Zkrat zastavil Curiosity

Americké vozítko Curiosity, které už víc než dva a půl roku zkoumá povrch Marsu se potýká s technickým problémem. Během přesunu odvrtaného materiálu do útrob vozítka na chemickou analýzu totiž došlo ke zkratu. Celý další postup se zastavil a technici momentálně hledají zdroj problému. Zatím se nedá předjímat, jaké dopady bude tato porucha na vozítko mít. Ve hře je několik možností – v nejlepším případě se poškozená část vyřadí z provozu a pojede se dál “přes objížďku”.

Pokud došlo na závadě v nějakém užším hrdle, mohl by být z provozu vyřazen některý ze systémů – třeba některý vědecký přístroj, nebo ovládání celé paže. Pokud bychom měli doopravdy smůlu, tak by závada byla v klíčových částech systému, což by mohlo vést i ke konci celé mise. Tato možnost je ale zatím spíše nepravděpodobná. Další dny a možná i týdny budou věnovány podrobným rozborům všech systémů a je jisté, že od Curiosity po tuto dobu nemůžeme čekat žádnou vědeckou práci, natož jízdu. O dalším vývoji Vás budeme na našem portálu včas informovat.

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/
http://phys.org/
http://www.tajemstvi-vesmiru.cz/

Zdroje obrázků:
http://images.gizmag.com/hero/curiosity-test-drive.png

Zkrat zastavil Curiosity, 2.4 out of 5 based on 12 ratings
Pin It
(Visited 2 264 times, 1 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 2.4/5 (12 votes cast)
(Visited 2 264 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Více se o tomto tématu dočtete zde »
(odkaz vede na příslušné vlákno diskuzního fóra www.kosmonautix.cz)


2 komentáře ke článku “Zkrat zastavil Curiosity”

  1. Kenny007 napsal:

    Snad to kluci z řídícího střediska nějak dokážou obejít… A kdyby ne, dva a půl roku na jiné planetě bez údržby a vážnějších závad, nezbývá než smeknout.

Zanechte komentář

You must be logged in to post a comment.