Stavba nového superteleskopu pokračuje

JWST – to jsou čtyři písmena, která spolehlivě zvýší tep každému fanouškovi kosmonautiky. Jde o zkratku, za kterou se skrývá dalekohled Jamese Webba, který bývá často označován jako nástupce Hubbleova teleskopu. Jeho start je zatím stanoven na rok 2018 a i když se zdá, že je tento termín zatím na hony vzdálený, je potřeba už nyní podnikat kroky k jeho stavbě. Předevčírem přistál na Andrewsově základně letoun C-5, který sem dopravil speciální kontejner ukrývající tzv. “backplane” pro dalekohled Jamese Webba (viz obrázek vlevo). Tato kompozitní struktura bude mít za úkol nést šestiúhelníková zrcadla tvořící primární zrcadlo. Tahač pak kontejner dopravil do čisté místnosti v Goddardově středisku, kde pokračují přípravy na vypuštění JWST.

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/backplane.jpg

Stavba nového superteleskopu pokračuje, 2.5 out of 5 based on 12 ratings
Pin It
(Visited 1 751 times, 1 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 2.5/5 (12 votes cast)
(Visited 1 751 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Více se o tomto tématu dočtete zde »
(odkaz vede na příslušné vlákno diskuzního fóra www.kosmonautix.cz)


10 komentářů ke článku “Stavba nového superteleskopu pokračuje”

  1. Anna Nová napsal:

    😉 Krásny stroj …len to už čakám desiatky rokov kedy konečne ožije a pozrie sa do hlbín vesmíru… Dúfam že najneskôr v roku 2019 (s malým sklzom, ktorý vždy príde viď HST, a oproti plánu 2018 ho vypustia). No žiaľ pôjde hodne ďaleko a aj keď je to špička našej technológie, raz sa ten stroj v L2 pokazí, možno za 3 možno za 5 rokov (len sa modlím aby nemal podobnú “výrobnú chybu” ako HST!!) ..kto vie či by sa neoplatilo k nemu potom poslať servisnú misiu trebárs STS 4 ? 😉 Predsa len cena JWST je 8,5 mld + cena za SLS a Orion 2 mld. Možno by to potom stálo za úvahu, a opravou predĺžiť životnosť tak drahého hardweru. Predsa len HST mal 5 servisných misií a dokopy za stroj, misie a údržby je ti tiež pekne drahá hračka na orbite 🙂

  2. Anna Nová napsal:

    Ešte jedna kacírska úvaha. Nedalo by sa (neuvažuje sa?)z náhradných súčiastok poskladať ešte jeden exemplár a vybaviť ho iným harware aby snímal v inom rozsahu spektra? Predsa len ten výpadok v optickom rozsahu bude markantný …A kým sa dočkáme nástupcu HST a v podstate aj JWST …sľubovaný 8 meter, tak to bude podľa náčrtu aj rok 2040 ….

Zanechte komentář

You must be logged in to post a comment.