Pohled na další díl pro Falcon Heavy

Raketa, která tu měla už několik let být, raketa, která se při své premiéře stane nejsilnějším nosičem současnosti, raketa, která už od pohledu budí respekt – Falcon Heavy. SpaceX moc dobře ví, jak je mezi fanoušky kosmonautiky tenhle nosič populární a proto se snaží čas od času vydat nějakou zprávu, která ukazuje, že práce pokračují. Včera firma vydala na sociálních sítích zprávu, ve které nejen avizuje, že si Falcon Heavy odbude svou premiéru v příštím roce, ale navíc připojila i snímek dílu, kterému se říká interstage, což můžeme přeložit jako mezistupeň. Jde o válcovitý plášť, který se umístí na vrchol centrálního stupně a zajistí jeho spojení se stupněm horním. Právě v tomto mezistupni bude zasunutá tryska motoru horního stupně. Jak dokazuje fotka, kterou jsme použili jako titulní snímek článku, interstage pro první let Falconu Heavy se již připravuje ve výrobní hale.

S velkou pravděpodobností zde vidíme aerodynamickou špičku postranního urychlovacího bloku.

S velkou pravděpodobností zde vidíme aerodynamickou špičku postranního urychlovacího bloku.
Zdroj: https://i.redditmedia.com

Nejedná se o první díl Falconu Heavy, který již spatřil světlo světa. Možná si vzpomenete na náš článek, ve kterém se objevily spekulace nad tím, zda ulicemi Hawthorne neprojížděl centrální stupeň této rakety. Uživatelé Redditu zase před několika měsíci vyfotili před halou SpaceX kónický objekt, který je s velkou pravděpodobností aerodynamickým krytem pro horní část postranního urychlovacího bloku.

Premiérový start Falconu Heavy se musel před několika měsíci odložit kvůli nehodě Falconu 9. Předtím se spekulovalo o tom, že by tato těžkotonážní raketa mohla odstartovat ještě letos, nebo na začátku roku příštího. Nyní se opatrně hovoří o jaru 2017. Nosič by měl při této premiéře vynést hned několik družic včetně testovací solární plachetnice LightSail B.

Porovnání údajného prvního stupně Falconu Heavy s běžným prvním stupněm.

Porovnání údajného prvního stupně Falconu Heavy s běžným prvním stupněm.
Zdroj: http://forum.nasaspaceflight.com/

Zdroje informací:
https://www.facebook.com/
https://www.instagram.com/

Zdroje obrázků:
https://scontent-vie1-1.cdninstagram.com/…MTQxNTQ3MDI3ODY5OTU0MTA1Mg%3D%3D.2
https://i.redditmedia.com/…e96865821b6f1ca2b748c96038d5e748
http://forum.nasaspaceflight.com/…dlattach;topic=39181.0;attach=1343336;image

Pohled na další díl pro Falcon Heavy, 2.5 out of 5 based on 32 ratings
Pin It
(Visited 2 873 times, 1 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 2.5/5 (32 votes cast)
(Visited 2 873 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Více se o tomto tématu dočtete zde »
(odkaz vede na příslušné vlákno diskuzního fóra www.kosmonautix.cz)


35 komentářů ke článku “Pohled na další díl pro Falcon Heavy”

 1. Racek napsal:

  Ani na svátky nedáte pokoj :-)) Díky, pánové. No, pokud se povede projekt Falcon Heavy, bude proklatě konkurovat raným verzím SLS. Jen aby se nenarodilo další mrtvě narozené dítě, což je u superraket až příliš častý jev.

  • Ketivab napsal:

   Myslím si, že SLS by stejně nebyla vhodná pro komerční zákazníky – hlavně kvůli ceně, takže s tím NASA snad moc nepočítala. FH by měla být relativně levná raketa (momentálně cca 4x levnější než Delta IV Heavy), což by mělo umožnit získat časem více zákazníků, ale vše také záleží na tom, jak budou ve SpX schopni znovupoužívat první stupně. 🙂 Myslím si, že Deltu IV Heavy (9 startů za 12 let) v počtu startů předežene.

   • Jregent napsal:

    „relativně levná raketa (momentálně cca 4x levnější než Delta IV Heavy),“
    To je skvele. Tesim se jak maly kluk:-)

   • Samo napsal:

    Zabudol si že aj relatívne silnejšia (cca. 2x ako Delta IV Heavy) 😀

    • MartinH napsal:

     Takže vy výsledku na 1 kg 8x levnější? Nebo to už bylo započteno?

 2. Štěpán napsal:

  Nějaké interní informace od Davida Pavlíka? 😀

   • Matej napsal:

    Pán Majer viem že to nepatrí k tejto danej téme ale chcem sa opýtať či sú nejaké nové informácie čo sa týka pokroku v sabatierovej reakcii a nejakých príprav pre red dragon. Za odpoveď vopred ďakujem.

    • Dušan Majer napsal:

     Na Sabatierově reakci není moc co vymýšlet, víme o ní již mnoho let, že funguje. Příprava Red Dragonu je zatím tajemná jako hrad v Karpatech a mnoho informací o ní není. První Red Dragon by měl hledat cesty, jak těžit vodu pro tuto reakci. Samotné zařízení pro tuto reakci přijde až v nějakém dalším kole.

    • Matej napsal:

     Ešte raz ďakujem za odpoveď, ináč čo myslíte, prvé dragony tam ostanú ? alebo sa SpaceX pokúsi o ich návrat? Čítal som v dávnejších článkoch kde komentujúci rozoberali či bude dragon schopný návratu a dospelo sa k záveru (ktorý som aspoň ja vydedukoval) že skôr nie ako áno.

    • Dušan Majer napsal:

     Nevím nic o tom, že by se Red Dragony vracely z Marsu. Přijde mi to velmi nepravděpodobné. Přistávací manévr si řekne o dost významné množství paliva a nádrže moc velké nebudou.

    • Matej napsal:

     To je pravda, a pravdepodobne aj keby bolo možné dotankovať red dragony priamo na povrchu marsu tak by asi nemali dostatok paliva na návrat, je to tak ?

    • Dušan Majer napsal:

     Dragony na Marsu dotankovat nepůjde – nebude čím. Pokud by teoreticky z Marsu odstartovaly, tak by se asi dostaly na oběžnou dráhu Marsu, ale dál zřejmě ne.

    • Matej napsal:

     Ďakujem za info a strávený čas. Príjemný zvyšok dňa prajem.

     Dúfam že komentovaný live prenos štartu Falconu výde a bude to zas pecka ako vždy 😉

    • Dušan Majer napsal:

     Rádo se stalo.
     Také se už moc těším.

    • Vojta napsal:

     Já měl za to, že Red Dragon bude jen Crew Dragon upravený pro přelet k Marsu a vědecký výzkum na povrchu, takže dotankování nepřipadá v úvahu (motory SuperDraco jsou na hydrazin) a nádrže nemá dost velké ani na orbitu Marsu natož na přelet zpět k Zemi.

    • MartinH napsal:

     Nemyslím si že by se vůbec dokázali dostat na orbit Marsu. Přeci jen při přistání zajistí nějaké to DeltaV brzdění atmosféra. Při startu působí naopak opačně. Sice ne o moc, protože Mars má řídkou atmosfétu, ale přeci jen je to rozdíl.

 3. zdeněk napsal:

  .)

 4. Vlastimil Pospíchal napsal:

  S touto nosností by mohl Falcon Heavy vynášet i kosmickou loď Orion plus ještě něco navíc.

  • Dušan Majer napsal:

   Nosnost na nízkou oběžnou dráhu je sice fajn, ale pro Orion není LEO atraktivní. FH bohužel nemá moc dobrý horní stupeň – tam se SLS jasně prohrává.

  • Jiří Hošek napsal:

   Hmotnost Orionu je 26 tun. Falcon Heavy bude mít nosnost 22,2 tuny na GTO (tedy na silně eliptickou dráhu s apogeem 35.700 km). Jediný start tedy pro plánované mise Orionu nestačí.

 5. Goodman napsal:

  Díky za článek k Falcon Heavy (vyšel asi hodinu po tom, co jsem o něj škemral – náhoda, nebo Dušane píšeš tak rychle? :)).
  Každopádně s jídlem roste chuť, čili nebyl by ještě článeček o Mars Colonial Transporteru ?
  Jelikož jsem namlsaný muskovými sliby, tak netrpělivě (jako každý opravdový marsovský nadrženec) čekám na každou zprávu.
  Krom toho mám několikero dotazů:
  1)je stále marsovský harmonogram platný, nebo už jsme ve skluzu ?
  2)po úspěšném startu Falconu Heavy se začně s výstavbou prototypu MCT ?
  3)neměl by se Elon Musk přejmenovat na Elon Marsk ?
  4)spolupracuje Space X s potencionálními dodavateli zařízení pro nezbytné přežití kosmonautů na Marsu?
  5)bude Trump nakloněn dobytí Marsu?

  • Dušan Majer napsal:

   Článek byl v systému připravený již od minulého dne.
   Ohledně dalších otázek – Kolem nosiče pro kolonizaci Marsu se toho moc neděje. Rozhodně v dalších letech nečekejme žádnou velkou aktivitu v tomto směru. Ty plány jsou skutečně hodně dlouhodobé.

   • Goodman napsal:

    Jj, já si říkal, že to bude asi náhoda 😛
    Vím vím, je to běh na dlouho trať, ale přesto rád si čtu i nejrůznější spekulace (i když pak všechno nakonec vypadá úplně jinak), odhady, vize apod. Prakticky až teď, po nesmírně dlouhé době, se začíná rýsovat něco skutečně možného. Třeba můj děda mi vyprávěl, jak jeho generace po přistání na Měsíci považovala základnu na Marsu do dekády za hotovu věc. Od té doby ti lidé čekali dlouhé desítky let (někteří se bohužel ani nedočkali) a stále nic. Možná teď se začínají věci k dobrému otáčet. Jsem nesmírně zvědavý a natěšený jak malé děcko. Skoro každý den šmejdím po netu, abych se něco nového dozvěděl.

  • Malky napsal:

   1) Veřejnost žádný skutečný harmonogram nezná, že se Muskův plán přistát na Marsu do roku 2024 nestihne se ví od okamžiku, co ten termín poprév představil 🙂 Jaký harmonogram má SpaceX vnitřně a jestli se jej zatím daří dodržet asi nikdo mimo firmu netuší.

   2) Ano, někdy po té, až odstartuje FH, bude také postaven protoyp ITS, ale neviděl bych tam přímou návaznost. Ale při prezentaci v Mexiku Elon řekl že až bude plně dokončen Falcon 9 tak se větší část zaměstnanců začne věnovat všemu kolem ITS.

   3) Na přijmení nezáleží, ale musí si nechat své křestní jméno, viz. Werner von Braun – Das Mars Projekt.

   5) Zítra ano, pozítří ne, popozítří ano…

   • Goodman napsal:

    1)měl jsem namysli jenom velmi hrubý hmg, třeba jako zde (NEXT STEP obrázek) https://techcrunch.com/2016/09/27/everything-you-need-to-know-about-spacexs-plan-to-colonize-mars/
    2)jo, právě o to mi šlo. Pokud jsem něco nepřehlédl, tak po FH (když nepočítám ITC) není vlastně žádný jiný nosič plánován. Čili kapacita by na to být mohla. Nedokážu odhadnout, do jaké míry je Muskova motivace a posedlost Marsem jeho vlastní touhou, a do jaké marketingovým PR. Ještě tak před půl rokem jsem byl k němu velmi kritický, nicméně můj názor na něho se diametrálně změnil. Začínám mu prostě věřit. Mám takový pocit, že on skutečně tlačí fest na pilu. Když budu cynický, tak lidstvo by ho mělo „využít“. On je pro Space X něco jako W. von Braun pro NASA nebo Koroljov pro sověty (no to jsem asi dost přehnal, zas tak dobrý Musk není, ale alespoň jsem tomu dodal jistou melodramatičnost).
    3) 😀
    5)jj, těžko říct. Na jedné straně prohlašuje velké škrty (pro rozpočtové organizace jakou je NASA špatná zpráva), na druhou stranu by přistání Američana na Marsu pro něho znamenalo obří plus. Udělal by Ameriku opět velikou.

    • MartinH napsal:

     Srovnání s Wernerem von Braunem nebo s Koroljovem není zrovna moc dobré. Protože to byli hlavní konstruktéři co ty rakety projektovali na objednávku zaměstnavatele (NASA – presidenta USA, SSSR – Komunistické strany), který ve finále určil kam se poletí a jak. Kdežto Musk není šéfkonstruktérem ale právě tím zaměstnavatelem.

    • Asdf napsal:

     Pokud vím, tak Musk právě tím šéfkonstruktérem je, nebo v minulosti aspoň byl.

    • Dušan Majer napsal:

     Ano,pořád je. Elon má široké znalosti kosmické techniky a v mnoha případech udává směr.

    • Asdf napsal:

     Já si dokonce dovolím tvrdit, že srobvnání Muska s Braunem nebo Koroljovem je docela na místě. A řekl bych, že za čas bude stavěn na jejich úroveň neli výš, jestli udrží současné tempo.

Zanechte komentář