Pohled do útrob spirální galaxie

  This Hubble image shows the central region of a spiral galaxy known as NGC 247. NGC 247 is a relatively small spiral galaxy in the southern constellation of Cetus (The Whale). Lying at a distance of around 11 million light-years from us, it forms part of the Sculptor Group, a loose collection of galaxies that also contains the more famous NGC 253 (otherwise known as the Sculptor Galaxy). NGC 247’s nucleus is visible here as a bright, whitish patch, surrounded by a mixture of stars, gas and dust. The dust forms dark patches and filaments that are silhouetted against the background of stars, while the gas has formed into bright knots known as H II regions, mostly scattered throughout the galaxy’s arms and outer areas. This galaxy displays one particularly unusual and mysterious feature — it is not visible in this image, but can be seen clearly in wider views of the galaxy, such as this picture from ESO’s MPG/ESO 2.2-metre telescope. The northern part of NGC 247’s disc hosts an apparent void, a gap in the usual swarm of stars and H II regions that spans almost a third of the galaxy’s total length. There are stars within this void, but they are quite different from those around it. They are significantly older, and as a result much fainter and redder. This indicates that the star formation taking place across most of the galaxy’s disc has somehow been arrested in the void region, and has not taken place for around one billion years. Although astronomers are still unsure how the void formed, recent studies suggest it might have been caused by gravitational interactions with part of another galaxy.

Hubbleův teleskop nám opět přichystal krásnou podívanou. Jeden z jeho nejnovějších snímků pochází z relativně malé spirální galaxie, kterou označujeme jako NGC 247. Pokud bychom chtěli tento útvar najít, museli bychom hledat v souhvězdí Velryby, přičemž hledaná galaxie leží 11 milionů světelných let od naší planety, přičemž je součástí skupiny galaxií v Sochaři, což je volně vázané uskupení galaxií, ve kterém se nachází i známější NGC 253. Ale zpátky k aktuálnímu snímku. Vidíme na něm jasné jádro galaxie, které je obklopeno směsicí hvězd, plynů a prachu. Prach vytváří tmavé struktury, které vytváří vůči jasnému pozadí hvězd zajímavé siluety. Naopak plyn zde tvoří jasné lokality označované jako HII oblasti, které jsou hlavně ve vnějších oblastech poměrně roztrhané.

Snímek galaxie NGC 247 z pozemní observatoře ESO. Rozdíl ve výsledku je způsoben odlišnou vlnovou délkou snímkování.

Snímek galaxie NGC 247 z pozemní observatoře ESO. Rozdíl ve výsledku je způsoben odlišnou vlnovou délkou snímkování.
Zdroj: https://upload.wikimedia.org/

Tato galaxie ukazuje jednu zajímavou vlastnost, která není ze snímku poznat. Na jiných fotkách můžeme tuto galaxii pozorovat mnohem mohutnější a hlavně širší. Severní část disku NGC 247 je zdánlivě prázdná a ukrajuje tak z výhledu téměř třetinu celkové délky galaxie.

V této oblasti se také nachází hvězdy, ale jsou jiné než ty, které je obklopují. Jsou mnohem starší a díky tomu mají slabší svit, který se zbarvuje do ruda. To znamená, že ke zrození nových hvězd docházelo všude okolo, ale v „prázdné “oblasti byl tento proces po minimálně miliardu let přerušen.  Astronomové  zatím nevědí, jak přesně k tomu mohlo dojít, nicméně nejnovější studie předpokládají, že se na tom mohl podílet gravitační vliv jiných galaxií.

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/potw1640a.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/36/NGC_247_ESO.jpg

Pin It
Nahlásit chybu

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

GD Star Rating
loading...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Více se o tomto tématu dočtete zde »
(odkaz vede na příslušné vlákno diskuzního fóra www.kosmonautix.cz)


2 komentáře ke článku “Pohled do útrob spirální galaxie”

  1. Fantasta napsal:

    Fantazie, jakou práci odvádí tento 26 let „starý“ stroj. Překrásné fotky.

Zanechte komentář