Fascinující chování kapalin na oběžné dráze

Už Jan Ámos Komenský říkal, že obrázek vydá za tisíc slov. A modernizovaná verze by mohla pokračovat: „A video vydá za tisíc obrázků“. Můžete stokrát číst o stavu mikrogravitace, ale stejně se Vám bude líbit to, co před pár dny na ISS předvedl francouzský astronaut Thomas Pesquet. Vzal si dvě průhledné nádoby a naplnil je zelenou vodou, Pak s nádobami různě třásl a točil, takže bylo krásně vidět, jak na tyhle síly reaguje kapalina. Osobně se domnívám, že takováhle ukázka může mladé lidi nadchnout ke studiu přírodních věd. Proto za sebe i za celou naši redakci říkám: „Jen víc takových videí, jen houšť a větší kapky!“ Astronauti mají kromě mnoha jiných povinností v pracovním seznamu i popularizaci vědy. A tady se to podařilo přímo skvěle.

Na videu je třeba vidět, jak může odstředivá síla při otáčení nahradit přitažlivost – kapalina se nahromadí na krajích nádoby. Třesení pak způsobí, že kapalina víří ještě dlouho poté, co chvění přestalo – není tu síla, která by proudící kapalinu přitáhla „ke dnu“.

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/

Zdroje obrázků:
http://www.refinedguy.com/…/2015/10/Red-4K-Video-of-Colorful-Liquid-in-Space.jpg

Fascinující chování kapalin na oběžné dráze, 2.5 out of 5 based on 26 ratings
Pin It
(Visited 2 279 times, 1 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 2.5/5 (26 votes cast)
(Visited 2 279 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Více se o tomto tématu dočtete zde »
(odkaz vede na příslušné vlákno diskuzního fóra www.kosmonautix.cz)


15 komentářů ke článku “Fascinující chování kapalin na oběžné dráze”

 1. Jan Medek napsal:

  Moc hezká nádoba. Nedá se někde taková nebo obdobná pořídit? Prosím nepište „v NASA“ nabo „na ISS“ 🙂

 2. Steve napsal:

  Když jsme u těch nádob na oběžné dráze, co by se stalo, kdyby kosmonaut vystoupil do volného prostoru a nabral do sklenice nebo jiné nádoby kus vesmírného vzduchoprázdna a pečlivě zazátkoval, jak by se ten vzorek vesmíru choval na stanici ISS a na Zemi ?

  • Dušan Majer napsal:

   Choval by se úplně stejně jako jakékoliv jiné vakuum. Vnější tlak atmosféry (na stanici, nebo na Zemi) by tlačil na stěny nádoby, které by mohly implodovat, pokud by nebyly dostatečně pevné.

  • slappy napsal:

   Představil jsem si, jak bych ‚nabíral vakuum‘. Asi bych pohyboval nádobou dnem směrem vpřed, tedy přesně naopak, než když člověk chce něco skutečně nabrat : )

 3. Johny napsal:

  jen bych dodal, že „myšlenka vydá za tisíc videí“.

Zanechte komentář