ČR zvýší svůj příspěvek do ESA

Každý český fanoušek kosmonautiky se musel zastydět při pohledu na sumu, kterou náš stát přispívá do rozpočtu Evropské kosmické agentury. nyní však přichází potěšující zpráva. Vláda schválila navýšení českého příspěvku – ze zhruba 530 na 830 milionů korun. Pokračuje tak již vloni zahájený trend zvyšování českého příspěvku, protože v roce 2015 vláda navýšila český rozpočet o 200 milionů z dřívějších 327 milionů, což byla opravdu velmi nízká, skoro až trapná účast. Současný příspěvek je již důstojnější, byť fanoušci kosmonautiky by si jistě přáli ještě větší investice. Doufejme tedy, že nastavený trend bude pokračovat.

Myslím, že na webu věnovaném kosmonautice je vyjmenovávání výhod vyšších investic ekvivalentem nošení pověstného dříví do lesa, ale pro pořádek jen stručně – vyšší příspěvky zajistí České republice větší možnosti uplatnění. Jde tak bez přehánění o investici do českého průmyslu a vědy. ESA totiž razí pravidlo, že celých 84% investic od členských států vrací ve formě zakázek pro tamní průmyslové podniky.

Pozitivní je i aktivita na poli volitelných programů. Česká republika se přihlásila do programu vývoje raket Ariane 6. Aby se podařilo dodržet takzvaný Národní kosmický program, bylo rozhodnuto navýšit příspěvek do volitelných programů na 445 milionů korun. Celý příspěvek je složený z výše jmenovaného volitelného programu, ke kterému se přidává povinný příspěvek. Do něj přispívá 225 miliony korun ministerstvo školství, které dále investuje 60 milionů do volitelných výzkumných programů. Zbývajících 100 milionů korun tvoří příspěvek zahrnující přípravu českých průmyslových kapacit do kosmického programu.

Tabulka příspěvků členských států ESA (a dalších zdrojů) seřazená podle výšky příspěvků. Menší příspěvky než ČR mělo jen Estonsko, Maďarsko a Řecko. Kanada sice také, ale ta není přímým členem.

Tabulka příspěvků členských států ESA (a dalších zdrojů) seřazená podle výšky příspěvků. Menší příspěvky než ČR mělo jen Estonsko, Maďarsko a Řecko. Kanada sice také, ale ta není přímým členem.
Zdroj: https://en.wikipedia.org

Zdroje informací:
http://www.ceskatelevize.cz/
http://www.denik.cz/
http://domaci.eurozpravy.cz/
http://www.radio.cz/cz/
https://en.wikipedia.org/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/ESA_Member_States_and_Cooperating_States.jpg

ČR zvýší svůj příspěvek do ESA, 2.6 out of 5 based on 33 ratings
Pin It
(Visited 1 648 times, 1 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 2.6/5 (33 votes cast)
(Visited 1 648 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Více se o tomto tématu dočtete zde »
(odkaz vede na příslušné vlákno diskuzního fóra www.kosmonautix.cz)


21 komentářů ke článku “ČR zvýší svůj příspěvek do ESA”

 1. Vlastimil Pospíchal napsal:

  Co znamená těch 200 % na konci tabulky?

  • Dušan Majer napsal:

   Je to již z Wikipedie – zřejmě chyba při výpočtu buňky.

   • Peter P napsal:

    Myslim ze je to umysel. Celkovy rozpoces ESA je zlozeny z prispevkov jednotlivych statov a potom z prispevkov organizacii comje de facto len z rozpoctu EU. Velka cast sa vracia do jednotlivych statov napriklad do Europskych spolocnosti, ktore vyrabaju druzice zabezpecuju nosice a pod. Rozhodne to nie su vyhodene peniaze otazka je ci by sa dali este vyuzivat efektivnejsie. Rozpocet NASA je len 4x vyssi pricom NASA financuje narocne projekty ako Orion, SLS, komercne lety nakladu a posadok k ISS a mnozstvo sond na studium zeme a inych telies slnecnej sustavy.

  • Jiří Hošek napsal:

   Zdrojem pro tabulku na Wikipedii byla tato stránka, z ní je asi jasnější, jak se dostali k 100% + 100% = 200% 🙂
   http://www.esa.int/spaceinimages/Images/2016/01/ESA_budget_2016

 2. Jaroslav Alois napsal:

  Jde o to kolik z toho jde na jednotlivé letové programy a kolik spolkne administrativa. Podle neblahých zkušeností s byrokracií v EU to bude asi podobně přebyrokratizováno.

 3. Štěpán napsal:

  „bylo rozhodnuto navýšit dobrovolný příspěvek na 445 miliónů…“ – to se tedy nepovítá to těch 830 milionů poviných? Takže celkem tam dáme ores 1 miliardu? A jak moc se navýšil ten dobrovolný? Jaká byla předtím hodnota?
  Jinak jako každý český fanoušek Vládě děkuju za navýšení a vám za informace 🙂

 4. Jaroslav Alois napsal:

  Bylo by zajímavé porovnat největší kosmické agentury co do rozpočtů/nákladů a počtu zaměstnanců. / USA, Rusko, Čínu, Japonsko, Indii a EU /

 5. Josif napsal:

  Podle mě je úsměvné, že v ČR to spadá pod ministerstvo dopravy, zatímco ve většině ostatních států pod orgán, který svým názvem vesmírné aktivity připomíná víc 🙂

  • Vlastimil Pospíchal napsal:

   Mělo by to patřit k MŠMT jako v seriálu Kosmo?

  • Spytihněv napsal:

   Česko asi není taková kosmická velmoc, aby tady bylo nutno postavit novou budovu a do ní nacpat zástup úředníků 🙂 Myslím, že nějaký odbor v rámci ministerstva dopravy to v klidu zvládne.

  • maro napsal:

   Ticho. Nebo se toho nějaký úřada chytí a budeme tu mít další zbytečný barák a ty peníze spolkne jen jeho provoz. Ta jedna kancelář na ministerstvu dopravy snad musí stačit.

 6. Honza napsal:

  Prosím Vás, co dělá v ESA Kanada?

  • Dušan Majer napsal:

   Už od 1. ledna 1979 má speciální status státu spolupracujícího s ESA. To kromě jiného znamená, že Kanada má svůj podíl při rozhodování, ale zároveň se i kanadské firmy mohou ucházet o kontrakty a získávat je. Kromě toho Kanada také přispívá do rozpočtu ESA finančními prostředky.

 7. Honza napsal:

  To jsou věci, koukám na to a je to zajímavé, nenapadlo mě, že ta spolupráce je starší něž CSA a dokonce než ESA. Pak to dává historický smysl. Díky.

Zanechte komentář