Přístroj pro studium hoření v celé kráse

Zařízení zvané Combustion Integrated rack (CIR) se na ISS dostalo při misi STS-126 v roce 2008 a nyní se používá v rámci projektu ACME (Advanced Combustion via Microgravity Experiment), který studuje průběh hoření plynných látek v mikrogravitaci. Z tohoto přístroje většinou vídáme jen jeho přední stranu a zbytek je schován ve skříňové konstrukci. Nemůžeme tak plně nahlédnout do jeho útrob a obdivovat složitost jeho stavby. Ale italský astronaut Paolo Nespoli při provádění údržby tohoto systému zapnul kameru a díky vzniklému časosběru můžeme vidět, že práce astronautů skutečně není jednoduchá.

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/

Zdroje obrázků:
https://i.ytimg.com/vi/L1Sam86KWSg/maxresdefault.jpg

Přístroj pro studium hoření v celé kráse, 5.0 out of 5 based on 14 ratings
Pin It
(Visited 1 346 times, 1 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (14 votes cast)
(Visited 1 346 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Více se o tomto tématu dočtete zde »
(odkaz vede na příslušné vlákno diskuzního fóra www.kosmonautix.cz)


11 komentářů ke článku “Přístroj pro studium hoření v celé kráse”

 1. Radoslav Packa napsal:

  Zaujímavé je aj to, že sa vôbec nevznáša. Ak by nebolo vidno v pozadí vznášajúcich sa kolegov tak to vyzerá ako by to nahrával s gravitáciou.
  🙂

 2. Fantasta napsal:

  No fuj, těmto časosběrům nikdy nepřijdu na chuť. Naopak, zpomalený start raketoplánu, nebo Saturnu 5, to je pro mne správná lahůdka. Z Nespoliho odborné práce nemám nic, jen pocit rychlého bla-bla. Jako některé videoklipy. Za mne ještě jednou fuj. Samozřejmě to není na pana Majera. Díky za snahu. 🙁

  • casso napsal:

   nedavno som sledoval sledoval live prenos vystupu do kozmu ktory obsahoval aj procesy pred samotnym vystupom. video bolo aj napriek zaujimavemu obsahu pomerne nude, kedze astronauti pracuju pomerne pomaly (= precizne), vsetko kontroluju a kazdy krok si potvrdzuju s pozemnym personalom. popri tom este musia vsetko fotit. tiez neoblubujem tieto timelapse zabery ale nadruhej strane rozumiem preco sa esa rozhodla pre takyto format.

  • Dušan Majer napsal:

   Víte, ono by pro většinu lidí bylo docela neatraktivní sledovat třeba půlhodinovou manipulaci shrnutou zde do cca. půl minuty. Jsou formáty, kde se hodí zpomalení originálu, jsou formáty, kde se naopak hodí zrychlení. Vždy to odpovídá tomu, jakou rychlostí probíhá originál. Pokud je rychlý, vyplatí se zpomalit jeho záznam. Naopak u dlouhých operací (např. zde), je lepší video zrychlit a lépe tak vynikne dynamika práce.

   • Jirka Hadač napsal:

    Nedávno sem se díval na nafukování BEAMu, záznam přímého přenosu. Po cca dvou hodinách sem to zabalil. A kdyby tam nebyly ty čáry ukazující velikost, ani bych nezjistil, že se to pohnulo. 🙂 takže ano, některé procesy je lepší sledovat zrychleně.

 3. Je škoda, že informace je povšechná, protože studium hoření je nekončící výzkum, zvlášť v podmínkách mikrogravitace. Zkoušení různých poměrů spalovaných látek vyžaduje velkou opatrnost a bezpečné ukládání produktů hoření. Označit to lze jako rizikovou práci, spíše by to bylo vhodné zcela separovat mimo stanici.

 4. maro napsal:

  Takové rozborky miluju. Ale to proč to proboha museli zrychlit, aby se vlezli pod minutu? Rád bych se na to podíval v normálních 6 minutách. Stejně jsem si to musel zpomalit na čtvrtinovou rychlost. I když, darovanému koni …

  • Dušan Majer napsal:

   Ano, i já bych to ocenil, ale zase na druhu stranu si přiznejme si, že tato videa jsou pro většinovou populaci, která by delší video nedokoukala.

   • Fantasta napsal:

    Tento web ale není pro většinovou populací, pane Majere. Naopak, většinová populace nás má za tiché blázny, co jsou schopni koukat na start nějaké divné rakety v jednu v noci. A EVA je super, jen kdyby se ten obraz nerozpadal, klidně prosedím u toho půl dne

    • Dušan Majer napsal:

     Pochopitelně vím, že náš web je pro nadšence, ale autorem videa je ESA, která je právě naopak pro širokou veřejnost. Právě proto je v jejím zájmu dělat podobná videa krátká.

    • Racek napsal:

     Milý pane fantasto, všechen ten vesmírný výzkum je financován z daní těch laických lidiček. Oni chtějí vidět a číst to, k čemu jsou jejich penízky použity. A i ta věda se musí přizpůsobit a ve vlastním zájmu se jim musí zpovídat třeba i těmi zkrácenými videi. Oni nemohou většinou prosedět půl dne u videa, neb mají i jiné zájmy, práci či povinnosti.
     Takže se na ně nezlobte, vždyť pro specialisty se zajisté najde dost vědeckých zdrojů, kde uvedené najdete, pokud třeba v příslušném v oboru pracujete, jistě je dnes snadno dohledáte a vyhodnotíte. |Samozřejmě, pokud nejsou vojenské či předmětem jiného utajení.

Zanechte komentář