným osvětlením. Briz-KM poté provede dva zážehy a měl by být naveden do atmosféry.

19:03: Byl odhozen druhý stupeň a začal pracovat horní stupeň Briz-KM.

19:00: A máme tu nečekaně i vizualizaci! Vidíme odhození prvního stupně. A pracuje druhý stupeň a máme tu i odhození aerodynamického krytu. Překvapivě vidíme i grafiku trajektorie startu a kvitujeme, že je vše v kilometrech 🙂

18:58: A máme tu krásný noční start. Motory prvního stupně RD-0233 a jeden RD-0234 pracují na plný výkon. Rampa je nyní chlazena, takže z ní stoupá pára.

18:55: I přes nepříliš propracované informace (odpočet, animace), máme alespoň živý přenos z rampy a start je na spadnutí.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2016/02/Mating_of_Sentinel-3A_on_Breeze.jpg

ŽIVĚ A ČESKY: Třetí typ Sentinelu startuje, 2.5 out of 5 based on 13 ratings
Pin It
(Visited 1 445 times, 1 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 2.5/5 (13 votes cast)
(Visited 1 445 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Více se o tomto tématu dočtete zde »
(odkaz vede na příslušné vlákno diskuzního fóra www.kosmonautix.cz)


11 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: Třetí typ Sentinelu startuje”

 1. ptpc napsal:

  A nemá sa náhodou štartovať 18:57 SEČ?

 2. antipod napsal:

  Paráda budem sledovať!

 3. Martin Jaros napsal:

  Dobrý den, jednak chci poděkovat za komentované přenosy. A také upozornit na drobnou chybičku, v pravém sloupci, kde je odkaz na živě a česky je u obou startů chybné datum. Místo února je tam prosinec.

 4. Lazy napsal:

  Sákra, tak tohle jsem přehlédnul. Vůbec mě nenapadlo, že by byl komentovaný start Rokotu. Jediné, co jsem našel, byl ruský stream pochybné kvality a ono je to tady česky. Pro příště poučení, že se mám nejdříve podívat sem a teď si to alespoň pustím ze záznamu.

  • Dušan Majer napsal:

   Přiznám se, že jsem to nečekal ani já. Proto tento stream vznikal hodně narychlo, ale snad se to na kvalitě prezentovaných informací nijak neodrazilo. Doufám, že se Vám bude záznam líbit.

 5. Sierra napsal:

  Škoda ze mi to večer uteklo, ale záznam je super moc dekuji 🙂

Zanechte komentář