ŽIVĚ A ČESKY: Sojuz TMA-19M míří k ISS

Pokud se všechno podaří, jak má, měly by se ve 12:03 našeho času zažehnout motory na raketě Sojuz-FG, která vynese na oběžnou dráhu kosmickou loď Sojuz TMA-19M. V jejích útrobách budou sedět Rus Jurij Malenčenko, Brit Timothy Peake a Američan Timothy Kopra. Zhruba šest hodin po startu doletí kosmická loď k Mezinárodní vesmírné stanici a trojice astronautů se stane součástí 46. dlouhodobé expedice na ISS. Celý start pro Vás pokryjeme v rámci našeho přímého, česky komentovaného přenosu.

Náš stream by se měl rozjet v 11:45 našeho času. Obrazovou stránku přenosu budeme čerpat z NASA TV a kromě toho se můžete těšit i na několik předpřipravených bloků s dodatečnými informacemi. Martin Gembec si pro Vás třeba připravil popis rakety Sojuz-FG i s využitím tohoto dokumentu.

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/
https://www.youtube.com/
http://spaceflight101.com/

ŽIVĚ A ČESKY: Sojuz TMA-19M míří k ISS, 2.5 out of 5 based on 9 ratings
Pin It
(Visited 2 037 times, 1 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 2.5/5 (9 votes cast)
(Visited 2 037 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Více se o tomto tématu dočtete zde »
(odkaz vede na příslušné vlákno diskuzního fóra www.kosmonautix.cz)


24 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: Sojuz TMA-19M míří k ISS”

 1. Radoslav Packa napsal:

  Dušan, super pri komentovanom prenose vlastne všetci sledujeme štart s komentátorom. Výborný počin.

 2. Lubomír napsal:

  Pane Majer OK , bezva Lub.

 3. Pedro napsal:

  Bohužel se na to budu muset podívat až ze záznamu, ale teď jsem na radiu Beat slyšel upoutávku na záznam startu s českým komentářem. Nepředpokládám, že by takových nadšenců, kteří k takovéto události tvoří český komentář bylo v té naší maličké kotlině více, takže pane Majere veliká gratulace. Celostátní media už jsou nadosah.

  BOMBA

  • Dušan Majer napsal:

   Opravdu? Tak to je paráda, v chatu u videa psal správce Twitterového profilu Českého rozhlasu, že na nás dá odkaz. Velmi mne těší, že by se zmínka o přenosu dostala i do rádia Beat. Každopádně moc děkuji za tuto informaci.
   Ohromně mne těší jak Vaše pochvala, tak i zájem diváků. Mám z toho opravdu ohromnou radost.

  • slappy napsal:

   Skvělé toto může nadchnout do kosmonautiky spoustu dalších lidí! Takže start příští expedice živě na ČT?

 4. Martin Gembec napsal:

  Pane Majere, vaše přenosy nemají chybu 🙂 Jsem rád, že jsem mohl být součástí jak jako člen týmu, tak jako divák. Jsou to vzácné okamžiky a těším se na další.

 5. maro napsal:

  Parádní přenos. A ta obloha dokonale vymetená. Takhle skvělě jsem odhození bloků prvního stupně ještě opravdu neviděl. Sledování až do výšky 80 km. A ten pohled na startující raketu z ISS zrovna tak skvělý.

 6. Jakub napsal:

  Mě by zajímalo jak funguje ten držák rakety jak se to tak rychle odklopí a raketa se neponičí:

  • Dušan Majer napsal:

   Odklopení je zajištěno pomocí jednoduchého systému páky, kdy na na druhé straně protizávaží. Pak stačí jen uvolnit “kolík”, který brání páce v předčasném překlopení.

 7. edemski napsal:

  Skvělý záznam!

  Jen mně jako vyučeného stavaře železnic a mostů zarazila “trámová” konstrukce. Asi bych spíše řekl “příhradová” konstrukce.

 8. Honza napsal:

  Díky za parádní komentovaný start, a neméně povedené stránky! Právě jste získali jednoho věrného fanouška, který se těší, až si pročtě všechny zajímavé články! Btw. proč jsme se tohle neučili ve škole?

  • Dušan Majer napsal:

   Hezký den,
   velice nás těší, že se Vám náš přenos líbil (zítra vysíláme znovu) a také máme radost, že se Vám líbí náš web. Doufáme, že Vás do budoucna nezklameme. 😉

 9. Láďa napsal:

  Jen pro pobavení tady je odkaz na videa ze startu TMA 19 v provedení Kerbal Space Program. Případně i dalších misí. https://goo.gl/WRuuyL

Zanechte komentář