Motory pro vylepšený Antares

Raketa Antares zatím musí čekat v hangáru

Po říjnové havárii rakety Antares se firma OSC rozhodla, že opustí motory AJ-26 (přestavěné sovětské NK-33) a najde pro svou raketu Antares nový pohonný agregát. Tajenka, jaké motory nakonec firma vybere, byla rozluštěna před pár dny. Jisté náznaky sice přišly už v prosinci, ale teprve až nyní bylo vše stvrzeno podpisem. Firma Orbital Sciences Corporation podepsala smlouvu na dodávku 60 motorů RD-181. Podle ruských médií se cena kontaktu pohybuje okolo miliardy dolarů. Firma OSC to ale dementovala s tím, že celková cena je výrazně nižší, ale částku neupřesnila.

Motor RD-181

Motor RD-181
Zdroj: http://www.b14643.de/

Dodávka je rozdělena na tři etapy. V první fázi firma dostane 20 motorů, přičemž na další dvě dvacítky jsou podepsané opce. Na prvním stupni se použije vždy dvojice motorů RD-181, které spalují letecký petrolej a kapalný kyslík. Díky tomu je zajištěno, že nebude potřeba provádět výrazné úpravy na prvním stupni rakety. I dříve používané motory AJ-26 totiž spalovaly stejné palivo.

Výsledný tah nových motorů bude vyšší než u AJ-26. Konstrukčně jsou podobné motorům RD-191 pro rakety Angara a také RD-151 z jihokorejské rakety Naro-1. Obecně můžeme konstatovat, že motory RD-181 patří do velké rodiny motorů firmy Eněrgomaš podobných motoru RD-170. Do této skupiny řadíme (kromě výše jmenovaných) motory RD-175, 171, 171M, 180, 180M, 191 a 193.

Důležité je, že půjde o nové motory, které vzniknou ve výrobní hale ve městě Chimki, kde už se vyrábějí motory RD-180. V létě by mohly být hotové první exempláře a na podzim se můžeme těšit na kvalifikační zkoušky při půlminutových statických zážezích.

Zdroje informací:
http://www.kosmo.cz/
http://www.energia.ru/
http://en.wikipedia.org/

Zdroje obrázků:
http://1.bp.blogspot.com/-8vySej7bKhQ/UsG3kQinPwI/AAAAAAABDFU/tUvNBfIg6po/s1600/Antares.jpg
http://www.b14643.de/Spacerockets_1/Diverse/Russian_Rocket_engines/RD-181.jpg

Motory pro vylepšený Antares, 2.5 out of 5 based on 7 ratings
Pin It
(Visited 2 174 times, 1 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 2.5/5 (7 votes cast)
(Visited 2 174 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Více se o tomto tématu dočtete zde »
(odkaz vede na příslušné vlákno diskuzního fóra www.kosmonautix.cz)


4 komentáře ke článku “Motory pro vylepšený Antares”

 1. asdf napsal:

  Tušil jsem to, že to bude nějaký jiný ruský motor. Ono se v podstatě ani nic jiného nenabízelo. Vždyť v současnosti jediný americký motor na kerolox je Merlin od SpaceX a to byla nereálná varianta. A Rusové i přes silné prohlášení Rogozina nakonec velice rádi Orbitalu motory prodá. Jednak je to soukromá firma, takže tam geopolitika nehraje zase tak velkou roli a jednak Rusko potřebuje dnes valuty jako sůl.

 2. Sparky napsal:

  Tuší někdo proč 2x RD-181 místo jednoho RD-180? Jestli to dobře chápu, tak 181 je stejně půlka 180, nebo ne?

  • Vojta napsal:

   Nejspíš proto, že původní AJ-26 tam byly také dva. Pokud by se změnil počet, znamenalo by to mnohem více úprav na uchycení i na řídícím systému.

 3. Mojmir Byrtus napsal:

  Držím firmě OSC i Antaresu palce. OSC dokázala, že dokáže dělat věci jinak. Dokáže se k problému postavit čelem a to se velice cení…

Zanechte komentář