Hledání gravitačních vln

LISA Pathfinder

O sondě LISA Pathfinder jsme na našem webu již psali. Čtenáři tak vědí, že tahle malá sonda je určena k základnímu prvovýzkumu a hlavně k ověření nových technologií, které v budoucnu umožní hledat gravitační vlny, které by mimořádně rozšířily naše chápání vesmíru. Jenže celá tahle problematika je poměrně složitá na představení a pochopení. Evropská kosmická agentura si je toho velmi dobře vědoma a proto vydala povedené video, které vysvětluje základní principy této unikátní mise.

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/

Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/…/LISA_Pathfinder.jpg/260px-LISA_Pathfinder.jpg

Hledání gravitačních vln, 2.5 out of 5 based on 8 ratings
Pin It
(Visited 1 032 times, 1 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 2.5/5 (8 votes cast)
(Visited 1 032 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Více se o tomto tématu dočtete zde »
(odkaz vede na příslušné vlákno diskuzního fóra www.kosmonautix.cz)


3 komentáře ke článku “Hledání gravitačních vln”

 1. Steve napsal:

  Každý článek o zkoumání vesmíru potěší. Hlavně musí být podaný populární formou, přiměřeně podrobně, srozumitelně i pro lajka, s vysvětlením pojmů, které astrofyzika má. Astrofyzik si přečte vysoce odborný článek v angličtině, kterému normální člověk nebude vůbec rozumět. Pokud je problematika podána populární srozumitelnou formou, o což se jistě kosmonautix.cz snaží, tak ráda si to početná veřejnost přečte.

  Kosmonatika s výzkumem vesmíru přece úzce souvisí. Vypuštění nějaké sondy je jedna věc, a co bude zkoumat je neméně napínavé. Gravitační vlny, temná hmota, černé díry, gravitační a jiné fyzikální zákonitosti vesmíru jsou vděčné témata.

  • Dušan Majer napsal:

   Děkujeme, je pravda, že článek o sondě, která dělá pěkné fotky dělá stokrát snadněji, než o této technologii. Je velmi těžké tuto sondu představit nějak srozumitelně.

 2. Spytihněv napsal:

  Je pravda, že jsem si ty kostičky představoval uvnitř sondy v dutém prázdném prostoru, kde nějak levitují pod dozorem laserových paprsků a mezi nimi nic. Teď už v tom mám jasno. Tedy relativně 🙂

Zanechte komentář