Beidou roztahuje křídla

úvodní obrázek

Čínský satelitní navigační systém Beidou se chystá rozšířit své služby i pro další země. Kromě mnoha východoasijských zemí Čína začala spolupracovat i s Mexikem, Švédském a s Izraelem. Důvodem tohoto kroku je fakt, že Beidou v blízkých letech projde transformací z regionálního navigačního systému na globální. Proto bude potřeba vybudovat více řídících a monitorovacích stanic po celém světě, aby mohla být zaručena plná funkčnost a přesnost měření.

V současnosti Čína pracuje na propagaci systému Beidou v regionu jižní a jihovýchodní Asie. Miao Qianjun, viceprezident Globálního satelitního navigačního systému, uvedl: „Příští rok bude klíčový pro expanzi našeho navigačního systému do Asijsko-Pacifického regionu.“ V červenci dokonce Čína a Rusko podepsaly dohodu o spolupráci na společné aplikaci systémů Beidou a Glonass. Tato smlouva jim umožňuje postavit monitorovací stanice v zemi toho druhého.

Mezitím byla do více než třiceti zemí prodána zařízení umožňující příjem satelitního signálu z družic Beidou. Navigační systém byl dlouho nepřístupný veřejnosti z důvodu důkladného testování a uvádění do provozu. Nyní byly přijímače umístěny do více než dvou set modelů aut a čtyřiceti milionů chytrých telefonů.

Globální pokrytí má být dosaženo do roku 2020. V současnosti je na oběžné dráze 16 satelitů, které se mají rozrůst na finálních 36. Některé z nich budou obíhat na geostacionární dráze. Maximální přesnost celého systému má být až 2,5 metru. A jedna malá zajímavost na závěr. Beidou je v čínštině názvem pro souhvězdí Severní naběračky, u nás známé jako Velký vůz. Ta je také ve znaku navigačního systému, jak můžete vidět na úvodním obrázku. Severní naběračka je v Číně, stejně jako Velký vůz u nás, považována za důležitou pomůcku při hledání Polárky, která slouží k orientaci.

Zdroje informací:
Cang Wei: Beidou system poised to spread wings, China Daily, 24. 10. 2014.

Zdroje obrázků:
http://www.insidegnss.com/

Beidou roztahuje křídla, 2.4 out of 5 based on 19 ratings
Pin It
(Visited 1 108 times, 1 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 2.4/5 (19 votes cast)
(Visited 1 108 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Více se o tomto tématu dočtete zde »
(odkaz vede na příslušné vlákno diskuzního fóra www.kosmonautix.cz)


Zanechte komentář

You must be logged in to post a comment.