Horizonty Alexandra Gersta

Velká část našich čtenářů si jistě vzpomíná na expedice 40 a 41 v roce 2014, v rámci kterých na ISS pobýval německý astronaut Alexander Gerst. Srdce fanoušků kosmonautiky si získal především povedenými fotkami zemského povrchu a často se o něm mluví jako o nejzručnějším fotografovi, který kdy na ISS pobýval. Však jsme jeho snímkům věnovali hned několik dílů našeho seriálu Krásy modré planety (díly 20, 21, 22 a 23). Už vloni jsme se dozvěděli, že se tento astronaut na ISS vrátí a dokonce bude velet 57. dlouhodobé expedici. Evropská kosmická agentura v těchto dnech představila logo jeho půlroční mise.

Stalo se už takovou tradicí, že evropští astronauti označují svůj pobyt na ISS jako misi se specifickým názvem – kupříkladu u prvního Gerstova pobytu to byla Blue Dot (modrá tečka), Samantha Cristoforetti měla misi Futura, Tim Peake zase misi Principia, Thomas Pesquet pobývající na stanici v těchto týdnech zastupuje misi Proxima. Alexander Gerst bude při svém půlročním pobytu reprezentovat misi Horizons.

Alexander Gerst během pozemních příprav ve skafandru

Alexander Gerst během pozemních příprav ve skafandru
Zdroj: http://www.esa.int/

„V rámci mise Blue Dot šlo o sdílení změny perspektivy, kterou zažijete při pohledu na planetu z vesmíru. Tentokrát chci dát větší důraz na výzkum a průzkum. Horizont je symbol neznámého a když hledím k horizontu, nemohu se ubránit myšlenkám na záhady, které leží za ním. Právě proto děláme na ISS vědecké experimenty – chceme rozšířit horizonty celého lidstva,“ říká k připravované misi sám Alexander Gerst.

Logo samotné, které jsme použili jako titulní snímek našeho článku, bylo navrženo jako nadčasové a vidíme na něm tvář hledící k horizontu, která se nachází nad modrým proužkem, který symbolizuje atmosféru, ale i misi Blue Dot. Nová mise totiž jde dál, než Blue Dot a míří do nekonečna, které je symbolizováno bílým obloukem. V pravé části je uvedený název mise a stylizovaná ISS.

„Jsme moc rádi, že se Alexander Gerst vrací na ISS. Jeho nová mise perfektně odpovídá svému účelu – otevírání nových horizontů v pilotované i nepilotované kosmonautice. Dlouhodobé pobyty mimo zemský povrch tvoří důležité základy pro medicínské pokroky, které se dají využít i na Zemi. Stejně tak nás připravují na budoucí pilotované výpravy mimo zemskou oběžnou dráhu,“ rekapituluje ředitel ESA Jan Woerner.

Zdroje informací:
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/05/horizons_logo/16946097-1-eng-GB/Horizons_logo.jpg
http://www.esa.int/…/13514276-1-eng-GB/Suited_node_full_image_2.jpg

Horizonty Alexandra Gersta, 5.0 out of 5 based on 21 ratings
Pin It
(Visited 1 286 times, 1 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (21 votes cast)
(Visited 1 286 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Více se o tomto tématu dočtete zde »
(odkaz vede na příslušné vlákno diskuzního fóra www.kosmonautix.cz)


3 komentáře ke článku “Horizonty Alexandra Gersta”

  1. Jirka Hadač napsal:

    Hurá, konečně to tam nějaký Němec vezme pořádně do latě 🙂 Kluci němečtí se zásadně drží hesla Ordnung muss sein a je zajímavé, že s tím mají už dlouhodobě skvělé výsledky. Říkal Ivan Kraus v knize Snídaně v poledne, že my asi vždycky budeme hrát zajímavější divadlo, ale že Němci budou vždy vyrábět lepší auta. 🙂
    Logo je moc hezké. A nějak mě autor článku navnadil, Pesquet dělal moc hezké fotky a pokud Alexander dělal nejhezčí vůbec, tož hned jak dovzoruju formu, tak na fotky vlítnu. Už se těším.

  2. Kamil napsal:

    Takže druhé kolo pro evropský tým začíná. Ale ještě ten Dán neměl půlroční misi, jen týdenní výlet.

Zanechte komentář