ŽIVĚ A ČESKY: Demonstrátor hledání gravitačních vln startuje

Vážení čtenáři, zatímco listopad byl na zajímavé starty mimořádně chudý, prosinec nám naloží měrou vrchovatou, na což budeme reagovat i zvýšeným počtem česky komentovaných přenosů. Celý maraton odstartuje již ve čtvrtek brzy ráno, což je důvod, proč vydáváme tento článek již dnes. Evropská sonda LISA Pathfinder by měla na raketě Vega startovat ve středu 3. prosince v 5:15 našeho času. Víme, že je to docela nevhodný termín, ale přesto se možná najde pár zájemců, kteří si náš přenos budou chtít pustit – pro ty ostatní zůstane na YouTube záznam.

Pozor! Termín startu se přesouvá ze středy 2. prosince na čtvrtek 3. prosince 5:04 našeho času. Důvodem je objevení technické závady na horním stupni rakety Vega, jejíž analýza potřebuje nějaký čas. Na 3. prosince se tedy logicky posouvá i náš přímý přenos – začínáme ve čtvrtek už ve 4:50.

Přenos bychom chtěli spustit v 5:00 a ukončíme jej pravděpodobně až raketa ukončí svou činnost, pokud tedy půjde všechno podle plánu, pak by k tomu mělo dojít okolo půl šesté. Obrazovou část přenosu budeme čerpat z portálu arianespace.tv a doplníme jej českým komentářem a možná i nějakými fotkami – například z průběhu příprav na start.

Přímé přenosy jsou zrádné a může se během nich stát cokoliv. Navíc stále s touto technologií teprve začínáme. Prosíme proto všechny diváky o shovívavost při případných technických problémech, které se však budeme snažit eliminovat.

Zdroje informací:
http://www.arianespace.tv/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/Vega_VV06_fully_assembled_in_its_mobile_gantry.jpg

ŽIVĚ A ČESKY: Demonstrátor hledání gravitačních vln startuje, 2.3 out of 5 based on 11 ratings
Pin It
(Visited 1 367 times, 1 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 2.3/5 (11 votes cast)
(Visited 1 367 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Více se o tomto tématu dočtete zde »
(odkaz vede na příslušné vlákno diskuzního fóra www.kosmonautix.cz)


23 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: Demonstrátor hledání gravitačních vln startuje”

 1. Spytihněv napsal:

  Přeji LISE vše nejlepší. Konečně se poprvé od února opět něco odváží opustit bezprostřední okolí Země.

 2. Racek napsal:

  No, doufám že se někdy dožiji skutečné detekce gravitačních vln a konečně se snad dozvíme, jak by se to dalo využít. Malý krůček to je a ať je úspěšný..

 3. ptpc napsal:

  Presne tak – sú tu traja a nastavil som si budík…

 4. jindrovec napsal:

  super super víc a víc takových přenosů co dnes v noc bude????

  • Dušan Majer napsal:

   Už jste asi odpověď dostal ve videu, ale pro jistotu – ano, dnešní start lodi Cygnus na raketě Atlas bychom chtěli vysílat. Odkaz najdete v článku, který vyjde dnes odpoledne. 😉

 5. Quardok napsal:

  Díky za přenos, pár přeřeků (L1 1,5km od země :)), ale jinak super, toto mi chybělo.

 6. Ondřej Šamárek napsal:

  Start se povedl, stejně jako komentovaný přenos. Díky za něj!

 7. cecil napsal:

  skutočne výborný nápad s týmito prenosmi, vďaka. lov na gravitačné vlny, to je podľa mňa vrchol vedeckého a technologického snaženia.

 8. Spytihněv napsal:

  Díky za přenos i za komentář. Sice jsem nebyl mezi těmi třinácti statečnými, ale i tak stál záznam za to. Výsledek jsem neznal, takže napětí nechybělo. K té poznámce, že librační bod není “bod”, ono je to logické. V L1 se aktuálně nachází čtyři sondy, tato bude pátá a to by byla pořádná tlačenice 🙂

 9. Spytihněv napsal:

  Chtěl bych si něco upřesnit. Horní (4.) stupeň rakety AVUM/RD-869 s kapalnou pohonnou látkou není totéž jako samotný pohonný modul sondy, který ji navede do L1?

  • Dušan Majer napsal:

   Přesně tak, na horním stupni AVUM seděl nejprve pohonný stupeň sondy, který se postará o postupné protažení elipsy a odlet do L1 a teprve až na něm byla upevněna samotná sonda.

   • Spytihněv napsal:

    Děkuji. Ale kdybych se lépe koukal do vašeho fóra, tak tam objevím pěkné video ze včerejška, kde je to úplně jasné. 1h a 45min po startu se čtvrtý stupeň oddělil a zůstala jen sonda spolu s pohonným modulem.

Zanechte komentář