Vztyčení hlavní konstrukce JWST

V tomto článku potěšíme technicky zaměřené čtenáře, kteří rádi nahlédnou pod ruce technikům, kteří sestavují kosmické sondy, či teleskopy. Dnes nás čeká pohled do montážní haly Goddardova střediska ve státě Maryland. V této čisté místnosti se momentálně pracuje s tzv. backplane pro dalekohled Jamese Webba. Tato konstrukce je pro teleskop mimořádně důležitá, protože právě na ni budou připojeny šestiúhelníkové segmenty tvořící primární zrcadlo. Backplane zároveň poslouží i k připojení dalších optických členů a vědeckých přístrojů o celkové váze 2400 kg. Backplane pro JWST je jedním z největších kompozitních dílů, jaké kdy byly vyrobeny s touto úrovní přesnosti. Technici nyní celou osmimetrovou konstrukci vztyčili, aby mohli pokračovat v přípravných pracích. V dalších měsících se na konstrukci začnou pomocí robotické paže umísťovat jednotlivé segmenty primárního zrcadla.

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/backplane5.jpg

Vztyčení hlavní konstrukce JWST, 2.5 out of 5 based on 14 ratings
Pin It
(Visited 1 354 times, 1 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 2.5/5 (14 votes cast)
(Visited 1 354 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Více se o tomto tématu dočtete zde »
(odkaz vede na příslušné vlákno diskuzního fóra www.kosmonautix.cz)


3 komentáře ke článku “Vztyčení hlavní konstrukce JWST”

  1. Pája napsal:

    Tak mě napadlo, jestli by nebylo dobré, kdyby ten teleskop měl sebou pro všechny případy a strýčky ještě nějakého malého dálkově řízeného pohyblivého servisního robota, takový předchůdce R2D2…

  2. Vojta napsal:

    Docela mě překvapilo, jak je ta konstrukce nejen obrovská, ale i masivní. Na vizualizacích to vypadá celkem křehce. Ale pokud to má přestát tu jízdu na horské dráze na špici rakety, tak se asi nedá nic dělat.

Zanechte komentář

You must be logged in to post a comment.