Kosmonautické kvízy 5. díl – Počátky pilotované kosmonautiky

Milí čtenáři, léto zatím zdárně probíhá a protože je čtvrtek, pokračujeme v prázdninové sérii kosmonautických kvízů, které vám umožňují otestovat své vědomosti z různých odvětví tohoto komplexního a zajímavého oboru. Dnes se zaměříme na počátky pilotované kosmonautiky, konkrétně na období mezi roky 1961 a 1969. Bylo to období, kdy člověk podnikal první nejisté krůčky do nového prostředí a bez nadsázky lze říci, že každá mise v tomto období byla velmi riskantní a svým způsobem průkopnická. Otázky pokrývají jak americkou tak sovětskou stranu závodů o vesmír. Téměř všechny zvládne zodpovědět i mírně poučený laik. Pokud jste pozorně četli naše články, spadající do rubriky „historie“, věřím, že pro vás nebude problém vzpomenout si na většinu správných odpovědí. Pár záludných otázek jsem si však připravil i pro zkušené znalce kosmonautiky. Zkuste „nepodvádět“, kvíz má za úkol ověřit vaše vědomosti a hlavně – je to jen zábava. Po označení vašich odpovědí u všech otázek klikněte na tlačítko „Vyhodnotit kvíz“. Vaše výsledky nebudou nikde zveřejněny. Tak vzhůru do toho a hodně štěstí při odpovídání!

1) Jak se jmenoval velitel sovětského oddílu kosmonautů?
2) Druhý náhradník Jurije Gagarina, který nakonec nikdy neletěl do vesmíru, se jmenoval:
3) První případ kosmické kinetózy (jinak též zvané SAS- Space Adaptation Syndrome), kdy bylo kosmonautovi či astronautovi nevolno, byl zaznamenán během letu:
4) Kdo měl být původním pilotem letu MA-7?
5) Jaký byl volací znak Valentiny Těreškovové během letu Vostok-6?
6) Jakou profesi vykonával Boris Jegorov, člen posádky Voschodu-1?
7) Při prvním letu Gemini měl být před svým vyřazením ze zdravotních důvodů původně velitelem Al Shepard. Kdo měl být jeho kolegou v kokpitu?
8) Voschod-2 se stal historicky první misí, během které proběhla EVA, současně ale byl také prvním letem, který skončil daleko od určené přistávací oblasti. Kde kosmonauti s Voschodem-2 přistáli?
9) Let, při kterém byly poprvé testovány palivové články, byl:
10) Jaká byla původní posádka mise Gemini IX?
11) Jaké číslo měl startovní komplex, na kterém došlo k tragédii Apolla-1?
12) Sojuz-1 se měl původně spojit se Sojuzem-2, jehož dva členové posádky měli přejít do Sojuzu-1 a přistát spolu s Vladimirem Komarovem na jeho palubě. Sojuz-2 naštěstí neodstartoval. Kdo byli členové posádky Sojuzu-2?
13) Během prvního orbitálního testu nové lodi Apollo byla jeho posádka velmi nevrlá a došlo i na hádky s řídicím střediskem. Za náladami posádky Wallyho Schirry mimo jiné stálo
14) O Vánocích 1968 celý svět naslouchal, jak astronauti Apolla-8, kroužícího okolo Měsíce, čtou z Bible (což jim přineslo mimo jiné i nevoli části veřejnosti). Jakou část této knihy tehdy astronauti citovali?
15) Let Sojuzu-4 a Sojuzu-5 bylo opakováním scénáře, připraveného pro Sojuz-1 a Sojuz-2. Kdo byl velitelem Sojuzu-4, a tedy startoval sám a přistával jako člen tříčlenné posádky?
16) S příchodem lunárního modulu muselo řídicí středisko komunikovat se dvěma samostatnými stroji. Bylo tedy třeba vymyslet volací znak pro CSM a pro LM. Jaké znaky použila posádka Apolla-9 při prvním testu lunárního modulu na orbitální dráze okolo Země?
17) Během sestupu Apolla-11 k měsíčnímu povrchu začal počítač hlásit, že je přetížen. Jakým kódem začal dávat najevo, že nestačí plnit zadané úkoly?
18) Jak zněla první slova poté, co lunární modul Apolla-11 přistál na Měsíci?
19) Jeden z přístrojů, zanechaných Apollem-11 na povrchu Měsíce funguje dodnes. Jedná se o:
20) Kvíz sice pojednává o pilotované kosmonautice, přesto má jeden automat mnoho společného s Apollem-11: jak se jmenovala sovětská automatická sonda, která měla za úkol na poslední chvíli předstihnout USA a dopravit měsíční vzorky na Zem, ale roztříštila se o měsíční povrch několik hodin poté, co na něm přistáli Armstrong s Aldrinem?

 

Zdroj obrázku:
http://jenniferarman.com/wp-content/uploads/2014/04/question-marks-decoration.jpg
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:As08-16-2593.jpg

Kosmonautické kvízy 5. díl – Počátky pilotované kosmonautiky, 2.5 out of 5 based on 2 ratings
Pin It
(Visited 826 times, 1 visits today)
Nahlásit chybu

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 2.5/5 (2 votes cast)
(Visited 826 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Více se o tomto tématu dočtete zde »
(odkaz vede na příslušné vlákno diskuzního fóra www.kosmonautix.cz)


13 komentářů ke článku “Kosmonautické kvízy 5. díl – Počátky pilotované kosmonautiky”

 1. Evžen napsal:

  dvě chyby, to je dobrý! díky za pobavení a pátrání v hlavě! Pěkný zbytek prázdnin, pánové!

  • Ondřej Šamárek napsal:

   Tak to je hodně slušný výsledek!

   • Evžen napsal:

    díky za uznání, ovšem musím dodat, že to bylo pro mne opravdu docela jednoduché, ale aspoň jsem si spravil sebevědomí po fiasku znalostí evropské kosmonautiky. jednu chybu jsem udělal při nevědomosti o palivových článcích Gemini. Na druhou bych se rád zeptal.
    Měl jsem za to, že tuto větu pronesli astronauti, v momentu, kdy drátěná čidla – E. Cernan ve svých pamětech dokonce udává délku dva a tři čtvrtě metru – vedoucí z nohou LM zanamenaly kontakt s měsíčním povrchem. Tedy ještě nad povrchem Měsíce. Sice těsně, ale ještě nad. Po zazáření modrého světla na přístrojové desce, tedy kontaktu – opět cituji E. C. – astronauti ručně vypnuli motor přistávácího stupně. V některých pramenech tato věta je uvedena, v některých ne. Což samozřejmě není až zas tak důležité pro můj výsledek testíku, ani snaha přivlastnit si devatenáctý bodík. Spíše jen tak pro historický detail, jak to tedy vlastně bylo? Tahle otázka však absolutně neznehodnocuje Váš naprosto výborný testík a nejen jej. Články jsou úžasné a já jsem za veškerou každodenní mravenčí práci Vás i Vašich kolegů autorů nesmírně vděčný.

    • Evžen napsal:

     aby bylo jasno, nějak mi to vypadlo z textu, jedná se o větu „Okay, engine stop!“

    • Ondřej Šamárek napsal:

     Hmmm, ono to bylo docela složité. Ty sondy (byly tři- na všech nohách krom přední), měly cca 1,75 m. V okamžiku, kdy se jedna z nich dotknula povrchu, rozsvítilo se, jak naprosto správně píšete, modré světlo na palubní desce. Aldrin v tom okamžiku ohlásil „Contact light!“ Armstrong pak vypnul motor spolu s hlášením „Shutdown!“ A když LM lehce dopadl na povrch, začal Aldrin svou litanii úkonů z checklistu, přičemž první položka byla tzv. „talkback“ ohledně stavu motoru, tedy potvrzení jeho vypnutí, odtud tedy jeho hlášení „Okay, engine stop.“ Bral jsem jako přistání moment, kdy se nohy LM usadily na povrchu a z kontextu ostatních odpovědí to myslím vyplývá, nicméně se o momentu přistání dá diskutovat a z určitého pohledu máte pravdu a první slova na Měsíci zněla „Contact light.“

 2. Tomáš Kohout napsal:

  12 z 20. A které otázky, že byly pro poučené laiky? 😀
  Výborný kvíz. Akorát ta moje paměť na jména by mohla být lepší.

  • Ondřej Šamárek napsal:

   No, je fakt, že je to pro hodně pozorné čtenáře a pár otázek je tam trochu záludnějších pro zkušené borce v oblasti historie, ale 12/20 není vůbec špatný výsledek! 😉

 3. Michal Bursík napsal:

  Tak dnes to až na pár výjimek byla prachsprostá tipovačka 😀
  8 bodů.
  Prej že lehký 😀

  • Ondřej Šamárek napsal:

   Hmmm, zdá se, že jsem to s tou obtížností trochu přepískl…
   Příště už to bude opravdu lehčí, slibuju! 🙂

 4. Wopat napsal:

  Tak dneska těžká tipovačka 😀 Sice 13/20, ale zhruba třetina byla náhoda.

 5. Evžen napsal:

  Děkuji! K tak detailní odpovědi k mému zvídavému dotazu opravdu nevím co dodat! Tyto úžasné detaily, které uvádíte jsou naprostou perlou a mne nezbývá nic jiného než opravdu virtuálně smeknout klobouk!

  • Ondřej Šamárek napsal:

   Moc díky! Žádné extrémní detaily to sice nejsou, ale jsem rád, že Vás moje odpověď uspokojila. 😉

Zanechte komentář